Головна / Блог / Новини / Правець в Україні: статистика захворювання та небезпека зараження

Правець в Україні: статистика захворювання та небезпека зараження

З початку року в Україні зареєстровано 8 випадків правця (5 дітей і 3 дорослих), за аналогічний період 2019 року 7 випадків. Постраждали люди у 7 областях України: Вінницькій – 2, Волинській – 1, Київській – 1, Львівській – 1, Миколаївській – 1, Полтавській – 1, Чернігівській – 1.

Осінь – пора правця

Правець – це гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією Clostridium tetani. Воно характеризується ураженням нервової системи і нерідко становить небезпеку для життя. Найчастіше на правець хворіють у весняно-осінній період, коли під час сільськогосподарських і будівельних робіт збільшується вірогідність травми шкірних покривів і забруднення ранових поверхонь землею.

Спори правця дуже стійкі і розвиваються в умовах відсутності кисню. Вони витримують нагрівання до 80 градусів протягом години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігаються до 10 років, а спори навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хвилин гинуть не в 100% випадків.

Шляхи інфікування

Правцем можна інфікуватись:
– при пошкодженні шкіри та слизових оболонок;
– внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини.

Захворюваність на правець безпосередньо залежить від ступеня обсіменіння ґрунту спорами збудників, а також від рівня травматизму. Найнебезпечніший – сільськогосподарський та побутовий травматизм, які пов’язані з забрудненням рани ґрунтом. Сприйнятливість людей до захворювання висока, і ризик зростає, якщо в рані створюються анаеробні умови.

Захист від захворювання

Єдиний спосіб захиститися від правця – це вакцинація. З початку року до 1 червня в Україні вакциновано лише 31,6% дітей до 1 року від правця. Якщо ви пропустили необхідні щеплення за Календарем, поспішіть їх надолужити. Вакцина від дифтерії та правця безоплатна.

Календар щеплень визначає оптимальний вік і проміжки часу для введення вакцин. Тому для найкращого захисту варто робити щеплення вчасно. Вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли, оскільки імунітет після захворювання не триває все життя, і є ймовірність повторного зараження.

Симптоматика

Симптоми захворювання можуть з’явитися у строк від 3-го до 21-го дня після зараження. Це зокрема: головний біль, спазми м’язів обличчя, підвищення температури та надмірне потовиділення, м’язові спазми (часто в шлунку), болісна напруга у всьому тілі, проблеми з ковтанням, зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм), ламкість кісток, ускладнення дихання.

За появи перших симптомів правця слід негайно звернутися до лікаря, адже ця хвороба може призвести до смерті.

 

Аліна Манасова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *