Головна / Блог / Про хвороби / Біль в горлі

Біль в горлі

Біль в горлі – одна з найпоширеніших скарг, що зустрічається в практиці лікарів.

Біль в горлі може бути симптомом ГРВІ, тонзиліту, дифтерії та навіть гастро-езофагальної рефлюксної хвороби, опіків.

Причинами болю в горлі можуть бути:

 1. Фарингіт (запалення глотки). Фарингіт виникає у разі:
  1. ГРВІ, грипу, кору та інших вірусних інфекційних хвороб. Розпочинається як першіння в горлі, кашель сухий, біль при ковтанні. При огляді – розлите почервоніння задньої стінки глотки. Не супроводжується значним збільшенням регіональних лімфовузлів, не супроводжується гнійними нальотами на мигдаликах. Якщо фарингіт є лише частиною симптомокомплексу, то будуть в наявності і інші симптоми: нежить, висип, підвищення температури тіла. Проходить самостійно. 
  2. Фарингіт також може бути бактеріальним, але це характерно для хронічних фарингітів. Симптоматика мізерна. Хворих турбує кашель сухий, відчуття сухості. Загострення перебігають за типом гострого фарингіту.
  3. Печії. Кислий вміст шлунку піднімається стравоходом та постійно подразнює глотку. 
  4. Термічних опіків. Вживання занадто гарячої їжі та напоїв можуть стати причиною виникнення запалення.
  5. Вдихання диму від цигарок.
 1. Тонзиліт. Також буває гострим та хронічним, вірусним та бактеріальним. Зустрічається за таких станів, як:
  1. Гострий бактеріальний тонзиліт. Тут симптоматика більш яскрава. Вражаються піднебінні мигдалики, що збільшуються у розмірах. У лакунах з’являється гній. Стара назва такого стану – ангіна. Біль сильний, значно збільшені та болючі регіональні лімфовузли. Лікується такий стан антибіотиками, що має призначити лікар. 
  2. Скарлатина. Гострий Бактеріальний тонзиліт з дрібно плямистим висипом на тулубі, в паху. Характерний для дитячого віку. Лікується антибіотиками.
  3. Дифтерія: біль в горлі не виражений, задня стінка глотки не яскраво-червона, а нібито синюшна. На мигдаликах нальоти, що лежать зверху як “капелюшок”. Виражена слабкість. Характерне ураження серця.
  4. Інфекційний мононуклеоз. Також є збільшення лімфовузлів, та не тільки регіонарних, більш тривала гарячка та збільшення печінки.
  5. Агранулоцитарний тонзиліт – атипова форма, що супроводжує ураження кісткового мозку. 
  6. Карієс. При довготривалому карієсі виникає однобічне ураження мигдаликів, що супроводжується руйнуванням одного з мигдаликів та жахливим запахом з рота.

Що робити, якщо є біль в горлі?

 • Якщо ви чітко розумієте, що у вас ГРВІ, то Вам необхідно пити теплі напої та перебувати у спокої.
 • Якщо біль в горлі якийсь не такий, як був раніше, якщо є висока гарячка, нудота, блювота, то швидше звертайтесь до сімейного лікаря!