7 запитань про секс у підлітковому віці

Logo
Головна / Блог / Новини / 7 запитань про секс у підлітковому віці

За даними ЮНІСЕФ, кожен 5-й підліток в Україні (від 10 до 17 років) має статеве життя. Причому у близько 35% підлітків сексуальний дебют стається до 15 років. На жаль, у цьому віці хлопці та дівчата ще недостатньо обізнані в питаннях контрацепції, не вміють правильно комунікувати партнером для уникнення ризикових ситуацій і не знають про доступну фахову допомогу, на яку мають право. Саме тому Одеський обласний Центр громадського здоров’я спільно зі співробітницею ГО “Молодіжний центр розвитку” Анжелою Юр’євою підготували відповіді на важливі питання про безпечний секс у підлітковому віці. 

  1. Як визначити готовність до сексу?

Секс – це частина стосунків і етап, якому передує встановлення міцних та довірливих відносин з партнером. Тож маркерами готовності до сексу є взаємоповага, довіра, турбота про своє здоров’я та здоров’я партнера, відкрите обговорення своїх бажань, різних аспектів сексу та його наслідків, згода у питаннях контрацепції тощо. Якщо стосунки не включають хоча б одного з цих аспектів, то секс варто відкласти.  

  1. Можна не використовувати контрацептиви під час сексу?

У підлітковому віці бар’єрна контрацепція (презервативи) має бути постійним супутником статевих стосунків. Незалежно від дня циклу дівчини, віку партнерів, виду сексу, незалежно від того, перший це статевий контакт чи ні, контрацептив має бути присутній завжди. 

  1. Чому презерватив, а не гормональні пігулки?

Гормональна контрацепція – це також популярний вид контрацепції, проте, по-перше, він захищає лише від небажаної вагітності, а по-друге, його призначає тільки лікар. Презервативи ж доступні підліткам, безпечні для здоров’я та прості у використанні. Але головне – вони захищають не тільки від незапланованої вагітності, але й від захворювань, які передаються статевим шляхом, у тому числі від ВІЛ та гепатиту. 

  1. Які бувають презервативи?

Є багато видів презервативів, у тому числі жіночих (на жаль, в Україні їх важко знайти). Найдоступніші все ж чоловічі презервативи, тобто такі, які одягаються на статевий член. У виборі презерватива варто орієнтуватися на вид сексу, який планують практикувати партнери. Тому що для орального сексу є свої презервативи (найтонші, із різними смаками), для вагінального – свої (майже прозорі), для анального – свої (із міцного латексу). Їхня взаємозаміна небажана. 

  1. Де підлітку взяти презервативи?

Вікових обмежень щодо купівлі презервативів немає. А продаються вони в усіх супермаркетах та аптеках, багатьох магазинах. Рекомендується купувати презервативи саме в аптеці, адже для латексу, з якого виготовлений презерватив, важливе дотримання умов зберігання (на нього не має падати сонце, він не мають перегріватися чи переохолоджуватися). Крім того, працівник аптеки зможе коректно відповісти на запитання щодо вибору та використання презерватива. 

Зазначимо, що у всіх великих містах є центри, де підлітки можуть безкоштовно отримати як презервативи, так і всю необхідну інформацію щодо безпечного сексу, профілактики хвороб, які передаються статевим шляхом тощо. В Одесі, наприклад, підлітки можуть звернутися до “Клініки, дружньої до молоді” (вул. Семінарська, 7, тел.: 705-87-01).  

Наголошуємо, що презерватив має бути обов’язковою умовою для сексу. Якщо партнер відмовляється від використання презерватива, варто відмовитися від такого сексуального контакту. 

  1. Що робити, якщо відбувся незахищений секс?

У разі якщо стався незахищений статевий контакт, слід обов’язково упродовж першої доби після цього звернутися за консультацією до лікаря (сімейного лікаря або гінеколога), щоб вжити заходів із уникнення небажаної вагітності. Далі і хлопцям, і дівчатам треба проконсультуватися зі спеціалістами Центру з профілактики ВІЛ-інфекції і за необхідності пройти постконтактну профілактику. 

Кабінети “Довіри” Центру знаходяться в лікувально-профілактичних закладах Одеси: 

— Кабінет №2 (вул. Болгарська, 38, поліклініка №1, 1-й поверх, каб. №117, тел. 728-43-54); 

— Кабінет №3 (вул. Левітана, 62, поліклініка № 20, 1-й поверх, каб. №102, тел. 787-26-20);

— Кабінет №4 (вул. Малиновського, 61, поліклініка №19, 1-й поверх, каб. №13, тел. 771-39-33);

— Кабінети №5, 7, 10 (вул. Чорноморського козацтва, 105, 1-й поверх, тел. 728-46-39); 

— Кабінет №8 (Фонтанська дорога, 110, міська лікарня №8, 1-й поверх, каб. №5, тел. 701-61-21). 

Важливо пам’ятати, що у випадку незахищеного сексу час працює проти вас, тож не треба чекати на тривожні прояви чи симптоми, слід діяти швидко. І в жодному разі не можна “лікуватися” народними способами.

  1. Що робити, якщо секс стався без згоди? 

Будь-які дії сексуального характеру (не тільки секс, а й примушування до нього, а також поцілунки і торкання) без згоди є насильством. Про такі випадки слід обов’язково і невідкладно повідомляти дорослим (батькам, вчителю, лікарю тощо) і в поліцію (зателефонувати за номером “103”). 

Якщо насильство відбулося стосовно іншої людини, а ви стали свідком цього, або ви підозрюєте, що хтось постраждав від сексуального насильства чи домагань, про це теж слід сповістити дорослих та поліцію. 

Якщо вам страшно, ви відчуваєте, що не можете нікому довірити таку інформацію, якщо ви не знаєте, як правильно вчинити, зателефонуйте на Національну гарячу лінію з питань насильства та захисту прав дітей за номером: 8-800-500-33-50.

 

Підготувала Анна Мячина