Головна / Блог / Про здоров'я / Синдром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми

Після гарного сну чи після  відпустки ви не відчуваєте прилив нових сил та енергії? Ваша працездатність знизилася? Останній час інтерес до життя пропадає на перевагу, звичайногу, відлежування в ліжку? Схоже, що у  вас хронічна втома. Якщо ж ви помітили симптоми хронічної втоми у себе, радимо швидше боротися із небезпечною недугою, тому пропонуємо для початку виявити, що ж таке синдром хронічної втоми, її ознаки та, як наслідок, способи боротьби.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми — патологічний стан, який проявляється у вигляді хронічної втоми, яка триває не менше ніж 6 місяців та призводить до когнітивних (розумових) труднощів. Цей стан погано позначається на виконанні роботи й може викликати вірусні захворювання. З’являється нервове напруження, викликане втомою, через що є великий ризик проявів депресії.

Чому виникає синдром хронічної стоми?

Причини втоми можуть бути психологічними, фізіологічними, пов’язаними зі способом життя чи медичними причинами.

До основних психологічних причин утоми, зокрема, належать монотонність праці, несприятливий соціально-психологічний клімат у колективі, значні інтенсивність і тривалість праці, її напруженість через підвищені виробничий ризик та небезпеку, стреси, депресивні й тривожні стани.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

Основні причини хронічної втоми:

 • постійна перевтома та щоденні стреси в різних проявах;
 • вірусні та бактеріальні інфекції;
 • несприятливі умови проживання або роботи;
 • шкідливі звички;
 • нерегулярне й неправильне харчування (коли людина вже починає хворіти, цей фактор стає одним з основних).

Як розпізнати втому і чому важливо не допустити перевтоми?

Для  того, щоб розпізнати хронічну втому та вчасно почати боротися з нею, варто знати її основні ознаки:

 • слабкість, швидка стомлюваність, яка не проходить навіть після тривалого відпочинку;
 • наростаючі розлади уваги;
 • підвищена подразливість і нестійкість емоційно-психічного стану;
 • частий головний біль не пов’язані з будь-якою патологією;
 • розлади сну і порушення формули сну у вигляді денної сонливості та безсоння вночі;
 • часте і інтенсивне куріння з метою розумової стимуляції вдень або щоденні вечірні прийоми алкоголю для зняття нервово психічні порушення ввечері,
 • апатія, безрадісний настрій, емоційна пригніченість.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

Про синдром хронічної втоми нам, також, говорить і наше тіло, а саме:

 • субфебрилітет (підвищення температури тіла при вимірюванні у пахвовій ділянці ртутнимтермометром до 38 °C);
 • часто дискомфорт в горлі аж до болю;
 • м’язова слабкість; (біль у м’язах);
 • розлади сну (безсоння або, навпаки, сонливість);
 • головний біль незвичного, для конкретної людини, характеру;
 • мігруючий біль у суглобах;
 • зміна ваги тіла;
 • нейропсихологічні розлади: підвищена чутливість до яскравого світла, розлад зору (плями перед очима), забудькуватість, дратівливість, нерішучість, зниження ментальної активності та здатності до концентрації уваги.

Таким чином, головним діагностичним критерієм синдрому хронічної втоми є постійна втома зі зниженням працездатності та когнітивності, що виникає на тлі до цього не порушеного здоров’я, що триває не менше 6 місяців.

Дієві засоби від утоми:

 1. Повноцінний сон

Дорослим у 18–60 років рекомендовано спати не менше 7 год на добу, дітям 6–12 років — 9–12 год, а у віці 13–18 років — 8–10 год.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

Перед сном намагайтеся знизити рівень емоційного навантаження: не дивіться «гострих» телевізійних передач або фільмів, не заходьте в соціальні мережі. Кращою альтернативою стане приємне спілкування з близькими або читання улюбленої книжки.

 1. Правильно організований режим харчування відповідно до вікових потреб та енергозатрат

Здоров’я, працездатність, активне розумове та фізичне довголіття значною мірою залежать від правильного та повноцінного харчування. Саме через їжу людина поповнює свої енергетичні запаси, а організм одержує різноманітні речовини, необхідні для нормального функціонування органів та систем.

 1. 3. Регулярне фізичне навантаження

Будь-яка фізична активність — біг, плавання, катання на велосипеді, ковзанах чи лижах — принесе заряд бадьорості й позитивних емоцій. Головне, щоб такі заняття були регулярними.

 1. Відмова від шкідливих звичок та кофеїну

Куріння та алкоголь, які люди часто застосовують, щоби розслабитися, насправді виснажують організм, посилюють утому та надзвичайно шкідливі для здоров’я.

 1. Зміна діяльності

Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Переключайтеся з фізичної праці на розумову та навпаки.

 1. Розподіл завдань за пріоритетністю

За великої завантаженості не соромтеся звернутись по допомогу до колег. На роботі організуйте нетривалі, бажано активні, паузи, в обідню перерву вийдіть на свіже повітря та прогуляйтеся пішки 20-30 хв.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

 1. Оптимізм та почуття гумору

Неабияк впливають на здоров’я негативні емоції та душевні переживання. Намагайтеся вибудовувати взаємини між членами колективу або родини в атмосфері доброзичливості, порядності, інтелігентності, толерантності та співчуття.

 1. Хобі

Улюблені та цікаві захоплення наповнять день радістю і сенсом. Проте не перетворюйтесь на перфекціоніста — не прагніть бути досконалим і найкращим у всьому.

Синдром хронічної втомиСиндром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми – це підступий розлад, який безпосереднбо впливає на  трудову діяльність та перебіг звичного життя  людини, тому слід уважно прислухатися до свого тіла та емоційного стану.

Якщо визазначені поради не доли бажаного результату та ваш стан здоров’я не поліпшився, зверніться по допомогу до свого сімейного лікаря чи терапевта. Можливо, причини поганого самопочуття криються глибше, а правильно та своєчасно поставлений діагноз сприятиме швидкому одужанню.

Будьте здорові та бережіть свій психічний стан.

Гасанова Лейла, психолог.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *