Вакцинація від гепатитів, коли і кому показана

Logo
Головна / Блог / Новини / Вакцинація від гепатитів, коли і кому показана

Захистить себе та своїх рідних!

За експертною оцінкою, близько 2 млн. людей по всій Україні інфіковані гепатитом С, та понад 600 тис. – гепатитом В. На жаль, через низьку настороженість та обізнаність населення, більшість людей звертаються по допомогу дуже пізно або взагалі не підозрюють про свій діагноз.

Cаме тому вкрай важливо піклуватися за своїм здоров’ям та своєчасно проходити діагностику, щоб розпочати лікування якомога швидше.

Центр громадського здоров’я нагадує, що у кожного громадянина України є можливість пройти безкоштовну скринінгову діагностику вірусних гепатитів у сімейного лікаря, з яким підписано декларацію.

Які типи гепатитів існують?

Гепатит – це запальне захворювання печінки. 5 найбільш розповсюджених вірусних гепатитів – A,B,C,D,E. Основна небезпека вірусних гепатитів полягає у високій ймовірності виникнення серйозних ускладнень. Віруси гепатитів В і С провокують розвиток хронічної хвороби та є найпоширенішою причиною цирозу та раку печінки.

Які основні заходи профілактики гепатиту С?

Важливо знати, що щеплення від гепатиту С не існує. Основні профілактичні заходи полягають у дотриманні основних принципів інфекційного контролю медичними працівниками в лікувальних закладах та дотримання правил особистої безпеки: використання контрацептивів, дотримання правил безпеки під час користування засобами разового призначення (шприци, крапельні системи, голки тощо), а також використання стерильних інструментів багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний інструментарій).

Вакцинація — як єдиний надійний захист від гепатиту

Основна мета імунізації проти гепатиту В полягає в тому, щоб запобігти  інфікуванню хронічним гепатитом В і виникненню тяжких наслідків, таких як цироз печінки і печінковоклітинний  рак.

Рутинна вакцинація усіх дітей раннього віку проти інфекції ВГВ повинна стати невід’ємною частиною національних схем імунізації у всьому світі. Широке охоплення первинною вакцинацією дітей раннього віку сприятиме зниженню захворюваності на гепатит В та запобіганню розповсюдженості інфекції.

Проводити вакцинацію необхідно згідно із календарем профілактичних щеплень за схемою – перша доза в перші дні після народження, другу дозу та третю слід вводити в 3 та 6 місяців відповідно. У разі пропуску щеплень за планом, вакцинуватися необхідно якомога швидше. Ефективні, безпечні та безкоштовні вакцини для дітей є в усіх областях України.

Слід зазначати, що щеплення від гепатиту В для дорослих не входить до Календаря, то дорослі можуть придбати вакцину за власні кошти в аптеці.

Основні профілактичні компоненти вірусного гепатиту А полягають у: дотриманні правил особистої гігієни, а саме:

  1. гігієнічна обробка рук перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;
  2. вживати лише кип’ячену воду (кип’ятити слід не менше 10 хв.);
  3. ретельне мити овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.

Вакцина від вірусного гепатиту А (Хаврикс™ 720, Хаврикс™ 1440) зареєстрована на території України, але вона не входить до календаря щеплень. Більш детальну інформацію стосовно вакцини від гепатиту А Ви можете отримати під час консультації у свого сімейного лікаря.

Дбайте про своє здоров’я, вакцинація – це інвестиція в майбутнє!

Джерела:

  1. https://moz.gov.ua/article/news/ukrainciv-zaklikajut-projti-bezoplatnij-test-na-virusni-gepatiti
  2. http://likicontrol.com.ua/%D1%96%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%86%D1%96%D1%8F/?[26237]
  3. https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/tipi-virusnikh-gepatitiv/gepatit-a
  4. https://moz.gov.ua/article/health/vakcinacija-vid-jakih-hvorob-varto-zahistitis

Олена Панкова,

лікар-інфекціоніст