Головна / Блог / Новини / Світ проти гепатиту: День боротьби з недугом

Світ проти гепатиту: День боротьби з недугом

Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day) відзначається щорічно 28 липня, на день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.

Вірусний гепатит –  це запалення печінки, викликане одним з  вірусів гепатиту, яких є безліч: A, B, C, D і E та інші.  Ці віруси передаються різними шляхами: гепатит А і Е – через забруднені харчові продукти і воду; гепатит В – через інфіковану кров та інші рідини організму; гепатит С – найчастіше теж через кров і гепатит D – в якості додаткової інфекції при наявності гепатиту В.

Мета заходів проти гепатиту – підвищення обізнаності суспільства про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В та С.

Діяльність ВООЗ

«Ліквідувати гепатит» – такий девіз і стратегію заходів на найближчі 13 років пропонує Всесвітня організація охорони здоров’я (далі — ВООЗ). За даними організації, понад 257 мільйонів осіб в світі заражені гепатитом В, а ще 71 мільйон живе з хронічною інфекцією гепатиту С. Це кожна 12 (!) людина. ВООЗ заявляє, що без необхідного лікування до 2030 року від захворювання можуть загинути 4,5 мільйонів людей, тому глобальна стратегія боротьби з гепатитом ВООЗ націлена на скорочення до 2030 року випадків нового зараження гепатитом на 90% та зниження рівня смертності на 65%.

Зазначимо, що Україна належить до країн із середньою поширеністю гепатиту С – інфіковано приблизно 3% громадян, що складає близько 1 170 000 осіб. Проте вже зараз загальна кількість хворих на гепатити у світі в 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Вірусні гепатити у 50 – 100 разів є більш контагіозні ніж ВІЛ.

Профілактика

Причиною гепатиту А і Е зазвичай є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Серед засобів передачі вірусів гепатиту В, С і D – переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазійні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання. Гепатит В передається від матері дитині під час пологів, від члена сім’ї дитині, а також при сексуальних контактах.

Профілактика гепатиту В це захист від прямого контакту з кров’ю інших людей. При проведенні ін’єкцій потрібно використовувати тільки одноразові шприци; не користуватися чужим манікюрним приладдям, бритвами та зубними щітками, не носити чужі сережки; робити татуювання необхідно тільки в косметичних салонах з хорошою репутацією; користуватися презервативами. Вакцинація від гепатиту В – найбільш дієвий та ефективний спосіб захисту, який потрібен всім без виключення! Але найбільш пріоритетна для медичних працівників, які мають постійні контакти з кров’ю та її компонентами, пацієнтам гемодіалізних, гематологічних, онкологічних, туберкульозних відділень, хворим з хронічними захворюваннями печінки, ВІЛ-позитивним і т.д. Віруси гепатитів В і D взаємопов’язані, тому всі профілактичні заходи, що знижують захворюваність на гепатит В, зменшують і поширення гепатиту D.

Профілактика гепатиту А полягає в дотриманні правил особистої гігієни, підтримання чистоти в будинку, боротьбі з побутовими комахами, а також громадської гігієни – регулярному прибиранню вулиць, своєчасного вивезення сміття, боротьбі з щурами. Крім того, найбільш дієвим засобом боротьби з гепатитом А є вакцинація. Вона необхідна перш за все дітям, оскільки вони відіграють основну роль в поширенні гепатиту цього типу. Також в групі ризику знаходяться працівники харчових підприємств – громадського харчування, торгівлі, медперсонал інфекційних відділень, особливо дитячих, працівники дитячих садків та інтернатів, військові, геологи, сантехніки та водопровідники, наркозалежні та інші.

Для боротьби з гепатитом С вакцини поки не існує: у вірусу висока генетична мінливість. Профілактика включає своєчасне тестування крові лабораторними методами, використання одноразових шприців та медичних інструментів, мінімізацію кількості переливань крові та підвищення професійного рівня медпрацівників.

Вакцина для вірусного гепатиту Е ще не створена, тому основною запобіжною профілактикою буде поліпшення соціально-побутових умов життя та водопостачання. Заходи, спрямовані проти вірусного гепатиту А, сприяють профілактиці вірусного гепатиту Е.

Висновки

Гепатити В і С відносяться до виліковних захворювань, раннє виявлення та своєчасно розпочате лікування забезпечує успішний результат, зниження ризику зараження цими інфекціями близьких людей. Всім, кому небайдуже своє здоров’я, а також в разі виникнення ситуацій високого ризику зараження гепатитами, рекомендується проходити лабораторне обстеження крові.

Відбір зразків крові для індикації маркерів вірусних гепатитів здійснюється в амбулаторно-поліклінічних установах охорони здоров’я, стаціонарах, медичних центрах. При виявленні маркерів вірусного гепатиту, пацієнт для консультації, подальшого обстеження та лікування повинен звернутися до лікаря.

Аліна Манасова,

менеджер з громадської охорони здоров’я

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *