Головна / Блог / Новини / Поліомієліт може повернутися: як діяти українцям?

Поліомієліт може повернутися: як діяти українцям?

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Ще у кінці 1980-х років ВООЗ оголосила Глобальну ініціативу з ліквідації поліомієліту. Протягом наступних років більшість регіонів світу були сертифіковані як такі, що вільні від захворювання. І сьогодні уже 90% населення – це мешканці саме таких регіонів. Однак передача вірусу продовжується в Афганістані, Пакистані. І є країни, де через низький рівень охоплення вакцинацією ризик спалаху поліомієліту зберігається і оцінюється як високий. Україна, на жаль, входить до цього переліку. 

Завдяки плановій вакцинації з 1988 року кількість випадків захворювання диким поліовірусом зменшилася більш ніж на 99%: з 350 тисяч випадків до 33 до 2018 року. Хоча абсолютна більшість країн на сьогодні вільні від поліомієліту, все може змінитися, якщо рівень охоплення щепленнями буде надалі знижуватися. За даними Центру громадського здоров’я України, за перші за 5 місяців 2020 року лише 30% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту. Зазначимо, що Одеська область – у числі антилідерів. У нас охоплення склало 27,2%. Це критично мало, адже для досягнення колективного імунітету кількість щепленого населення в країні має перевищити 95%! 

Вірогідно, на темпи вакцинації вплинула пандемія коронавірусу (адже в попередні роки охоплення щепленнями від поліомієліту сягало 80% серед дітей у всіх вікових категоріях). Батьки не квапляться із плановою вакцинацією, адже бояться випадково інфікуватися у поліклініках. 

Зазначимо, що складна епідемічна ситуація не є причиною для порушення графіку щеплень згідно з Національним календарем. Поліклініки можуть і забезпечують безпечні умови проведення планової вакцинації. Це, наприклад, дні здорової дитини, дні немовлят, окремих вхід для пацієнтів, які прямують на щеплення тощо. 

Поліомієліт може повернутися: як діяти українцям?

Нагадаємо, що спеціального противірусного лікування поліомієліту не існує. Після одужання функція вражених нервів і м’язів не відновлюється. Близько 5% хворих помирають, 1 із 200 отримує інвалідність через деформацію хребта і кінцівок. Заразитися поліомієлітом може будь-хто, проте більше за інших ризикують діти до 5 років. Саме тому щеплення від поліомієліту, яке є єидим засобом профілактики хвороби, входить до Національного календаря щеплень і є безоплатним для українських дітей. До досягнення 14 років дитина має отримати 6 доз вакцини. Ані грудне вигодовування, ані хронічні захворювання не мають бути причиною для відмови від щеплень. 

Щоб отримати інформацію про планові щеплення, наявність вакцини та нинішні умови проведення вакцинації, зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра. Переконайтеся, що ваша дитина отримала всі дози вакцини відповідно до Національного календаря! 

 

Підготувала Анна Мячина  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *