Коли і для чого призначають антибіотики при COVID-19?

Logo
Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Коли і для чого призначають антибіотики при COVID-19?

Ми не раз наголошували на тому, що COVID-19 – це вірус, а антибіотики діють на бактерії, не на віруси. Тож самолікування антибіотиками у випадку коронавірусної хвороби не тільки неефективне, а й шкідливе. Адже це додаткове медикаментозне навантаження на організм та ризик розвитку антибіотикорезистентності. 

Але в окремих випадках призначення антибіотиків хворим на COVID може бути доречним. Розберемо такі випадки. 

Супутня бактеріальна інфекція. У випадку, якщо коронавірусна пневмонія протікає на фоні супутніх патологій, таких як цукровий діабет або хронічна обструктивна хвороба легень, є підвищений ризик розвитку бактеріальної інфекції. Тоді антибіотик призначається не проти коронавірусної пневмонії, а проти супутньої бактеріальної інфекції, яка виникла на фоні вірусної пневмонії (про це мають свідчити показники лабораторного дослідження). Зазначимо, що супутня бактеріальна інфекція може виникати і у деяких випадках легкого протікання коронавірусної хвороби, коли людина знаходиться на амбулаторному лікуванні. Якщо у лікаря є така підозра, то він має направити пацієнта на аналіз крові. Тоді, за умови підтвердження бактеріальної інфекції на додачу до вірусної, можна призначити йому прийом легких антибіотиків амбулаторно.  

Хронічна бактеріальна інфекція. Іноді навіть у випадках легкого протікання коронавірусної хвороби можуть загострюватися хронічні бактеріальні інфекції пацієнта, наприклад, хронічний тонзиліт. Якщо це відбулося, лікар також призначає антибіотики. Знову ж таки – не проти коронавірусу, а проти бактеріальної інфекції, яка увійшла в стадію загострення. 

Затяжна пневмонія із погіршенням стану. Якщо пневмонія триває уже п’ять днів і стан здоров’я тільки погіршується, це також збільшує вірогідність появи бактеріальної ко-інфекції. Якщо це сталося, то госпіталізованому пацієнту призначають антибіотики, у тому числі ін’єкційні.   

Наголошуємо, що головне правило призначення антибіотикотерапії – це консультація лікаря та додаткові лабораторні дослідження! 

Чому взагалі виникає думка про те, що коронавірусну хворобу можна вилікувати антибіотиками?

У пацієнтів – через пневмонію. Адже у більш ніж 90% випадків перебігу коронавірусної хвороби пацієнтам доводиться мати справу саме з пневмонією. І тут вмикається досвід, адже багато хто в житті хворів на пневмонію чи доглядав когось із членів родини з таким діагнозом. Однак зазвичай цей досвід стосувався бактеріальної пневмонії, пневмококової, яку завжди лікують антибіотиками. Коронавірусна ж пневмонія має іншу природу, тож тактика лікування пневмококової пневмонії тут не підходить. Але про це люди без медичної освіти не завжди знають. 

У лікарів – через підвищену тривожність та тиск пацієнтів. Враховуючи, що специфічного лікування коронавірусної хвороби не існує, а суспільний тиск на лікарів досить високий, медики призначають антибіотики для перестраховки та заспокоєння (себе, пацієнта та його близьких). Така тенденція спостерігається в усьому світі, особливо в країнах, де доступ до антибіотиків відкритий, як в Україні.  

Закликаємо вас у жодному разі не робити самопризначень. Навіть якщо ви потенційно відноситеся до перерахованих вище груп пацієнтів. Антибіотики має призначати лікар!

Анна Мячина