Увага, ботулізм: профілактика, лікування та наслідки захворювання

Logo
Головна / Блог / Новини / Увага, ботулізм: профілактика, лікування та наслідки захворювання

У січні 2021 року на Одещині було зафіксовано випадок ботулізму. Всього ж в Україні, за даними на 27 січня, на ботулізм захворіло п’ятеро людей в різних регіонах. Нагадуємо найважливіші речі про цей недуг.

Як запобігти?

Ботулізмові насправді легше запобігти, аніж лікувати його. Для цього слід уникати споживання в’яленої, солоної консервованої риби та м’ясних консервів, в першу чергу домашнього виробництва. Те саме стосується продуктів, умови зберігання та транспортування яких не дотримувалися, або про якість яких споживачу достеменно нічого невідомо.

На жаль, специфічної профілактики ботулізму у вигляді вакцини немає.

Увага, ботулізм: профілактика, лікування, наслідки

Якщо ви підозрюєте ботулізм

За найменшої підозри необхідно звернутися до лікаря. Пацієнта з підозрою на ботулізм обов’язкова госпіталізують.  Для ранньої нейтралізації ботулінотоксину йому введуть сироватку – препарат, що містить антитіла для нейтралізації токсину. Що раніше це станеться, то менше ризиків, ускладнень і незворотних наслідків матиме пацієнт.

Також буде надана загальна медична допомога у вигляді повторного промивання шлунку, уведення eнтеросорбентy, при порушеннях гемодинаміки – інфузії соляними розчинами, при  дихальних  розладах  ШВЛ масочним способом, а у важких випадках – інтубації та ШВЛ.

Що буде потім?

Зазначимо, що ботулізм протікає украй важко. Летальність захворювання досягає 77%. Нелікований ботулізм призводить до смерті внаслідок непрохідності дихальних шляхів (параліч м’язів горла та верхніх дихальних шляхів) та малого дихального об’єму (параліч діафрагми та додаткових дихальних м’язів).

У більшості хворих повне одужання стається у строк від кількох тижнів до кількох місяців. Проте порушення нервово-м’язової провідності можуть минути лише через 3–6 місяців, а ослаблення та відчуття задишки навіть через кілька років.

Слідкуйте за якістю їжі, що споживаєте! Будьте здорові!

Олена Панкова, лікар-інфекціоніст