Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Використання рукавичок під час вакцинації від COVID-19: доцільність та рекомендації

Використання рукавичок під час вакцинації від COVID-19: доцільність та рекомендації

Інфекційний контроль – це завжди оцінка ризиків заради захисту медичних працівників та пацієнтів. Використання рукавичок також має бути обумовлене оцінкою ризиків та доцільністю під час виконання тієї чи іншої маніпуляції.

Використання рукавичок у медичних закладах – це частина стандартних заходів профілактики та контролю за інфекціями. В умовах пандемії COVID-19 використання рукавичок рекомендоване під час догляду за пацієнтами з COVID-19, коли існує ризик контакту з рідинами організму. Але немає прямих доказів того, що використання рукавичок підвищує захист від COVID-19, якщо порівняти це лише з належною гігієною рук.

Правила та техніка використання рукавичок регламентовані наказом МОЗ України від 21.09.2010 N798 «Про затвердження методичних рекомендацій “Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу». Згідно з наказом, нестерильні рукавички рекомендується використовувати у наступних ситуаціях:

  • під час контакту зі шлангами апаратів штучного дихання;
  • у роботі з біологічним матеріалом від хворих;
  • під час забору крові;
  • при проведенні внутрішньом’язових, внутрішньовенних ін’єкцій;
  • при проведенні очистки устаткування та дезінфекції;
  • під час видалення секретів та блювоти (п. 5.5.).

Вторинне використання одноразових рукавичок або їх дезінфекція забороняються. Проведення гігієнічної антисептики рук в одноразових рукавичках допускається виключно в ситуаціях, які вимагають частої заміни рукавичок, наприклад, у процесі забору крові. У цих випадках рукавички не повинні мати проколів або бути забрудненими кров’ю чи іншими виділеннями (п. 5.12.).

Отже, під час проведення вакцинації від COVID-19 та інших інфекційних захворювань, згідно з вище зазначеним наказом, передбачено використання рукавичок.

Використання рукавичок під час вакцинації від COVID-19: доцільність та рекомендації

Рекомендації ВООЗ

ВООЗ НЕ рекомендує використовувати рукавички при проведенні маніпуляції, яка не пов’язана з ризиком контакту з біологічними рідинами (кров’ю тощо). При постановці внутрішньошкірної, підшкірної, внутрішньом’язової ін’єкції не очікується розбризкування біологічних рідин, тому шкіра медичного працівника та того, хто отримую медичну допомогу, є інтактними. Отже, при проведенні щеплень від COVID-19 та інших інфекційних захворювань не рекомендовано використовувати рукавички.

Якщо медичний працівник НЕ використовує рукавички, у нього збільшується прихильність до гігієни рук. Також при доцільному використанні рукавичок зменшується економічне навантаження на медичний заклад.

Тому рекомендовано здійснювати ретельну гігієну рук із використанням води та мила або засобів для дезінфекції рук на спиртовій основі до і після кожного контакту з пацієнтом, як у випадках, коли використовуються рукавички, так і без них, а також після зняття рукавичок.

ВООЗ випустила інформаційний лист з рекомендаціями використання рукавичок. Із ним можна ознайомитись за посиланням.

Олена Панкова, лікар-інфекціоніст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *