Усі ми хоча б раз у житті відкладали на завтра те, що можна і варто було б зробити сьогодні, а натомість заповнювали свій час роботою простішою чи приємнішою. Таке явище має назву «прократинація». І якщо більшість людей стикаються з ним час від часу, то для деяких це перетворюється на справжню залежність. Такі люди цілий день уникають роботи, щоб потім піти додому і працювати до пізньої ночі, відчайдушно намагаючись закінчити те, що могли б зробити ще до обіду.
Види прокрастинації
Залежно від емоційної реакції, науковці виділяють два фундаментальні типи прокрастинаторів:
Чому прокрастинація виникає?
- Авторитарні батьки. Затягування може бути відповіддю на авторитарний стиль виховання батьків.
- Страх невдачі. Людина боїться, що не впорається з поставленим завданням, що їй не вистачить здібностей, умінь або часу. «Вже краще не робити зовсім, ніж виглядати безглуздо», – думає прокрастинатор. Низька самооцінка, невпевненість в собі – ось що насправді заважає людині.
- Перфекціонізм. Людина не приймає середніх результатів. Якщо вже братися за справу, то виконувати її бездоганно.
- Незрозумілі цілі. Якщо керівник не позначив, у якому напрямі треба рухатися, зате пояснив, що пріоритетів немає і усе є головним – людина опиняється в повній розгубленості і прагне відтягнути виконання незрозумілих завдань. Вона просто не знає, з якого боку підійти до проблеми, а як натура нерішуча, боїться брати на себе відповідальність.
- Неправильні переконання. Людині здається, що якщо загнати себе в рамки, то можна виконати роботу набагато краще.
Як боротися з прокрастинацією?
Не існує універсального способу. Але можна знизити прояви прокрастинації. Варто відслідкувати, коли саме ми прокрастинуємо, з’ясувати, чому саме, та спробувати проконтролювати цей момент.
Ось основні методи:
- Зниження тривожності: регулярний сон, самонавіювання, концентрація на досягнутих успіхах, чай із заспокійливими травами.
- Планування свого робочого часу та аналіз виконаного і невиконаного.
- Планування перерви під час роботи і чітке слідування графіку.
- Визначення пріоритетів. Визначайте, які справи є невідкладними та потребують негайного вирішення.
- Розбиття складних завдань на декілька та послідовне їх виконання.
- Використання методу візуалізації – уявляйте майбутнього себе і те, чого ви зможете досягнути, якщо ваша праця та ваші дії будуть плідними.
Якщо проблема прокрастинації не вирішуються вище зазначеними методами і продовжує вам заважати, то слід звернутися до спеціаліста: психолога, психотерапевта або коуча, який допоможе вам дослідити причину вашої прокрастинації та знайти ключ до вирішення проблеми.
Лейла Гасанова, психолог