Гіпертензія

Logo
Головна / Блог / Про хвороби / Гіпертензія

Проблема підвищеного артеріального тиску сьогодні є однією з основних в медицині, бо обумовлює ризик виникнення гострих серцево-судинних станів, таких як інфаркт та інсульт. Згідно даних ВООЗ артеріальну гіпертензію фіксують у понад, ніж мільярда людей, і щорічно вона стає причиною 9 млн. смертельних випадків, близько 30 -45% європейського населення страждають АГ.

В Україні за даними епідеміологічних досліджень поширеність АГ становить:

– в міській популяції – 29,6%;

– в сільській популяції – 36,3%.

Незважаючи на поліпшення ранньої діагностики та підвищення ефективності лікування, число пацієнтів з гіпертензією залишається високим. АГ підвищує ризик загальної смертності в 4,5 рази у чоловіків і в 2 рази у жінок.

Факторів, що впливають на розвиток даного захворювання-безліч, в першу чергу, це генетична схильність, а також різні важкі хронічні захворювання інших органів і систем (захворювання нирок, щитовидної залози, онкологічні захворювання, цукровий діабет та ін). Але у даній статті розглянемо інші чинники, що впливають на зміну артеріального тиску. До них належать:

– харчування;

– куріння і алкоголь;

– надлишкова маса тіла;

– фізична активність;

– стан нервової системи.

Основною небезпекою артеріальної гіпертензії як захворювання є її прихований перебіг. У більшості випадків у перші години людина не відчуває підвищеного тиску. Але коли стан пацієнта різко погіршується, або під час профілактичного огляду лікаря лише за допомогою тонометра можна виявити зміни в тонусі судин. В цілому впоратися з початковою стадією артеріальної гіпертензії можливо за допомогою простої зміни способу життя. В такому випадку можна обійтися і без медикаментозної терапії.

І так, харчування!

В першу чергу, слід скоригувати раціон. Важливо обмежити споживання солі, норма – не більше 5 г на день, що еквівалентно приблизно 1 чайній ложці. До речі, натрій також негативно впливає на здоров’я нирок, кровоносних судин і підвищує навантаження на серце. Слід також зменшити вживання страв з білої муки, кондитерських виробів і кави. З іншого боку, необхідно збільшити споживання поліненасичених жирних кислот (риба, горіхи, насіння). Корисними є продукти, що містять калій (банани, картопля, апельсини і т.д.). Кращими гарнірами для людини з підвищеним артеріальним тиском є гречка і неочищений або бурий рис.

Куріння і алкоголь посилюють артеріальну гіпертензію. Алкоголь і нікотин шкідливі для судин серця та мозку. Алкоголь є одним з головних факторів підвищення артеріального тиску. Спочатку це є тимчасовим явищем, але якщо зловживати постійно, то звичка переросте в норму. Крім того, регулярне споживання алкоголю згущує кров, що різко підвищує ризик утворення тромбів і призводить до інфаркту міокарда або інсульту.

Надлишкова маса тіла.

Знижувати масу тіла необхідно поступово, не більше, ніж на 200 гр на тиждень, та не більше 1 кг на місяць. Досягати цієї норми необхідно за рахунок правильного скоригованого раціону харчування: вживати їжу невеликими порціями, не менше 5 разів на день, але ні в якому разі не відмовлятися від їжі і звичайно ж фізичного навантаження. Короткі, але регулярні заняття спортом корисні для всього організму в цілому і для серцево-судинної системи зокрема. На думку працівників Американської асоціації серця (American Heart Association), регулярні фізичні навантаження – це природний і ефективний спосіб знизити артеріальний тиск, а також і надалі тримати його під контролем. Досить 75 хв на тиждень аеробних тренувань середньої інтенсивності (швидка ходьба, прогулянка на велосипеді, плавання), щоб зміцнити серце, що, в свою чергу, знизить артеріальний тиск за рахунок меншого навантаження на кровоносні судини.

Чим менше стресу – тим краще

На коливання артеріального тиску також впливає стрес, розумові навантаження, почуття провини і тривоги, емоційні переживання. Для більшості людей практично нереально повністю уникнути стресу. Але зменшити вплив цього фактора на серцево-судинну систему цілком можливо: за рахунок правильно організованого відпочинку, регулярного фізичного навантаження, хобі, зустрічей з друзями і родичами. Медитація, як спосіб заспокоєння, використовується у всьому світі, в першу чергу тому, що вона знижує рівень стресу. Навіть кількох сеансів достатньо для поліпшення стану нервової системи і зниження тонусу судин

І так підсумуємо, для профілактики АГ або її немедикаментозної корекції необхідно:

1) обмежити вживання солі до 5-6 г на добу;

2) обмежити вживання алкоголю:

– не більше 20-30 мл / добу для чоловіків;

– не більше 10-20 мл / добу для жінок.

3) збільшити у раціоні кількість фруктів, овочів (400 гр/ доб ) і обмежити вживання складних вуглеводів (білого хлібу, картоплі до 50 гр/добу аж до повного виключення), тваринних жирів (до 60-70 гр/c)

4) зниження маси тіла до вікових норм;

5) регулярні фізичні навантаження (не менше 30 хв 5-7 днів на тиждень);

6) припинення куріння.

Свідоме відношення до власного здоров`я – запорука збереження його для кожної людини.