Головна / Блог / Новини / Менеджмент медичних відходів: рекомендації ВООЗ та національні вимоги

Менеджмент медичних відходів: рекомендації ВООЗ та національні вимоги

Правильне поводження з медичними відходами – це невід’ємна складова інфекційного контролю в кожному закладі охорони здоров’я. Процес збору та утилізації таких відходів регламентований національними та міжнародними документами.

Медичні відходи поділяються на чотири категорії:

  • категорія А – епідемічно безпечні медичні відходи;
  • категорія В – епідемічно небезпечні медичні відходи;
  • категорія С – токсикологічно небезпечні медичні відходи;
  • категорія D – радіологічно небезпечні медичні відходи.

У кожному лікувальному закладі відповідальна особа (наприклад, головна медична сестра) повинна підрахувати кількість медичних відходів, які утворюються при наданні тих чи інших медичних послуг з урахуванням специфіки медичного закладу. Для зниження витрат медичного закладу на утилізацію медичних відходів необхідно звернути увагу на економічну доцільність наявного обладнання на території лікувального закладу та необхідність закупівлі додаткового обладнання для знезараження відходів.

Відповідно до Наказу МОЗ України від 08.06.2015 №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами», не дозволяється вивозити не знезаражене сміття!

Зазначимо, що за рекомендаціями ВООЗ, знезаражувати медичні відходи перед їх утилізацією необов’язково.

В Україні вже є проекти наказів щодо зміни положення можливості вивезення не знезаражених медичних відходів категорії В компаніями, які мають на це дозвіл. Це дасть медичним закладам більшу варіативність стосовно знезараження. З проектом наказу можна ознайомитися за посиланням. 

Рекомендації ВООЗ стосовно медичних відходів:

По-перше, не можна допускати змішування медичних відходів різних категорій.

По-друге, необхідно дотримуватися централізованого менеджменту відходів. Децентралізований менеджмент відходів не є рекомендований із наступних причин:

  • приміщення, які використовуються у цьому випадку, не є пристосовані для очистки/стерилізації медичних відходів (пристосованим є приміщення центрального стерилізаційного відділення);
  • у процесі задіяний персонал, який не пройшов відповідні підготовчі курси (операційна медична сестра не має бути задіяна у репроцесінгу медичних виробів);
  • немає можливості проводити контроль якості репроцесінгу медичних виробів, того, як їх використовує різний медичний персонал у різних місцях.

По-третє, необхідно звернути увагу на температурний режим зберігання медичних відходів та на пакування відходів. Якщо це пакет з відходами категорій В і С, що пройшов дезінфекцію, він має містити маркування щодо категорії відходів, дати проведення дезінфекції, виду дезінфекції, відповідальної особи, що здійснювала дезінфекцію для медичних відходів. Звертаємо увагу, що ці пакети не мають бути побутовими, оскільки вони не є достатньо міцними. Відходи категорії А також мають бути у промаркірованому пакеті і зберігатися не більше 24 годин.

Нарешті, в нашій країні з’явилися можливість проведення вакцинальної кампанії проти COVID-19. З кожним днем вона набирає обертів, медичні працівники вакцинуються щодня, тому кожен медичний заклад може стати пунктом щеплень від COVID-19. Важливо пам’ятати про організацію безпечного процесу під час вакцинації у пунктах щеплень. Однією з основних складових інфекційного контролю є безпечне поводження з медичними відходами. Тому наголошуємо на необхідності складання та перевірки наявного договору з організацією, яка займається репроцесінгом медичних відходів. Ця організація повинна бути зареєстрована та мати ліцензію. З реєстром таких організацій можна ознайомитись за посиланням.

Олена Панкова, лікар-інфекціоніст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *