Антибіотики

Logo
Головна / Блог / Про хвороби / Антибіотики

Продовжуємо висвітлювати глобальні загрози для людства, що були оприлюднені ВООЗ. Однією з найбільших серед них у ХХI ст. є є антибіотикорезистентність. Але для того, щоб найбільш повно розкрити цей топік, спочатку розповімо: Що таке антибіотики? Звідки вони беруться? Де використовується? Винайдення антибіотиків стало переломним моментом у питанні збереження здоров’я людства, адже завдяки їм стало можливим вилікувати багато хвороб, подовживши таким чином не лише термін життя кожній людині, а значно покращивши її якість. 

Антибіотики – це хімічні сполуки, які сприяють знешкодженню мікроорганізмів. Раніше антибіотиками називали тільки речовини природного походження, а зараз, коли їх аналоги можна отримати штучно у лабораторних умовах, у науковій літературі їх визначають вже як «протимікробні препарати».

 

Ставлення пересічних громадян до антибіотиків різне – від зневаження: «бо це все хімія, яка вбиває все живе», до звеличення: «що це і є та сама магічна таблетка, яка вилікує все».

Така віра у всесилля антибіотиків сформувалася під час Другої світової війни та в повоєнні роки, коли люди, які раніше були приречені на смерть, вижили лише завдяки ін’єкціям пеніциліну. 

Усі антибіотики мають свої механізми знешкодження мікроорганізмів та саме на їх блокування направлені зміни, що відбуваються у мікробів в процесі придбання антибіотикорезистентності. До то ж антибіотики не впливають на всі відомі мікроорганізми, зокрема на віруси. Вірус – це неклітинна форма життя, у них просто не має тих структур, на які можуть впливати антибіотики. Тому треба раз і назавжди запам’ятати пацієнтам, що антибіотики не лікують ГРВІ!!

До функціоналу дії антибіотиків входить:

  1. Знешкоджувати функціонування ДНК бактерій шляхом унеможливлення їх розмноження;
  2. Порушувати синтез білку, блокуючи рибосоми (клітині фабрики, у яких будуються білки);
  3. Заважати утворенню клітинної стінки, щоб вона не могла рости;
  4. Порушувати мембрани, утворюючи в них нові канали, у результаті чого змінюється концентрації електролітів в клітинах;
  5. Пригнічувати активність ферментів, необхідних для життя мікробних клітин.

Де і як зараз у світі застосовують антибіотики?

  1. Для лікування хвороб та станів, збудники яких є чутливими до препаратів;
  2. Для попередження деяких хвороб (наприклад, чуми, туберкульозу);
  3. У тваринництві, як частина корму для підвищення виживаності поголів’я.

ВООЗ визначила, що споживання антибіотиків зараз у світі є надмірним, більше 40% з них можна було не призначати. Таке марнотратство може стати кінцем епохи антибіотиків та повернення людства в стан смертності від найменшої інфекції.