Що треба знати про вакцинацію від гепатиту B?

Logo
Головна / Блог / Новини / Що треба знати про вакцинацію від гепатиту B?

Кращий спосіб попередження інфікування ВГB — вакцинація! З огляду на той факт, що чим молодший вік інфікування вірусом гепатиту В, тим більша ймовірність розвитку хронічної інфекції, дуже важливо починати вакцинацію саме в пологовому будинку в перші 24 години після народження. Але в разі народження від матерів інфікованої гепатитом В — в перші 12 годин з паралельним введенням імуноглобуліну проти гепатиту В.

У разі, якщо мати не інфікована вірусом гепатиту В, допустимо введення першої дози вакцини в перші місяці життя або в 2 місяці в складі комбінованих вакцин.

Яка схема вакцинації?

Рекомендована схема вакцинації з позиції найбільш ефективного вироблення антитіл є 0-1-6 міс (0 — перша доза, 1 — друга доза, яку вводять через 1 міс після першої, 6 — третя доза, яку вводять через 6 місяців після першої або через 5 міс після другої).

Альтернативні схеми, що враховують стан здоров’я і історію вакцинації конкретного пацієнта, можна обговорити зі своїм лікарем.

Якщо дитині в пологовому будинку введена 1 доза вакцини, чи можливо надалі ввести ще 3 дози вакцини від гепатиту В в складі комплексних вакцин?

Так. Такий варіант введення дозволений діючими наказами МОЗ та рекомендаціями СDC і не шкодить здоров’ю дитини.

Якщо пацієнт отримав повний комплекс з трьох вакцин, чи потрібно вводити бустерну (додаткову) дозу?

У більшості випадків пацієнтам з нормальним імунітетом бустерна доза не потрібна. Однак деякої категорії пацієнтів (що знаходяться на гемодіалізі, ВІЛ-інфіковані, пацієнти отримують цитостатики) бустерні дози можуть знадобитися за умови, що рівень антитіл нижче 10 МО / мл.

Чи шкідливо отримувати додаткову дозу вакцини проти гепатиту В або повторювати всю серію вакцин проти гепатиту В?

Ні, отримання додаткових доз вакцини проти гепатиту В не шкідливо.

Чи потрібно повторювати серію вакцинації, якщо була пропущена доза?

Ні, не потрібно. Незалежно від того, скільки часу пройшло від останньої вакцинації, потрібно ввести відсутні дози з дотриманням мінімальних інтервалів.

Може вакцина від гепатиту В викликати запалення печінки, тобто гепатит?

Однозначно ні. Вакцина від гепатиту В — це рекомбінантна вакцина (отримана не з препарату крові, а методом генної інженерії шляхом введення в хлібопекарські дріжджі плазміди, які містить ген HbsAg). HbsAg — в цьому випадку точна копія «шматочка» справжнього вірусу гепатиту В, але не сам вірус. Тому викликати гепатит він не може.

Правда, що вакцина проти гепатиту В викликає жовтяницю новонароджених?

Немає епідеміологічних даних, що підтверджують зв’язок жовтяниці новонароджених з вакцинацією від гепатиту В. З власного досвіду, можу сказати, що в ті періоди коли з певних причин вакцина була відсутня або батьки відмовлялися від вакцинації в пологовому будинку, кількість неонатальних жовтяниць не зменшувалася.

Чи впливає місце введення вакцини на вироблення антитіл?

Вакцина від гепатиту В вводиться внутрішньом’язово (новонародженим та дітям до 5 років — в передню ділянку стегна; після 5 років і взрослим — в дельтоподібний м’яз). Як виняток пацієнтам з тромбоцитопенією або з іншими порушеннями згортання крові вакцину можна ввести підшкірно. Введення в сідницю підвищує ризик травматизації голкою сідничного нерва і знижує імунну відповідь, в результаті чого може знадобитися проведення повторного курсу вакцинації.

Наскільки вакцина ефективна?

Після отримання вакцинального комплексу з 3-х доз, у 95% вакцинованих формується захисний імунітет.

Як довго зберігається захисний титр антитіл?

За даними ВООЗ, приблизно 90% вакцинованих залишаються захищеними принаймні протягом 30 років.

Наскільки безпечна вакцина і які можуть бути побічні ефекти?

Вакцина має високий профіль безпеки і вкрай рідко викликає побічні ефекти, найбільш часті з яких: біль у м’язах та підвищення температури тіла. Ризик виникнення анафілактичного шока — 1 випадок на 1-2 мільйони вакцинованих.

Кому вакцина від гепатиту В протипоказана?

  • Вакцина протипоказана в разі анафілактичної реакції на попередню дозу вакцини.
  • Вагітність і годування груддю не є протипоказанням до введення вакцини.

Що робити якщо дитина, яка раніше не вакцинована від гепатиту В, травмувала себе предметом, який потенційно може бути інфікованим (голка, бритва і т.д)?

У такому випадку потрібно звернутися до свого сімейного лікаря для проведення постконтактної профілактики, яка полягає у введенні дози вакцини від гепатиту В і імуноглобуліну проти гепатиту В в перші 24 години після контакту. Наступні дози вакцини повинні бути введені згідно з інструкцією до вакцини. Так, наприклад, схема постконтактної вакцинації вакциною Енджерікс – В – 0-1-2-12 міс.

Ігор Романовський,

лікар-педіатр