Головна / Блог / Новини / Історія успіху КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб»

Історія успіху КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб»

Процес об’єднання чотирьох лікувальних закладів з особливою специфікою – досить складний та болісний. У даному випадку процес об’єднання зайняв близько двох років, через те, що існувала гостра необхідність створити винятковий проект, аналогів якому не було в Україні. З самого початку було зрозуміло – стара модель адміністрування та фінансування вже не ефективна, а керуватися прикладом інших закладів не було можливості через ії відсутність. Тому вже 1 березня 2018 року почалася нова історія закладів зі 100-річною історією.

«З самого початку в мене були досить амбітні цілі і чітко сформована мрія – залишити вагомий внесок в історії медицини Одещини, а саме – подолати епідемію туберкульозу та ВІЛ-інфекції в регіоні! Або задати такий темп розвитку, щоб це змогли зробити послідовники. На мій погляд, лікарі, які залишаються працювати на так званих «проблемних ділянках» медицини – інфекціоністи, фтізіатри – це люди з особливим характером…рішучі, відважні та сміливі. Через те, що сьогодні ще є частка людей, яка боїться змін, потрібен харизматичний, впевнений у своїх діях лідер, який вірить у свою справу й повністю віддається їй. Керівник лікувального закладу повинен любити не себе у професії, а справу, якій він служить, ефективно використовувати кадрові ресурси та створювати комфортні умови для працівників та пацієнтів», – відзначила головний лікар КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Світлана Єсипенко.

Авточернетка
Світлана Єсипенко

Як змінився формат роботи після запровадження реформи?

КНП «ОДЕСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩИХ ХВОРОБ» пройшло такий самий юридичний шлях перевтілення задля повноцінного функціонування, як і інші лікувальні заклади – ліцензія, колективний договір, фінансовий план, окрім цього, довелося запровадити серію внутрішніх документів, які дозволили відступити від застарілих нормативів роботи. Зміни почалися з формування абсолютно іншої структури, що означало розроблення нового штатного розпису, раціональний розподіл кадрових ресурсів. Для більшої ефективності запровадження реформи важливим було призначити на посади керівниками підрозділів справжніх лідерів – кваліфікованих, досвідчених робітників. Така оновлена та більш продуктивна система не змусила довго чекати і сьогодні вже є конкретні позитивні результати та досягнення.

Досягнення закладу з початком роботи у новому форматі

 • Вдвічі зменшився середній термін перебування пацієнтів у стаціонарі.
 • Переглянуті показання до госпіталізації, що привело до зменшення кількості госпіталізацій на чверть (за 4 місяці ліжковий фонд змінився з 1005 до 725 ліжок). При зменшенні ліжкового фонду, необхідно було продумати ефективний план переходу до пацієнт – орієнтованих амбулаторних моделей лікування хворих на туберкульоз. Сумісно з неурядовою організацією «Життя +» проведена масштабна методологічна робота з лікувальними закладами первинної ланки задля скорочення відсотку переривання лікування.
 • Значних результатів було досягнуто й у сфері діагностики соціально небезпечних хвороб: впровадження прискорених методів тестування на ВІЛ у всіх лікувальних закладах, кабінетах «Довіра», впровадження скринінгового анкетування для відбору людей, які потребують дообстеження на туберкульоз.
 • Ще одним не менш важливим кроком у протидії ВІЛ-інфекції/ СНІДу є процес децентралізації послуг для забезпечення лоступності лікування ВІЛ-інфекції, а саме розширення мережі сайтів антиретровірусної терапії. Якщо до 2016 році лише 7 сайтів призначали АРТ, то сьогодні їх вже 52. Доволі непоганий результат.
 • Враховуючи специфіку роботи лікаря у такому лікувальному закладі, особливу увагу важливо приділити профілактиці виникнення професійного вигорання спеціалістів. Для цього була проведена оцінка, на основі якої переглянуті нормативи навантаження на одного лікаря. Якщо раніше одному лікарю доводилося обслуговувати не менше 30 пацієнтів різного ступеню важкості й одночасно заповнювати документацію, вносити інформацію до електронної системи, то зараз ситуація змінилася на краще: один лікар веде лише 15 хворих з мультирезистентим туберкульозом або до 20 хворих з чутливим туберкульозом, що одразу відобразилося на якості надання медичної послуги .
 • Суттєвими здобутком Центру, яким ми можемо пишатися є надання кваліфікованої інтегрованої допомоги хворим з опортуністичними інфекціями (так званими ВІЛ-асоційованими інфекціями). Неможливо не відзначити, що лікарі Центру – єдині в Україні серед спеціалістів аналогічних закладів, які використовують інтегрований підхід у лікуванні хворих на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ. Частіше за все кожен окремий хворий з діагнозом «туберкульоз», або «ВІЛ» має абсолютно різні клінічні прояви, перебіг та стан імунної системи, саме тому до спеціалістів, які займаються такими хворими, окремі професійні вимоги: знання ВІЛ-інфекції, туберкульозу, гепатиту та опортуністичних хвороб одочасно. Вміння ії правильно діагностувати та лікувати.
 • Найбільш сильною стороною Центру завжди були кадри! Це високопрофесійні медичні працівники з рисами справжніх лідерів. Команда, яка націлена на успіх. Тому одним з основних направлень роботи закладу є постійний розвиток та вдосконалення знань фахівців інших спеціальностей за допомогою проведення навчальних тренінгів.

Історія успіху КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб»

Що це означає для пацієнта?

 • Доступ до більш комфортного та зручного отримання терапії за місцем проживання. Можливість проходити лікування не тільки обласному закладі, але й на базі усіх районних лікарень.
 • Тепер лікар приділяє більше уваги та часу кожному пацієнту, забезпечує якісне обслуговування, і також заповнює усю необхідну документацію стосовно хворого своєчасно.

Особливості фінансування після запровадження реформи

Безумовно, головною перевагою є те, що було дотримано й збережено формат фінансування кожного з чотирьох лікувальних закладів ще до інтеграції, це дозволило більш раціонально розподілити кошти всередині одного центру, приділяючи увагу напрямам, які вважаються першочерговими. Наприклад:

 • Втричі збільшилося фінансування медикаментів;
 • Було закуплено реагенти та тест-системи для моніторингу лікування туберкульозу та ВІЛ- інфекції;
 • Було значно покращено нормативи харчування, що є запорукою успіху лікування туберкульозу взагалі.

Мобільні амбулаторії 

Зазначимо, що Одеський обласний центр соціально значущих хвороб надає допомогу в будь-якій зручній для людини формі, тому що люди різні — одні можуть відвідувати лікарню, інші — ні. Для тих, хто боїться перетинати поріг лікарні, є зв’язок через соціальних працівників, які спілкуються з ключовими групами (споживачами ін’єкційних наркотиків, чоловіками, що мають секс з іншими чоловіками, працівниками та робітницями комерційного сексу). Люди з даної категорії отримують допомогу не в стінах лікарень, а у мобiльних амбулаторіях. Якщо людина розуміє, що належить до групи підвищеного ризику, вона може звернутися в таку амбулаторію. У пересувній амбулаторії пацієнт може отримати повний спектр послуг абсолютно безкоштовно — від консультації і тестування на ВІЛ до призначення при необхідності антиретровірусної терапії. В амбулаторіях, яких зараз три в регіоні, працює і соціальний працівник, який завжди підтримає пацієнта в момент оголошення результату і розповість про всі можливості підтримуючої терапії.

Історія успіху КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *