Як правильно вимірювати артеріальний тиск?

Logo
Головна / Блог / Про хвороби / Як правильно вимірювати артеріальний тиск?

У здорової людини артеріальний тиск постійно коливається протягом доби та в залежності від емоційного і фізичного навантаження. Серцево-судинна система людини постійно підлаштовується до зовнішніх коливань, що сприяє тому, що людина не втрачає свідомість, коли швидко встає зі стільця чи швидко підіймається сходами.

Аби правильно виміряти артеріальний тиск необхідно дотриматись певних умов:

1)У приміщенні повинна бути комфортна температура і освітлення, за годину приблизно не можна вживати алкоголь, курити, не повинно бути емоційного і фізичного навантаження.

2) Зазвичай тиск вимірюють сидячи, ноги повинні бути опущені вниз, стояти на поверхні підлоги і не бути перехрещені, щоб не здавлювати магістральні судини.

3) Сидіти краще на стільці з високою спинкою, спершись на неї, щоб м’язи спини були максимально розслаблені, стілець треба розташувати біля столу, щоб передпліччя вільно лежало на горизонтальній поверхні, можна в кріслі або на дивані з високими підлокітниками.

4) Манжетку треба накладати на плече навпроти серця, це приблизно на 2 см вище ліктьового згину (чим нижче накласти манжетку, тим вище будуть показники артеріального тиску) і в спущеному стані вона не повинна віджимати руку, під манжету повинен вміщатися 1 палець.

5) У перший раз тиск міряють на обох руках, якщо показники АТ не відрізняються, то в подальшому вимірюють на неробочій руці.

6) Якщо показники коливаються межах від 5 до 10 одиниць, вимірюють на тій руці, на якій цифри тиску вище. Якщо на манжеті є вказівник (стрілочка), то він повинен розташовуватися чітко внизу (спрямований до ліктьового згину) і посередині плеча. Тиск вимірюють два рази з інтервалом 2 хвилини, щоб встиг відновитися кровотік. Якщо результати вимірювання не перевищують 5 одиниць, то вимір припиняють. Якщо результати відрізняються більш, ніж на 5 одиниць, визначають середній результат.

Крім того, слід пам’ятати і про недоліки у визначенні АТ, обумовлених похибкою самого апарату, яка в ідеальних умовах, при нормальному рівні АТ може складати ± 8 мм рт. ст. Додатковим джерелом помилок можуть бути порушення серцевого ритму у хворого, неправильне положення його руки під час вимірювання, погане накладання манжетки, нестандартна або несправна манжетка. Для дорослих манжетка повинна мати довжину 30-35 см, щоб як мінімум один раз обернутися навколо плеча обстежуваного, а ширину – 13-15 см. Маленька манжетка – часта причина помилкового визначення підвищеного артеріального тиску. Однак для огрядних людей може знадобитися манжета більшою, а для дітей – меншого розміру.  Неточність вимірювання артеріального тиску може бути пов’язана і з надмірним давленням манжеткою руки. Завищення показників артеріального тиску буває і при роздуванні слабо накладеної манжетки. Все це необхідно враховувати при виборі тонометра. Так само не можна виключати прояв гіпертонії “білого халата”, яке пояснюється емоційними реакціями (наш страх перед вердиктом лікаря).

Поставити діагноз, призначити лікування або вносити корективи в призначення лікарських препаратів може тільки лікар. Але стежити за станом свого організму в цілому і змінами свого тиску-зокрема, повинна людина самостійно! Якщо Вам більше 40 років, систематично вимірюйте артеріальний тиск. Хочеться ще раз підкреслити, що артеріальна гіпертонія часто протікає безсимптомно, але це робить захворювання ще більш небезпечним, що завдає “удар із-за спини”. Апарат для вимірювання артеріального тиску повинен бути в кожній родині, а навчитися його використовувати слід кожній дорослій людині.

Тим більше, що зараз є величезний вибір тонометрів, автоматичних та напівавтоматичних, навіть з функцією пам’яті і можливістю передачі даних на персональний комп’ютер!

Відомий французький письменник і філософ Бернар Фонтенель, який прожив рівно 100 років, говорив: “Знання, яке більш за все необхідно для людського життя, – це пізнання самого себе!»