Боротьба триває: у чому різниця між бактеріальною та коронавірусною пневмонією і як не захворіти

Logo
Головна / Блог / Новини / Боротьба триває: у чому різниця між бактеріальною та коронавірусною пневмонією і як не захворіти

Сьогодні Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day). Він з’явився в календарі завдяки Глобальній коаліції проти дитячої пневмонії. Кожного року 12 листопада фахівці зі всього світу підвищують обізнаність про захворювання, розповідають про його можливі наслідки та профілактику. 

За даними ВООЗ, пневмонія входить до списку 10 найбільш поширених причин смерті. Щорічно в світі реєструється 450 мільйонів випадків. 

Що таке пневмонія і кому вона загрожує?

Пневмонія це запалення легеневої тканини частіше інфекційного походження. Легені складаються з дрібних мішечків, альвеол, які при диханні у здорової людини наповнюються повітрям. Під час пневмонії альвеоли заповнюються гноєм або рідиною, що робить дихання болісним і обмежує надходження кисню в організм.

Звичайна пневмонія вражає дітей і дорослих старших вікових груп з ослабленою імунною системою. Основними збудниками хвороби є віруси і бактерії, які передаються повітряно-крапельним шляхом.

Сприйнятливість до пневмонії збільшується під впливом факторів ризику:

▫️ вік (дитячий і старше 60 років);

▫️ наявність хронічних захворювань;

▫️ ВІЛ-інфекція; 

▫️ ослаблений імунітет;

▫️ несприятливі житлові умови та ін.

Під час пандемії COVID-19 лікарі почали розділяти коронавірусну та бактеріальну пневмонії. 

– Те, що ми зараз спостерігаємо у хворих коронавірусом, це не пневмонія, а скоріше підвищена реакція легеневої тканини на вплив вірусу. Саме тому коронавірусну пневмонію можна розпізнати тільки при проведенні комп’ютерної томографії, — пояснює Олена Лазор, сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 міста Одеси.

На початку розвитку пневмонії деякі люди не звертають увагу на симптоми хвороби, адже вони можуть бути слабко виражені. Але якщо не почати лікування вчасно, стан хворого погіршиться. 

Лікар наголошує, що для коронавірусної пневмонії характерно дуже швидке прогресування, аж до розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому. На відміну від бактеріальної пневмонії, це частіше двобічне ураження легень, яке спочатку має вигляд матового скла при комп’ютерній томографії легенів. На жаль, під час проведення рентгенографії легенів початкові прояви коронавірусної пневмонії розпізнати неможливо. 

– Коронавірусна пневмонія підступна тим, що може протікати абсолютно безсимптомно, на відміну від бактеріальної, — додає Олена Лазор.

Перші симптоми і лікування

Про бактеріальну пневмонію може говорити температура вище 38ºC або нижче 36ºC, якщо вона тримається довше п’яти днів. А також задишка в стані спокою, болісний сухий кашель, біль в грудній клітці, сильні головні болі, дистонія (різкі скачки артеріального тиску) та аритмія.

Проконсультуйтеся з лікарем, якщо у вас або ваших близьких спостерігаються: головний біль, болі в м’язах, слабкість, надмірна пітливість, сильний жар, тремтіння і озноб, біль у грудях при диханні або кашлі, кашель, який не припиняється або посилюється. При підозрі на пневмонію в осіб старше 65 років, у людей з хронічними захворюваннями або з ослабленим імунітетом, дітей і вагітних слід негайно викликати лікаря і не відмовлятися від госпіталізації, якщо медик її запропонує. Якщо пневмонія виявлена ​​на ранній стадії, то ускладнень після лікування уникнути легше.

Зазначимо, що для встановлення діагнозу лікарю може знадобитися флюорографія або рентгенографія. Важливо, що рентген можна проходити до шести-восьми разів на рік. У той же час випромінювання при проведенні звичайної комп’ютерної томографії прирівнюється до 50 рентгенівських знімків, зроблених поспіль.

Якщо у пацієнта виявляють пневмонію, йому можуть призначити антибіотики, оскільки найчастіше запалення має бактеріально-вірусний характер. Це визначає лікар за клінічними симптомами та аналізами.

Ускладнення та наслідки

Найчастіше пневмонія проходить без наслідків для організму. Але у важких випадках є ймовірність, що після одужання у пацієнтів залишаться проблеми з дихальною системою. Наприклад, можуть з’явитися плевральні спайки, які заважають легеням змінювати форму під час вдихів і видихів. 

– Інтерстиціальні ураження легень (інтерстиціальна тканина сполучна тканина, яка є основним структурним елементом печінки, нирок, легенів, підшлункової та щитовидної залоз, – авт.) призводять до пневмофіброзу (рубцювання/ заміщення сполучною тканиною), що залежить від обсягу ураження легеневої тканини, стану імунної системи, своєчасності звернення за медичною допомогою, — каже лікар Олена Лазор і уточнює, що, на жаль, коронавірусна інфекція занадто мало вивчена, щоб говорити про віддалені наслідки. 

Профілактика пневмонії

Кілька простих правил допоможуть зміцнити організм та знизити ризики захворювання та ускладнень:  

  1. Вести здоровий спосіб життя: виконувати фізичні вправи, гуляти на свіжому повітрі, не курити і не дихати сигаретним димом. 
  2. Повноцінно харчуватися: їсти продукти з достатнім вмістом білків, мікроелементів і вітамінів (в раціоні повинні бути свіжі овочі, фрукти, м’ясо, риба, молоко і молочні продукти).
  3. Зробити щеплення проти грипу, оскільки пневмонія часто є ускладненням цього захворювання. Щеплені люди все одно можуть хворіти на пневмонію, проте захворювання у них протікає легше. Щеплення проти гемофільної і пневмококової інфекцій також є профілактикою пневмонії.
  4. У холодну пору року одягатися по погоді, уникати переохолоджень і протягів.
  5. Слід дотримуватися режиму провітрювання та вологого прибирання в приміщеннях.
  6. Якомога частіше частіше мити руки протягом 15-30 секунд.
  7. У період підйому захворюваності на грип уникати контакту з хворими людьми, використовувати маску для захисту органів дихання, утриматися від відвідування місць з великим скупченням людей.
  8. Уникати стресових факторів для легень, наприклад, вдихання пилу, парів бензолу або інших сильнодіючих хімічних сполук.
  9. За призначенням лікаря, можливий прийом імуномодулюючих, противірусних та протимікробних препаратів, полівітамінів та адаптогенів.
  10. Стежити за чистотою кондиціонерів у приміщеннях, де ви перебуваєте тривалий час.

Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома, не наражайте на небезпеку своїх колег та друзів, залиште вдома хвору дитину. Не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до свого сімейного лікаря. 

Аліна Манасова