Головна / Блог / Новини / Лікар-педіатр: як батькам реагувати на ГРВІ в дітей під час пандемії COVID-19?

Лікар-педіатр: як батькам реагувати на ГРВІ в дітей під час пандемії COVID-19?

Кожен з нас неодноразово стикався з проявами ГРВІ: кашлем, нежиттю і болем у горлі. ГРВІ передається різними шляхами і відрізняється різноманіттям збудників. Діти схильні до цього захворювання більшою мірою, ніж дорослі, і можуть переносити його до восьми (!) разів на рік і навіть частіше. Чому так відбувається, з чим стикаються батьки та лікарі у період пандемії COVID-19, розповімо у матеріалі. 

ГРВІ безліч небезпек в одній абревіатурі

ГРВІ це гостра респіраторна вірусна інфекція. До неї відноситься найпоширеніша в світі група захворювань органів дихання, збудниками яких є пневмотропні віруси. Це респіраторно-синцитіальний вірус, який викликає запалення дихальних шляхів, парагрип, що також призводить до ураження верхніх дихальних шляхів і загальної інтоксикації, і коронавірус, який негативно впливає не тільки на дихальну, а й на нервову систему і шлунково-кишковий тракт. Крім того, збудниками ГРВІ можуть бути віруси грипу А і В. З цього випливає, що до ГРВІ здатні призводити як віруси грипозної, так і негрипозної етіології. В цілому, існує понад 300 підтипів вірусу ГРВІ. Вони потрапляють на поверхню слизової, порушуючи її цілісність, і далі проникають у кров, де починають активно розмножуватися.

У групі ризику люди похилого віку, люди з ожирінням, хронічними захворюваннями, патологіями серцево-судинної і ендокринної систем, вагітні, а також діти. Всіх їх робить уразливими до вірусів ослаблений імунітет. Новонароджені практично не хворіють на ГРВІ, а ось після першого року життя діти стикаються з інфекцією досить часто. 

«Найчастіше до поліклініки з приводу ГРВІ звертаються діти раннього віку, які відвідують дитячі садки, а також школярі, зазвичай 1-7 класів»,   ділиться досвідом Катерина Бабенко, лікар-педіатр КНП «Дитяча міська поліклініка N6» Одеської міської ради. 

Лікар пояснює, що це пов’язано з перебуванням великої кількісті дітей в одному приміщенні, а також з недотриманням режиму провітрювання, графіку прибирання приміщень, питного режиму, з пониженням імунітету у дітей в осінньо-зимовий період.

Як передається ГРВІ та до чого тут COVID-19?

Стати «найпопулярнішою» в світі хворобою ГРВІ допоміг її спосіб передачі. Інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом, але може передаватися і орально, через поцілунки та контактно-побутовим шляхом: через рукостискання або поверхні, на які потрапили віруси. Більше того, небезпеку становлять і предмети побуту, з якими контактував хворий, наприклад, іграшки, рушники або гаджети. Люди хворіють на ГРВІ цілий рік, але найбільш потужні спалахи захворювання припадають на осінньо-зимовий і весняний періоди. А от точну статистику «охоплення» навести важко багато людей не вважають ГРВІ серйозною хворобою, не звертаються до лікаря і лікуються вдома самостійно. Іноді це стосується і дітей. 

«Не можна заперечувати, що в сучасному світі батьки мають більше інформації, знань, досвіду, ніж 10-12 років тому, адже зараз вся інформація стосовно лікування є у відкритому доступі. Однак все залежить більше від батьків, адже є «тривожні батьки», а є навпаки «батьки саме пройде, я краще знаю». Проте все повинно бути в міру», підкреслює Катерина Бабенко.

Лікар розповідає, що ситуація з COVID-19 тримає багатьох батьків у страшенній напрузі. Чисельність хворих зростає і, як наслідок, зростає кількість дзвінків до поліклініки, які починаються з фрази «моя дитина захворіла, а враховуючи пандемію, я дуже переживаю, що робити?». «Сімейний лікар і педіатр для цього і потрібні, аби з’ясувати причину звернення, поставити правильний діагноз, заспокоїти батьків і призначити правильне лікування (якщо воно необхідне)»,   додає Катерина Бабенко.

Як зрозуміти, що це ГРВІ? 

Ще раз виділимо основні фактори ризику розвитку ГРВІ у дітей:

  • осінньо-зимовий період;
  • великі групи людей, особливо якщо серед них є хворі;
  • підвищена вологість, яка збільшує концентрацію вірусних частинок в повітрі;
  • ослаблений імунітет.

До неспецифічних симптомів ГРВІ у дітей відносяться:

  • погіршення загального стану;
  • примхливість;
  • млявість, сонливість;
  • плач, підвищення температури тіла (зазвичай до 38 °С);
  • нежить, закладеність носа;
  • кашель. 

У більшості дітей ГРВІ протікає не у важкій формі, тому лікування проводиться в амбулаторних умовах. Госпіталізувати дитину рекомендується тільки у виняткових випадках, наприклад, під час розвитку токсикозу. 

В цілому, ГРВІ   доброякісне захворювання, але воно ж є і найпоширенішою причиною використання різних «модних» процедур і засобів, найчастіше абсолютно непотрібних, а нерідко і шкідливих. При правильному підході для швидкого терапевтичного ефекту буває достатньо мінімального втручання. Завдання лікаря коректно і швидко підібрати потрібний засіб. Батьки ж повинні строго дотримуватися призначень, відмовившись від ідеї лікувати дитину самостійно. 

До речі, самолікуванням не слід займатися і дорослим. Тим паче – переносити захворювання “на ногах”.

Аліна Манасова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *