Психологічні аспекти роботи з хворими на цукровий діабет

Logo
Головна / Блог / Новини / Психологічні аспекти роботи з хворими на цукровий діабет

Хворі на цукровий діабет потребують підтримки і розуміння з боку фахівців. Часто психологічним аспектам діабету мало або зовсім не приділяється ніякої уваги. Психологічне благополуччя є важливою метою лікування при діабеті. Компенсація діабету може поліпшити психологічний стан пацієнта і, у свою чергу, психологічні фактори можуть впливати на ступінь компенсації діабету.

Щоб легше розуміти пацієнта хворого на ЦД лікар має знати можливі реакції хворого на діагноз. Класифікаціїя типів реакцій на захворювання має 5 типів:

Авточернетка

Психологічний стан пацієнта можна поліпшити шляхом правильного спілкування, поваги почуття власної гідності пацієнта, а також визнання і відповіді на різні потреби кожного конкретного пацієнта. Хворі, які страждають діабетом, потребують допомоги при формуванні мотивації для проведення самоконтролю.

На що звернути увагу? 

1. Захист почуття власної гідності пацієнта Слід заохочувати розвиток у хворого почуття незалежності й успішного опору хворобі. Слід визнавати право пацієнтів на конфіденційність (включаючи і пацієнтів-дітей) і пам’ятати, що професіонал повинен розуміти і коректно обходитися з речами, що мають соціальну значимість для хворого цукровим діабетом. Треба уникати «суддівського менталітету» і лексики, що принижує почуття власної гідності хворого під час обговорення його дій. Використовуйте термін «особа з цукровим діабетом», а не «діабетик». Не можна забувати, що цукровий діабет – це всього лише один аспект життя хворого.

2. Підтримка мотивації до самоконтролю. Вибір хворим режиму лікування і ступінь його дотримання є під впливом таких факторів, як самооцінка, відносини з оточуючими і відношення до життєвих обставин. У зв’язку з цим, навчання і знання важливості контролю за діабетом мають принципове значення.

3. Контроль психологічної якості життя. Психологічне якість життя повинна контролюватися поряд з контролем цукрового діабету з метою:

  • виявлення незадоволеності хворого лікуванням або іншими аспектами допомоги;
  • виявлення хворих з депресивними або тривожними станами;
  • оцінки впливу нових режимів лікування не тільки на якість метаболічного контролю, але і на психологічний стан і задоволеність хворих на цукровий діабет лікуванням; також для підтвердження переваг психологічних аспектів нових видів лікування;
  • встановленням причин будь-якого випадку психологічного неблагополуччя або незадоволеності з метою їх адекватної корекції. У тих випадках, коли причини пов’язані з особливостями лікування цукрового діабету, корекція повинна включати зміну режиму самоконтролю відповідно до способу життя та індивідуальних бажань хворих;
  • виявлення хворих, які можуть мати серйозні психологічні проблеми (порушення режиму прийому їжі, клінічні депресії, деструктивні сімейні відносини) і потребують допомоги психолога чи психіатра.

Отже, під час лікування хворога на цукровий діабет, лікарю необхідно приділяти достатню увагу психологічним аспектам, що дозволить налагодити гарний контакт та стимулювати хворого до відповідального лікування.

Лейла Гасанова, психолог