ВІЛ-інфекція: українські реалії

Logo
Головна / Блог / Новини / ВІЛ-інфекція: українські реалії

Сьогодні у світі близько 37 млн людей живуть із ВІЛ. Найбільш розповсюджений вірус на Африканському континенті. Там проживає до 80% усіх інфікованих. Україна ж за рівнем поширення ВІЛ-інфекції є одним з лідерів серед країн Європи. За оцінками Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні проживає 250 тисяч людей з ВІЛ. Менше половини з них знають про свій статус і отримують противірусну терапію. Хоча тестування і лікування в Україні є безкоштовним і ефективним.

Звідки ВІЛ в Україні?

В Україну ВІЛ потрапив за радянських часів. Через брак інформації та упередженість він перетворився на інструмент табуювання та страху.  Відсутність ефективного лікування у 1980-х роках та занепад медичної галузі у 1990-х сформували ставлення до ВІЛ як до “чуми ХХ століття”.

Упередження, які існують досі

Часи змінилися, але упередження досі існують, як і дискримінація людей що живуть з ВІЛ. Наприклад, у 2014 році в місті Олександрія серед батьків розпустили чутки про інфіковану дитину в дитячому садку. На наступний ранок батьківський комітет зібрався біля входу з вимогою не пускати дитину до садочка. Мати була змушена протестувати дитину, роздрукувати довідку про відсутність у неї вірусу та прикріпити її біля входу до дитячого садка.

Найчастіше упередження стосуються шляхів передачі інфекції, груп ризику та подальших прогнозів.

  • «Людина з ВІЛ небезпечна»

ВІЛ не передається при рукостисканні, обіймах, через предмети спільного побуту. ВІЛ може передаватися через незахищений секс, переливання крові або не стерильний інструментарій.

  • “На ВІЛ хворіють тільки ті, хто веде розпусне життя”

Часи, коли інфекція поширювалася тільки серед секс-працівників чи осіб, що приймають ін’єкційні наркотики, давно минули. Сьогодні ВІЛ може торкнутися представників будь-яких соціальних груп.

  • “ВІЛ та СНІД однакові та невиліковні захворювання”

ВІЛ – це вірус, який вражає імунну систему людини. Проти нього є високоефективна та безпечна терапія, яка пригнічує розповсюдження вірусу і дозволяє людині жити повноцінним життям. Якщо люда з ВІЛ не приймає терапію, імунна система перестає функціонувати і розвивається синдром набутого імунодефіциту (СНІД). 

Дискримінація та не обізнаність сприяє розповсюдженню ВІЛ та відмові людей приймати терапію. 

ВІЛ-інфікований партнер

До винайдення ефективної терапії пари, де один з партнерів мав ВІЛ, мали деякі обмеження в стосунках. Завдяки сучасним препаратам життя таких дискордантних пар суттево покращилось. Адже за умови прийому ліків вірогідність передачі вірусу значно знижується, тож інфіковані батьки можуть виносити і народити здорову дитину. 

Віднедавна в Україні також стала доступна доконтактна профілактика ВІЛ – PrEP. Вона призначається, коли є високий ризик зараження. PrEP є дієвим методом профілактики ВІЛ, але не замінює класичні засоби (презервативи), адже не захищає від інших статевий інфекцій та гепатиту.

Життя з ВІЛ

Загалом ВІЛ не накладає обмежень на життя. За умов регулярного прийому препаратів людина не відчуває себе погано, а її імунна система не руйнується. Тому не існує особливих обмежень для поведінки. Правильне харчування, відмова від шкідливих звичок, заняття спортом, захищений секс та мінімум 7 годин щоденного сну дозволяють підтримувати здоров’я на належному рівні.

За майже 40 років дослідження ВІЛ перестав бути смертельною хворобою. Тепер ми маємо ефективну терапію та якісну діагностику. Наразі в світі діє програма глобальної боротьби з ВІЛ – “90-90-90”. Вона передбачає, що 90% людей з ВІЛ мають знати про свій статус, 90% з них мають отримувати терапію, а 90% з тих, хто отримує терапію, не повинні мати вірусного навантаження в крові. Реалізація цього плану дозволить зупинити розповсюдження ВІЛ. І кожен може зробити свій внесок у цю боротьбу. Для цього слід просто пройти текст у свого сімейного лікаря.

Святослав Лінніков, експерт з громадського здоров’я