Головна / Блог / Про здоров'я / Розмова з дитиною про статеве виховання

Розмова з дитиною про статеве виховання

Розмова по статеве виховання та репродуктивне здоров’я є необхідною складовою спілкування батьків та дітей. Адже сексуальне життя – це саме та сфера, де ціна помилки є надзвичайно високою.

Не всі батьки можуть говорити з дітьми на делікатні теми, не завжди розуміють, як вибудувати діалог взаєморозуміння та як обрати саме той час, аби передчасно не збентежити дитину або не запізнитись з важливою розмовою.

Завдяки Інтернету та соціальним мережам, ця інформація стала доступна кожній дитині, що має смартфон. Бажання дізнатись «заборонену» інформацію та відсутність досвіду відокремлення фактів та міфів, можуть призвести до серйозних наслідків.

Отже, на які основні показники повинна бути зорієнтована комунікація з нашими дітьми  щодо статевого виховання?

  1. Етапи психосексуального розвитку дитини. Починаємо з вивчення основних етапів психосексуального розвитку дитини. Кожен етап має певні особливості, які необхідно враховувати при спілкуванні.

 

  1. Медичний огляд. Медичний огляд – необхідна складова репродуктивного здоров’я. Сімейний лікар є першою людиною, після батьків, куди повинен звернутись підліток при підозрі на порушення власного здоров’я. Але розуміння складових здоров’я, навички самообстеження (наприклад, молочних залоз у дівчат) повинні поступово закласти саме батьки та підкріпити у школі. Довірливі стосунки та відверта розмова щодо скарг, що турбують дитину, – шлях до своєчасного звернення до фахівця та вирішення проблем зі здоров’ям.

 

  1. Правильне харчування та особиста гігієна. Усі підлітки намагаються стежити за змінами, що відбуваються з їхнім тілом, шкірою та інш. Реклама певних стандартів краси може призвести до бажання наслідувати ці стандарти, а нерозуміння вірного шляху – до фізичних та психологічних розладів.

 

  1. Індивідуальний темп психосексуального розвитку підлітка. Етапи психосексуального розвитку кожен підліток проходить у власному темпі, якій позначається фізіологічними та психологічними чинниками (наприклад, рівень статевих гормонів, гормонів росту, ставлення до сексуальності у сім’ї). Виділяють нормальній, прискорений, уповільнений та пригнічений психосексуальний розвиток дитини. Завдання батьків вірно оцінити розвиток, вчасно помітити можливі відхилення та, за потреби, звернутись за консультацією до фахівця.

 

  1. Підлітковий вік – вік експериментів та ризиків. Ризик та намагання експериментувати, як будь-яке явище, має позитивну та негативну сторони. Саме ризикована поведінка дозволяє підлітку пізнавати нове та набувати досвід. Перед батьками стоїть важлива задача – зрозуміти, який ризик сприяє розвитку дитини, а який несе загрозу для здоров’я й благополуччя та звернутись, за потреби, за консультацією до фахівця.

 

  1. Куди звернутись по допомогу? Довірливі стосунки у родині запорука того, що при виникненні питань щодо власного здоров’я, дитина звернеться саме до батьків. Важливе значення має налагоджена комунікація дитини та сімейного лікаря (або педіатра). Саме фахівець зможе професійно надати допомогу та спрямувати на подальшу вірну профілактику. Важливою ланкою допомоги підліткам є «Клініки дружні до молоді» або «Кабінети довіри для молоді», де фахівці надають допомогу та консультативну підтримку при порушеннях фізичного та психічного здоров’я.

Враховуючи різні уявлення батьків про правильну поведінку дітей, в тому числі сексуальну, не існує єдиних рекомендацій. Але безперечним є той факт, що статеве виховання, яке базується на знанні фактів, формує сімейні цінності, власне здоров’я та відповідальне ставлення до себе та оточуючих.

Джерело http://autta.org.ua/files/resources/Parents_Teens_Ukr.pdf

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *