Головна / Блог / Новини / Прокрастинація: причини та методи боротьби з нею

Прокрастинація: причини та методи боротьби з нею

Усі ми хоча б раз у житті відкладали на завтра те, що можна і варто було б зробити сьогодні, а натомість заповнювали свій час роботою простішою чи приємнішою. Таке явище має назву «прократинація». І якщо більшість людей стикаються з ним час від часу, то для деяких це перетворюється на справжню залежність. Такі люди цілий день уникають роботи, щоб потім піти додому і працювати до пізньої ночі, відчайдушно намагаючись закінчити те, що могли б зробити ще до обіду.

Види прокрастинації

Залежно від емоційної реакції, науковці виділяють два фундаментальні типи прокрастинаторів:

Прокрастинація: причини та методи боротьби з нею

Чому прокрастинація виникає?

 1. Авторитарні батьки. Затягування може бути відповіддю на авторитарний стиль виховання батьків.
 2. Страх невдачі. Людина боїться, що не впорається з поставленим завданням, що їй не вистачить здібностей, умінь або часу. «Вже краще не робити зовсім, ніж виглядати безглуздо», – думає прокрастинатор. Низька самооцінка, невпевненість в собі – ось що насправді заважає людині.
 3. Перфекціонізм. Людина не приймає середніх результатів. Якщо вже братися за справу, то виконувати її бездоганно.
 4. Незрозумілі цілі. Якщо керівник не позначив, у якому напрямі треба рухатися, зате пояснив, що пріоритетів немає і усе є головним – людина опиняється в повній розгубленості і прагне відтягнути виконання незрозумілих завдань. Вона просто не знає, з якого боку підійти до проблеми, а як натура нерішуча, боїться брати на себе відповідальність.
 5. Неправильні переконання. Людині здається, що якщо загнати себе в рамки, то можна виконати роботу набагато краще.

Як боротися з прокрастинацією?

Не існує універсального способу. Але можна знизити прояви прокрастинації. Варто відслідкувати, коли саме ми прокрастинуємо, з’ясувати, чому саме, та спробувати проконтролювати цей момент.

Ось основні методи:

 • Зниження тривожності: регулярний сон, самонавіювання, концентрація на досягнутих успіхах, чай із заспокійливими травами.
 • Планування свого робочого часу та аналіз виконаного і невиконаного.
 • Планування перерви під час роботи і чітке слідування графіку.
 • Визначення пріоритетів. Визначайте, які справи є невідкладними та потребують негайного вирішення.
 • Розбиття складних завдань на декілька та послідовне їх виконання.
 • Використання методу візуалізації – уявляйте майбутнього себе і те, чого ви зможете досягнути, якщо ваша праця та ваші дії будуть плідними.

Якщо проблема прокрастинації не вирішуються вище зазначеними методами і продовжує вам заважати, то слід звернутися до спеціаліста: психолога, психотерапевта або коуча, який допоможе вам дослідити причину вашої прокрастинації та знайти ключ до вирішення проблеми.

Лейла Гасанова, психолог

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *