Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / COVID-19 та підтверджена пневмонія: коли госпіталізація не потрібна?

COVID-19 та підтверджена пневмонія: коли госпіталізація не потрібна?

Останнім часом інтернетом ширяться відео з чергами зі “швидких” біля лікарень та розповіді пацієнтів про те, що їм радили лікуватися вдома, а не лягати в лікарню, навіть у випадку підтвердженої пневмонії та підозри на COVID-19. Одеський обласний Центр громадського здоров’я пояснює, кому госпіталізація показана, а кому – ні.

Коли госпіталізація не рекомендована?

Вірусна пневмонія, спричинена COVID-19, протікає по-різному в залежності від віку пацієнта, загального стану його здоров’я та імунітету. Пацієнти з важкою формою пневмонії обов’язково госпіталізуються та знаходяться під наглядом медиків стаціонарів. Якщо ж пневмонія легкої та середньої важкості, то у більшості випадків госпіталізація таким пацієнтам не рекомендується. Вони можуть знаходитися під наглядом сімейного лікаря та проходити лікування амбулаторно, тобто в домашніх умовах. При цьому лікар має постійно моніторити життєві показники такого амбулаторного пацієнта: частоту його дихання, сатурацію (насичення крові киснем), артеріальний тиск та температуру. І тільки у випадку якщо стан погіршується, з’являється привід для госпіталізації.

Важливо розуміти, що поки специфічного лікування COVID-19 не існує. Пацієнтів лікують симптоматично, тож необхідність перебування у стаціонарі є лише тоді, коли стан відповідає клінічним критеріям.

Зазначимо також, що у разі протікання хвороби в легкій та середній формі, перебування в лікарні, де одночасно знаходиться багато людей з різними інфекціями, може, навпаки, нести додаткові ризики для здоров’я пацієнта. 

Кого і за яких умов госпіталізують?

У випадку підтвердженої пневмонії або лабораторно підтвердженого COVID-19 госпіталізація рекомендована пацієнтам:

  • які знаходяться у важкому стані (температура не збивається ліками, прогресуюча слабкість, утруднене дихання тощо);
  • у віці 60 років і старше;
  • які мають серцево-судинні, хронічні захворювання, наприклад, цукровий діабет, артеріальну гіпертензією тощо;
  • у яких в родині є люди з груп ризику (за віком та станом здоров’я) і забезпечити ізоляцію від них в умовах помешкання неможливо.COVID-19 та підтверджена пневмонія: коли госпіталізація не потрібна?

Чому виникають черги зі швидких?

Часто, отримуючи підтвердження пневмонії на КТ, людина одразу викликає “швидку” з наміром лягти в стаціонар. А коли у прийомному відділенні медики вимірюють життєві показники новоприбулих пацієнтів, виявляється, що частині з них госпіталізація не потрібна, адже окрім підтвердженої на КТ пневмонії інших клінічних ознак недугу немає – ані кашлю, ані високої температури, ані утруднення дихання. Якби такі пацієнти лишалися під наглядом своїх сімейних лікарів, навантаження на службу екстреної допомоги та прийомні відділення лікарень було б менше. Пацієнти у важкому стані, яким дійсно потрібна спеціалізована допомога у стаціонарі, швидше б діставалися до лікарень та вчасно отримували б таку допомогу, тим паче, що госпіталізації люди потребують не тільки через COVID-19, але й через інфаркти та інші недуги, які не можуть “чекати в черзі”.

Тож перше, що треба зробити, відчувши симптоми хвороби, – зателефонувати своєму сімейному лікарю. Саме він розробить алгоритм подальших дій. Те саме слід зробити після того як ви пройшли тест на COVID-19 або зробили комп’ютерну томографію і отримали висновок “пневмонія”. Якщо ваш стан не критичний (ви нормально дихаєте, температура збивається лікарськими препаратами, насичення крові киснем знаходиться на нормальному рівні), то ви можете обійтися без виклику “швидкої”. 

 

Анна Мячина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *