Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Інфекційний контроль під час організації вакцинації проти COVID-19: питання та відповіді

Інфекційний контроль під час організації вакцинації проти COVID-19: питання та відповіді

Забезпечення чіткого дотримання правил інфекційного контролю під час процесу вакцинації гарантує безпеку як для медичних працівників, так і для осіб, що підлягають щепленню. Саме тому ми підготували відповіді на основні питання стосовно процесу організації вакцинації.

Як знезаражувати повітря у приміщенні, де проходить вакцинація?

За рекомендаціями ВООЗ, використання рециркуляторів та засобів для знезараження повітря не є ефективними методами через їх незначну здатність пропускати повітря через себе.

Кварцування приміщень також НЕ є основним методом знезараження повітря, але є додатковим методом дезінфекції поверхонь.

ВООЗ рекомендує забезпечувати максимальну кратність повітрообміну за допомогою природної або механічної вентиляції. У разі відсутності ефективної механічної вентиляції рекомендовано використовувати природню, тобто провітрювання. Враховуючи те, що не завжди можна розрахувати належну кратність повітрообміну під час проведення природної вентиляції, провітрювання приміщень має відбуватися якомога частіше з умовою дотримання комфортного мікроклімату (вологість 40%-60%, температура 18-21°С).

Як проводити дезінфекцію поверхонь у приміщенні, де проводять вакцинацію?

Поверхні, з якими часто контактують (дверні ручки, поручні сидінь тощо), слід обробляти дезінфікуючим засобом із вмістом етилового спирту не менше 70% один раз на дві години та одразу у випадку їх забруднення біологічними рідинами.

У приміщеннях зон очікування та медичного спостереження слід проводити вологе прибирання із застосуванням мийних розчинів кожні чотири години.

У кінці дня та/або після завершення робочої зміни в усіх приміщеннях пункту щеплень необхідно проводити прибирання із застосуванням дезінфекційних засобів.

Як проводити дезінфекцію рук?

ВООЗ виділяє «п’ять моментів гігієни рук», які включають заходи із забезпечення належної гігієни рук за наступними показами:

 • Перед контактом з пацієнтом.
 • Перед чистою чи асептичною процедурою.
 • Після ситуацій, пов’язаних із ризиком контакту з біологічними рідинами.
 • Після контакту з пацієнтом.
 • Після контакту з об’єктами навколишнього середовища в оточенні пацієнта.

Також ВООЗ рекомендує проводити гігієнічну обробку рук з милом та водою у наступних ситуаціях:

 • на початку та в кінці робочого дня,
 • коли руки явно забруднені,
 • після відвідування туалету,
 • перед вживанням їжі.

Рекомендовано використовувати спиртовмісний засіб для антисептики рук в усіх інших клінічних випадках.

Пам’ятайте, що антисептик не буде ефективним у випадках, коли руки візуально забруднені, та в ситуаціях, які пов’язані з передачею тих інфекцій, що не піддаються ефективному знезараженню антисептиком.

Яким повинен бути ефективний дезінфікуючий засіб?

По-перше – це концентрація спирту. Ефективну бактерицидну властивість мають антисептики з вмістом спирту в межах 60-80%.

По-друге – спосіб нанесення дезінфектанту на руки та поверхні. ВООЗ не рекомендує розпилювати антисептик на руки, об’єкти, адже тоді відсутнє повне покриття поверхонь, а при проведенні таким чином гігієни рук, важко забезпечити належну кількість антисептика – щоб досягнути бажаної кількості, доведеться провести декілька натискань.

ВООЗ рекомендує використовувати 3мл антисептика на одну процедуру гігієни рук з дотриманням техніки проведення гігієнічної обробки рук.

Які існують правила застосування диспенсерів?

Використання спиртовмісного антисептика – найбільш доцільний захід з ІК для досягнення ефективної профілактики контактних інфекцій, на якому не можна економити.

Рекомендовано застосування безконтактних диспенсерів – ліктьових/помпових.

Бажано встановити його на стіні біля точок входу та виходу, де буде проводитися вакцинація, для зменшення контамінації поверхонь.

Згідно з рекомендаціями KRINKO при Інституті ім. Роберта Коха, кишенькові дозатори або індивідуальні флакони спиртовмісного антисептику можна використовувати в лікувальних закладах лише за «правилом 1-ї руки», а саме:

 1. Дістати індивідуальний флакон з кишені.
 2. Нанести антисептик на одну долоню (не менше 3 мл).
 3. Закрити флакон вільною рукою та покласти до кишені.
 4. Обробити руки відповідно до техніки обробки рук.

Підготувала лікар-інфекціоніст Олена Панкова за матеріалами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *