Головна / Блог / Новини / Рак шийки матки: як попередити?

Рак шийки матки: як попередити?

Ризик розвитку раку шийки матки має кожна жінка, проте його можна знизити майже до нульового показника. Одеський обласний Центр громадського здоров’я розповість, як це можна зробити в Україні, і чому про це варто замислитися не лише дорослим жінкам, але й батькам дівчаток. 

Чому виникає рак шийки матки?

Основною причиною розвитку раку шийки матки (а також деяких випадків раку гортані та анусу) є вірус папіломи людини (ВПЛ), а саме його онкогенні штами — 6, 11, 16 та 18. Передається вірус статевим шляхом і становить небезпеку не лише для жінок, але й для чоловіків (до речі, саме вони переносять вірус). 

Вважається, що після початку статевого життя близько половини людей у певний період свого життя заражаються папіломавірусом. Зазвичай лікування цей стан не потребує, проте потребує спостереження, зважаючи на ризики розвитку раку. 

Кому і навіщо потрібен онкоскринінг?

Рак шийки матки є четвертим за поширеністю видом раку серед жінок. Наприклад, у 2019 році від нього померло більше 2 тисяч українок. Найчастіше він вражає жінок старше 30 років, тож саме цей вік є рубіжним для початку регулярних онкоскринінгів. Тим паче, що такі скринінги здатні не лише констатувати рак, а й визначити так звані передракові стани, коли ретельне спостереження і комплекс лікувальних дій допомагають не допустити подальших змін у бік онкології.  

Тому МОЗ України рекомендує жінкам старше 30 років щороку проходити огляд у гінеколога і не рідше ніж раз на три роки робити ПАП-тест (цитологічне дослідження). 

Важливо пам’ятати, що довгий час рак шийки матки може розвиватися безсимптомно, тож якщо жінка не проходить регулярних оглядів у гінеколога, вона може просто не помітити зміни у своєму організмі. А поява симптомів часто означає, що рак уже досяг пізніх стадій, коли лікування є найбільш складним і найменш результативним. 

Найдієвіший захист – вакцинація 

Ідеться про вакцинацію проти онкогенних штамів ВПЛ, які є причиною 90% випадків раку шийки матки. Такі щеплення, як показали дослідження, допомогли на 86% зменшити інфікування ВПЛ серед дівчат-підлітків і на 71% серед молодих жінок, а також на 40% упала кількість передракових захворювань шийки матки, спричинених ВПЛ.

Наразі у світі використовується три вакцини від ВПЛ: Gardasil 9, Gardasil і Cervarix. Ними зазвичай щеплюють дівчат у віці 9–14 років, а за показаннями – і старших жінок. Такі щеплення входить до національних календарів профілактичних щеплень близько 40 країн світу, переважно в Європейському регіоні. В Україні щеплення від ВПЛ є рекомендованим. Це означає, що відповідні вакцини є сертифікованими для використання в нашій країні, їх можна придбати в аптеці за власний кошт та щепитися після консультації з лікарем у звичайному вакцинальному кабінеті.  

До речі, у 2020 році ВООЗ затвердила Стратегію боротьби з раком шийки матки, у якій визначено цільові показники, яких людство має досягти до 2030 року: 

  • 90 % дівчаток до настання 15-річного віку проходять повний цикл імунізації вакциною проти вірусу папіломи людини;
  • 70 % жінок до настання 35- і 45-річного віку проходять скринінг за допомогою високоефективного тесту; 
  • 90 % жінок із виявленою патологією шийки матки забезпечуються лікуванням та допомогою.

Якщо ви досі нічого не чули про вакцинацію від ВПЛ, то завітайте до свого гінеколога та розпитайте його про це, а також дізнайтеся у педіатра про можливість вакцинувати від ВПЛ свою дитину, незалежно від статі. 

Анна Мячина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *