Рекомендації людям, які живуть з ВІЛ, в період падемії СOVID-2019

Logo
Головна / Блог / Новини / Рекомендації людям, які живуть з ВІЛ, в період падемії СOVID-2019

З грудня 2019 року вірус, який спричиняє COVID-19, розповсюдився на весь світ, спричинивши пандемію.

За результатами вірусологічних досліджень стало відомо, що коронавірус, який викликає COVID-19, є бетакоронавірусом у тому ж підроді, що і вірус тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS)

Вважається, що передача від людини до людини коронавірусу тяжкого гострого респіраторногосиндрому 2 (SARS-CoV-2) відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом, що нагадує поширення грипу.

При повітряно-крапельному шляху передачі вірус розповсюджується через дихальний секрет інфікованої людини, яка кашляє, чхає або розмовляє, та може заразити іншу людину, якщо виникає безпосередній контакт зі слизовими оболонками; інфікування

також може статися, якщо людина торкається зараженої поверхні, а потім торкається очей, носа чи рота. Краплі зазвичай не поширюються далі 2 метрів і не затримуються в повітрі.

Фактори ризику розвитку важкої хвороби

Важкий перебіг хвороби може виникнути у здорових людей будь-якого віку, але переважно він зустрічається у дорослих людей похилого віку або з ускладненим анамнезом.

До супутніх захворювань, які були пов’язані з важким перебігом хвороби та смертністю, належать:

 • серцево-судинні захворювання,
 • цукровий діабет,
 • гіпертонія,
 • хронічні захворювання легенів,
 • рак,
 • хронічні захворювання нирок

Центри контролю та профілактики захворювань США (CDC) також включають імунодефіцитні стани, важке ожиріння (індекс маси тіла ≥40) та захворювання печінки як потенційні фактори розвитку ускладнень.

ВІЛ, який є причиною розвитку імунодефіциту, також розглядається как фактор ризику тяжкого перебігу.

Фактори, які сприяються тяжкому перебігу COVID-19:

 1. Імуносупресія (нижче 200 кл/мл)
 2. Високе вірусне навантаження
 3. Наявність опортуністичних захворювань, зокрема ко-інфекція ВІЛ/ТБ

Наявність істотної імуносупресії та високого вірусного навантаження говорить про неготовність організму боротись з коронавірсуром. До того ж,  імуносупресія є фактором розвитку опортуністичних захворювань, серед яких найчастіше зустрічається туберкульоз, який є окремим фактором тяжкого перебігу SARS-CoV-2. Лікуючим лікарям необхідно докладати додаткових зусиль, щоб профілактувати  COVID-19 у хворих на туберкульоз, особливо в умовах внутрішньолікарняної передачі.

Окрім туберкульозу, людині, яка живе з ВІЛ можуть загрожували пневмоцистна пневмонія, аспергільоз – захворювання, що призводять до серйозної дихальної недостатності, потребують довгострокової госпіталізації, кисневої підтримки.

Щодо лікування COVID-19 препаратами, які відносяться до антиретровірусної терапії

Лопінавір-ритонавір (Алувіа) – схоже, має дуже незначну або не має жодної ролі в лікуванніінфекції SARS-CoV-2. Цей комбінований інгібітор протеази, який в основному застосовувався для ВІЛ-інфекції, має активність in vitro проти SARS-CoV і, як видається, має деяку активність проти MERS-CoV у дослідженнях на тваринах. Однак у рандомізованому дослідженні 199 пацієнтів із тяжким перебігом COVID-19, які отримували лопінавір-ритонавір (400/100 мг) два рази на день протягом 14 днів як додаток до стандартного лікування, на 28й день не було виявлено різниці в швидкості полегшення симптомів чи смертності порівняно з групою, яка отримувала тільки стандартне лікування.

Які рекомендації можна надати людині, яка живе з ВІЛ?

 1. Якщо пацієнт вже давно приймає ліки, має невизначальний рівень ВІЛ в крові, то він не має підвищеного ризику тяжкого перебігу COVID-19. В такому випадку, пацієнт має дотримуватись загальних правил профілактики та продовжувати лікування.
 2. Якщо пацієнт тільки починає приймати лікування, то має бути надана профілактика опортуністичних інфекції згідно діючого протокола та якнайшвидше призначена АРТ.