Медичні рукавички у практиці лікарів в умовах пандемії COVID-19

Logo
Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Медичні рукавички у практиці лікарів в умовах пандемії COVID-19

Використання медичних рукавичок у лікувальних закладах – невід`ємна складова  інфекційної безпеки. Цей запобіжний захід дозволяє знизити ризик потрапляння на руки медичних працівників крові та інших біологічних рідин пацієнтів. 

Типи рукавичок

Задля захисту рук від шкідливих факторів, пов’язаних з професійною діяльністю, а також з метою забезпечення стерильності шкіри під час виконання обов’язків, існує безліч типів рукавичок. Вони можуть бути багаторазовими або одноразовими, а їхній матеріал залежить від цільового використання.

Якими повинні бути медичні рукавички?

Медичні оглядові рукавички можуть бути як стерильними так і не стерильними. А от хірургічні рукавички, які переважно використовуються під час різних медичних процедур і хірургічних операцій, є стерильними.

На сьогодні для використання в закладах охорони здоров’я доступні декілька видів рукавичок для одноразового використання, що відрізняються типом тканини (полівінілхлорид, поліетилен, неопрен), товщиною та розміром. 

Серед медичних рукавичок, які найчастіше використовуються, рекомендовані рукавички без латексу, нітрилу та присипки.

Не рекомендується тривале використання, деконтамінація чи повторне використання одноразових медичних рукавичок.

Використання рукавичок для профілактики передачі COVID-19

В умовах пандемії COVID-19 рукавички рекомендуються під час догляду за пацієнтами з COVID-19. Особливо, коли є ризик контакту з рідинами організму. Проте немає прямих доказів того, що використання рукавичок підвищує захист від COVID-19 у порівнянні з належною гігієною рук без їх застосування.

Тому рекомендується здійснювати ретельну гігієну рук із використанням води та мила або засобів для дезінфекції рук на спиртовій основі до і після кожного контакту з пацієнтом, як у рукавичках, так і без них, а також після зняття рукавичок.

Щодо використання одноразових медичних рукавичок

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, не слід застосовувати розчини на спиртовій основі та  будь-які інші способи дезінфекції для одноразових медичних рукавичок через несумісність матеріалів рукавичок з такими процедурами. Тому рекомендовано міняти медичні рукавички після кожного пацієнта: їх потрібно викидати й одягати нову пару, якщо використання рукавичок є необхідним. Адже використання однієї пари рукавичок для кількох пацієнтів може призвести до передачі патогенних організмів, як-от бактерій, стійких до антимікробних агентів та Clostridioides difficile від одного пацієнта до наступного. Крім того, тривале використання може призвести до порушення цілісності матеріалу рукавички – виникнення перфорацій, які погіршують захисні функції рукавички.

Важливо зазначити, що медичні рукавички не можна використовувати під час роботи з пацієнтами, якщо закінчився термін придатності відповідно до вказівок виробника.

Медичні рукавички у практиці лікарів в умовах пандемії COVID-19

Джерела: 

  1. European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). COVID-19 Dashboard [13 June 2020]. Режим доступу:

https://qap.ecdc.europa.eu/public/extensions/covid19/covid-19.html 

  1. World Health Organization (WHO). Coronavirus disease (COVID-19) pandemic [13 June 2020]. Режим доступу: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019.
  2. European Centre for Disease prevention and Control (ECDC). Coronavirus disease 2019 (COVID-19) in the EU/EEA and the UK – tenth update Stockholm2020 [updated 11 June 202013 June 2020]. Режим доступу: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/RRA-COVID19-update10-2020-06-11.pdf
  3. World Health Organisation (WHO). Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus DIsease 2019 (COVID-2019) Geneva2020. Режим доступу: http://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid- 19-final-report.pdf
  4. European Centre for Disease prevention and Control (ECDC). Safe use of personal protective equipment in the treatment of infectious diseases of high consequence 2014 [13 June 2020]. Режим доступу: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/media/en/publications/Publications/safe-use-of-ppe.pdf.

Підготувала Олена Станкевич