Правець в Україні: статистика захворювання та небезпека зараження

Logo
Головна / Блог / Новини / Правець в Україні: статистика захворювання та небезпека зараження

З початку року в Україні зареєстровано 8 випадків правця (5 дітей і 3 дорослих), за аналогічний період 2019 року 7 випадків. Постраждали люди у 7 областях України: Вінницькій – 2, Волинській – 1, Київській – 1, Львівській – 1, Миколаївській – 1, Полтавській – 1, Чернігівській – 1.

Осінь – пора правця

Правець – це гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією Clostridium tetani. Воно характеризується ураженням нервової системи і нерідко становить небезпеку для життя. Найчастіше на правець хворіють у весняно-осінній період, коли під час сільськогосподарських і будівельних робіт збільшується вірогідність травми шкірних покривів і забруднення ранових поверхонь землею.

Спори правця дуже стійкі і розвиваються в умовах відсутності кисню. Вони витримують нагрівання до 80 градусів протягом години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігаються до 10 років, а спори навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хвилин гинуть не в 100% випадків.

Шляхи інфікування

Правцем можна інфікуватись:
– при пошкодженні шкіри та слизових оболонок;
– внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини.

Захворюваність на правець безпосередньо залежить від ступеня обсіменіння ґрунту спорами збудників, а також від рівня травматизму. Найнебезпечніший – сільськогосподарський та побутовий травматизм, які пов’язані з забрудненням рани ґрунтом. Сприйнятливість людей до захворювання висока, і ризик зростає, якщо в рані створюються анаеробні умови.

Захист від захворювання

Єдиний спосіб захиститися від правця – це вакцинація. З початку року до 1 червня в Україні вакциновано лише 31,6% дітей до 1 року від правця. Якщо ви пропустили необхідні щеплення за Календарем, поспішіть їх надолужити. Вакцина від дифтерії та правця безоплатна.

Календар щеплень визначає оптимальний вік і проміжки часу для введення вакцин. Тому для найкращого захисту варто робити щеплення вчасно. Вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли, оскільки імунітет після захворювання не триває все життя, і є ймовірність повторного зараження.

Симптоматика

Симптоми захворювання можуть з’явитися у строк від 3-го до 21-го дня після зараження. Це зокрема: головний біль, спазми м’язів обличчя, підвищення температури та надмірне потовиділення, м’язові спазми (часто в шлунку), болісна напруга у всьому тілі, проблеми з ковтанням, зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ламкість кісток, ускладнення дихання.

За появи перших симптомів правця слід негайно звернутися до лікаря, адже ця хвороба може призвести до смерті.

 

Аліна Манасова