Формування культури безпеки в лікувальних закладах — як невід`ємна складова розвитку медицини в Україні

Logo
Головна / Блог / Про здоров'я / Формування культури безпеки в лікувальних закладах — як невід`ємна складова розвитку медицини в Україні
Інфекційний контроль

Поки керівництво більшості країн закликає людей залишатися вдома та дотримуватися правил самоізоляції для того, щоб знизити швидкість розповсюдження COVID -19, мільйони медичних працівників світу роблять прямо протилежне. Щодня вони йдуть на роботу в лікарні та медичні установи і наражають себе на реальну небезпеку.

За офіційними даними, станом на початок березня 2020 року тільки в Китаї захворіло на COVID-19 приблизно 3300 медичних працівників, в Італії відсоток медичних робітників, у яких підтвердився діагноз – близько 20%. Що стосується України, за словами міністра охорони здоров`я Максима Степанова, станом на 10 квітня було зареєстровано 334 лабораторно підтверджених випадків «COVID -19» серед лікарів, медсестер та молодший медичний персонал. На жаль, цифри збільшуються щодня.

Сьогодні кожна країна, яка відчула на собі наслідки пандемії та зазнала колосальних збитків, намагається віднайти найефективніші сценарції для подолання цієї інфекції в найкоротші строки. Так, ресурси направлені на закупівлю необхідного обладання, медикаментів та покращення інфраструктури. Без сумніву, все це є життєво необхідним для надання допомоги пацієнтам, але саме медичні працівники володіють цінними знаннями стосовно найбільш вдалої та ефективної терапевтичної схеми індивідуально для кожного пацієнта. Саме тому, медичні працівникі є найбільш цінним людським ресурсом, тому вкрай важливо, перш за все подбати саме про них – забезпечити гідні умови праці та належний рівень безпеки.

Виклики, з якими зіткнулися медичні працівники українських лікувальних закладів з початку спалаху COVID-19 та шляхи їх вирішення

Відповідно до темпів поширення інфекційного захворювання, доступ до необхідного обсягу засобів індивідуального захисту стає більш проблематичним і є однією з пріоритетних проблем, яка потребує застосування ефективних рішень на державному рівні якомога швидше. Але чи є це основною та єдиною проблемою створення безпечних умов праці для медичних працівників? Виснажлива фізична робота, неабиякий психологічний тиск, що прискорює професійне вигорання, відсутність чітких стандартних операційних процедур (СОП) та культури безпеки — фактори, які рано чи пізно призведуть до неминучої катастрофи.

Окрім заходів, направлених на адекватне забезпечення засобами індивідуального захисту, які мають здійснюватися постійно, а не одноразово, під час надзвичайних ситуацій, керівникам лікарень вкрай важливо подбати про інші складові інфекційного контролю, такі як впровадження ефективної програми з профілактики інфекцій, навчання працівників ключовим аспектам інфекційного контролю та покращення обізнаності в цьому питанні, дотримання правил поводження та утилізації медичних відходів, розробка та дотримання ефективних заходів, які впливали б на кожну з ланок епідемічного процесу.

Всі ці заходи сприятимуть профілактиці внутрішньолікарняних інфекцій та дозволять запобігти інфікуванню медичних працівників. Адже сьогодні, як і завжди, медичні працівники є найбльш цінним ресурсом кожної країни.