Головна / Блог / Новини / Все ще спалюєте листя? Ваші легені та слизові у небезпеці

Все ще спалюєте листя? Ваші легені та слизові у небезпеці

Восени хазяйновиті українці традиційно беруться до прибирання та спалювання опалого листя. Попри пряму законодавчу заборону та безліч попереджень, багаття з їдким токсичним димом уже почали з’являтися у приватному секторі та на безгосподарних територіях. Не будемо зупинятися на екологічних наслідках такого “прибирання”, а ще раз пояснимо, як дим від спалювання листя впливає на здоров’я людей.  

Факти про спалювання листя

  1. Одна тонна тліючого листя виділяє у повітря 30 кілограмів чадного газу та 9 кг мікрочастинок диму, до складу яких входять оксиди азоту, важкі метали та канцерогенні сполуки (тобто такі, що здатні спровокувати розвиток ракових захворювань), наприклад, бензопірен, а також сполуки групи діоксинів. 
  2. А одна година знаходження біля багаття з опалого листя за своєю токсичною дією дорівнює п’ятигодинному перебуванню на завантаженій автомагістралі.
  3. Побутове сміття, яке додають зазвичай до багаття, при спаленні також виділяє отруйні речовини:

– пластикові елементи містять канцерогенні поліциклічні вуглеводні;

– при горінні гуми утворюються канцерогенна сажа;

– якщо кинути в багаття шматки ДВП, ДСП чи фанери, то повітря наповниться формальдегідними смолами;

– пофарбована масляною фарбою деревина додасть у повітря свинець.

Як листяне багаття впливає на організм людини?

Небезпека чадного газу, який з’являється у процесі спалювання листя, полягає в тому, що він зв’язується з гемоглобіном крові та блокує постачання кисню до всіх тканин організму. З’являється слабкість, головний біль, задуха. Довга дія чадного газу може призвести до втрати свідомості та важкого отруєння. 

Діоксини – одні з найотруйніших речовин для людини. Вони згубно діють на репродуктивне здоров’я, імунну систему, призводить до гормональних порушень та виникнення новоутворень. 

Оксиди сірки збільшують ризики респіраторних захворювань. А тривала дія диму на слизові оболонки дихальних шляхів призводить до зниження захисного бар’єру організму. Як результат – людина стає беззахисною перед вірусами та бактеріями.

Особливо ризикують ті, хто має хронічний бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти, а також серцево-судинні захворювання. Протікання їхніх недугів ускладнюється, додаються алергічні реакції тощо. А найбільше від диму листяних багать страждають діти та люди похилого віку. 

Міські зелені насадження не просто так називають легенями або фільтрами міст – у їхньому листі накопичуються всі ті токсичні речовини, які виділяються в повітря підприємствами та автівками. Вони забирають на себе дорожній пил, який містить мікрочастинки гуми, асфальту тощо. Спалення повертає все це назад у повітря у ще більш отруйному вигляді. 

Анна Мячина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *