П’ять міфів про цукровий діабет

Logo
Головна / Блог / Новини / П’ять міфів про цукровий діабет

До Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом Одеський обласний Центр громадського здоров’я підготував роз’яснення щодо розповсюджених міфів про це захворювання. 

Міф ПЕРШИЙ. Діабет – це хвороба повних людей

Не зовсім так. Надлишкова вага є одним з факторів ризику розвитку діабету (у випадку діабету II типу – основний фактор ризику), проте це не означає, що всі діабетики страждають ожирінням. Діабет може бути спадковим, може розвинутися внаслідок травми чи хвороби підшлункової залози тощо. Часто захворювання розвивається на фоні збігу кількох з цих факторів, у тому числі вікового (люди старше 45 – у групі підвищеного ризику). 

Міф ДРУГИЙ. Діабетикам не можна за кермо

Цукровий діабет, дійсно, входить до переліку захворювань, при  яких  особа  не може бути допущена до керування транспортними засобами. Проте ідеться про випадки, коли людина має розлади свідомості, часті гіпоглікемії, значне зниження гостроти зору, втрату чутливості в ногах тощо. Тому в кожному конкретному випадку рішення приймає лікар, зважаючи на стан пацієнта та його ставлення до власного недугу (наскільки відповідально він ставиться до лікування та лікарських рекомендацій).

Міф ТРЕТІЙ. Цукровий діабет ніяк не впливає на якість життя

Недооцінювати діабет дуже небезпечно. Адже він входить до трійки неінфекційних захворювань (поряд з онкологічними та серцево-судинними), які найчастіше призводить до інвалідизації і зменшення тривалості життя. Загалом 6,2% cмертей у світі пов’язано саме з діабетом. А в Україні 3% первинної інвалідності дорослого населення припадає на наслідки діабету. 

Міф ЧЕТВЕРТИЙ. Діабет виникає і тих, хто їсть багато солодощів

Сам по собі цукор не викликає діабет, проте є фактором ризику щодо ожиріння, яке, у свою чергу, збільшує ризики захворювання на діабет. Крім того, неконтрольоване вживання цукру уже під час захворювання може призвести до розвитку численних ускладнень. Тож здоровим солодкоїжкам слід бути пильними до власної ваги, а діабетикам – відмовитися від цукру та обмежувати себе у вживанні продуктів із високим вмістом вуглеводів. 

Міф П’ЯТИЙ. Діабету не можна завадити 

Це твердження стосується більшою мірою діабет І типу (інсулінозалежного), коли організм виробляє недостатню кількість інсуліну. Причини появи цього недугу ще недостатньо вивчені, отже його важко спрогнозувати і завадити йому. Щодо діабету II типу, то він найчастіше розвивається через порушення норм здорового способу життя, тобто через брак фізичної активності та надмірну вагу. Тому цей тип діабету попередити можна: треба слідкувати за своїм раціоном, контролювати рівень ваги, бути фізично активним. 

 

Анна Мячина