Головна / Блог / Новини / Кишкова непрохідність у дітей: чому виникає і як попередити?

Кишкова непрохідність у дітей: чому виникає і як попередити?

Кишкова непрохідність разом із гострим апендицитом – це одна з найчастіших хірургічних проблем серед дітей, які скаржаться на біль у животі. Дитячий хірург відділення невідкладної хірургічної допомоги Одеської обласної дитячої лікарні, асистент кафедри дитячої хірургії Одеського медичного університету

Олександр Осадчий розповів кореспонденту Одеського обласного Центру громадського здоров’я про причини, ознаки та наслідки кишкової непрохідності у малюків. Тож ця інформація буде корисною батькам, педагогам та медикам, які в повсякденному житті та роботі стикається з маленькими дітьми.  

Питання ПЕРШЕ. Що таке кишкова непрохідність і чому вона виникає?

Кишкова непрохідність – це порушення пасажу (кишкового вмісту) в кишківнику. Про те, що кишківник перекритий, сигналізують відсутність стулу та газів, а також наявність блювання. Причини можуть бути всередині кишки (це називається аптурація), ззовні кишки (перекручування – странгуляція), а можуть бути змішані (інвагінація – коли одна кишка входить в іншу). 

Питання ДРУГЕ. Що найчастіше стає причиною кишкової непрохідності у малюків?

Для немовлят найбільш характерна інвагінація. Її часто фіксують у віці від 4-5 місяців до 1 року. І найрозповсюдженіша причина цього – неправильне введення прикорму. 

Є певна послідовність введення продуктів харчування до дитячого меню. Розпочинають зазвичай з яєчного жовтка, овочевих пюре, потім – кисломолочні продукти тощо. Якщо цю послідовність порушити або не дотримуватися технології приготування їжі для малюків, це може призвести до кишкової непрохідності, яка є хірургічною проблемою. Тож дуже важливо, щоб батьки та педіатр мали тісний контакт і спільно працювали над введенням прикорму. 

Інвагінація може також виникати на фоні кишкової інфекції. Якщо дитині більше року, то частіше за все причинами кишкової непрохідності є ускладнення перитоніту або проковтування магнітів. 

Питання ТРЕТЄ. Які ознаки кишкової непрохідності?

Кишкова непрохідність має дуже виразні ознаки, за якими можна безпомилково визначити цей недуг:

– біль. Коли кишка входить в іншу кишку, це дуже боляче, тож немовля буде щосили кричати. Проте не безперервно – крик буде епізодичним, тобто дитина кричатиме 10-15 хвилин, заспокоїться на 20-30 хвилин, а потім знову почне кричати і так далі. 

– блювання.

– випорожнення, що нагадують смородинове желе. Вони з’являються через 3-6 годин після початку крику у результаті змішування крові з каловими масами. 

Ці три ознаки говорять про те, що дитину терміново треба показати лікарю. Краще за все – одразу хірургу. 

Питання ЧЕТВЕРТЕ. Як лікують кишкову непрохідність? 

Методи лікування залежать від типу кишкової непрохідності та стадії, на якій пацієнт звернувся за допомогою. Наприклад, при інвагінації, якщо не пройшло доби з моменту появи перших симптомів, достатньо пневмоклізми (клізма з повітрям), щоб розправити кишку. Якщо дитину показали лікарю тільки на другу добу, то знадобиться хірургічна операція. 

Питання П’ЯТЕ. Що робити батькам?

Уже характерний епізодичний крик має насторожити батьків. А поява блювання і випорожнень з домішками крові – має бути сигналом до обов’язкового звернення до лікаря. Досвідчений компетентний сімейний лікар розпізнає кишкову непрохідність та дасть направлення до хірурга. Проте, в Одесі можна і оминути цей етап, звернувшись напряму до відділення невідкладної хірургічної допомоги Одеської обласної дитячої лікарні. Тут приймають дітей як з направленням, так і без, як зі швидкої, так і тих, що прибули самостійно, як одеситів, так і дітей з районів цілодобово. 

До речі, в Одесі, зазвичай, навіть із підозрою на кишкову інфекцію швидка везе дитину спочатку до відділення хірургічної допомоги. І тільки після того як лікар підтвердив, що хірургічної патології немає, швидка їде до інфекційної лікарні. Це часто викликає багато запитань та обурень зі сторони батьків, проте такий маршрут дійсно рятує життя та здоров’я малечі. 

 

Записала Анна Мячина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *