Гірке життя при цукровому діабеті: що важливо знати кожному

Logo
Головна / Блог / Новини / Гірке життя при цукровому діабеті: що важливо знати кожному

14 листопада  —Всесвітній день боротьби з діабетом, одним з найпоширеніших захворювань в світі.

Вперше він проводився Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я у 1991. З 2007 Всесвітній день боротьби з діабетом проходить під егідою ООН.

Історія та цифри

Дата обрана не випадково 14 листопада день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив (спільно з Джоном Маклеодом) гормон інсуліну, за що отримав в 1923 році Нобелівську премію з фізіології і медицини. Це відкриття врятувало і продовжує рятувати життя мільйонам людей.

Метою Всесвітнього дня боротьби з діабетом є підвищення обізнаності про діабет не тільки про кількість хворих, але і про те, яким чином можна запобігти розвиток цієї хвороби. Ця підступна хвороба входить в трійку захворювань, які найчастіше викликають інвалідизацію населення і смерті (після атеросклерозу та раку).

Згідно з даними IDF, двадцять років тому кількість людей з діагнозом «цукровий діабет» у всьому світі не перевищувала 130 мільйонів. За даними ВООЗ, сьогодні кількість пацієнтів з цукровим діабетом становить понад 425 мільйонів (це приблизно 8% населення), а до 2025 року їх число збільшиться до 550 мільйонів чоловік.

Понад 80% хворих на діабет проживають в країнах з низьким і середнім рівнем доходу; від 40 до 80% осіб з діагнозом «цукровий діабет» не усвідомлюють серйозність свого захворювання і часто не отримують адекватного лікування, що перешкоджає розвитку незворотних ускладнень. Цукровий діабет і його ускладнення займають стійке четверте місце по причині смертності в більшості розвинених країн світу.

Боротьба з діабетом у 2020

У 2020 році Всесвітній день боротьби з діабетом проходить під девізом «Медсестра та діабет» («The Nurse and Diabetes»).

Тема обрана не випадково. Вперше медсестри почали брати участь в лікуванні пацієнтів з цукровим діабетом ще в 1924 році. Двома роками раніше стала доступна інсулінотерапія, і американський лікар-ендокринолог Елліот Проктор Джослін вперше заговорив про те, що «брак навчання так само небезпечне, як і нестача інсуліну». Він закликав активно залучати медсестер до навчання пацієнтів, назвавши діабет «хворобою, переважно, для сестер».

Роль медичної сестри не тільки важлива, але і значуща, адже від неї вимагається точне виконання всіх приписів лікаря пацієнтам з ЦД, наявність таких безцінних якостей, як людяність і співчуття, комунікабельність і чуйність. Щоб уміти професійно допомогти хворому, медсестра повинна добре знати причини розвитку на цукровий діабет, його ускладнення, все прояви і методи компенсації. Розумітися на проблемах пацієнтів. Лікуючий лікар ставить діагноз і призначає лікування, визначає проблеми хворого, а справа медсестри визначити всі складнощі, що виникають із-за цих проблем.

ЦД вимагає від всього медичного персоналу знань і компетентності.

Профілактика та лікування

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози в крові, може виникнути в будь-якому віці і тривати протягом усього життя. 

Чітко простежується спадкова схильність, проте реалізація цього ризику залежить від дії багатьох чинників, серед яких лідирують ожиріння і гіподинамія. Розрізняють цукровий діабет 1 типу або інсулінозалежний, та цукровий діабет 2 типу або інсулінонезалежний.

Важливо, що лікування ЦД проводиться довічно. Одеський лікар-ендокринолог Вероніка Непорада розповіла, що допоможе запобігти ускладнень та самої хвороби («Здоровий інтерес» на 7 каналі, випуск 93).

  • Необхідно дотримуватися дієти  правильне дрібне харчування до 5-6 разів на день. Уникайте продуктів, що містять цукру, варто також обмежити вживання солодких фруктів.
  • Солодощі для діабетиків  це, скоріше, самообман. Адже в них  міститься фруктоза, яка в подальшому перетворюється на глюкозу і веде до підвищення цукру в організмі.
  • Якщо ви хворієте на цукровий діабет 1 типу, то ніякого лікування, крім інсулінотерапії, у вас не буде.
  • При цукровому діабеті 2 типу є варіанти, такі як дієтотерапія та фізична активність. Можливо будуть необхідні таблетовані препарати, які підбирає тільки ваш лікуючий лікар.
  • Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Ті чи інші препарати можуть не тільки не принести користь, але і нашкодити вам.
  • Цукровий діабет 2 типу, який вимагає інсулінотерапію  це діабет, що ускладнився рядом захворювань. Якщо рівень глікемічного гемоглобіну у вас більше 9, це теж показання до призначення інсуліну.
  • Виникнення вторинного діабету можливо при неправильному функціонуванні щитовидної залози і надниркових залоз, а також  при вживанні глюкокортикостероїдних препаратів. Не відкладайте візит до лікаря, якщо вас щось турбує.
  • Лікування вторинного діабету можливо при лікуванні основного захворювання. При правильному лікуванні основному захворювання ознаки вторинного діабету зникають.

Важливо знати, що при дотриманні викладених рекомендацій цукровий діабет не завадить вам жити повноцінним життям. 

 

Аліна Манасова