Головна / Блог / Про здоров'я / Комплекс відмінника

Комплекс відмінника

Ви помічаєте, що  залежите від чужої думки, живете з постійним відчуттям провини: не доробив, не зміг, не старався, міг краще? Ці думки просто зводять Вас  з розуму! Як наслідок, закриваєтеся в собі, постійно себе контролюєте, сварите за різні дрібниці, які заважають бути ідеальним. Життя ускладнюється, настрій погіршується, а з ним і самопочуття. Схоже у Вас комплекс відмінника, але спочатку давайте з’ясуємо, що ж таке комплекс відмінника і як, головне, його позбутися.

Комплекс відмінника

Синдром «відмінника» зароджується в людині ще з дитинства. Батьки, щиро бажаючи успішного та щасливого майбутнього для дитини, виховують її у режимі «універсал». Тобто, намагаються в маленьку особу вкласти якомога більше: знань, умінь, розкрити творчі здібності, виховати спортивні звички тощо. І хоч м’яко, та вимагають від дитини зусиль для ідеального виконання всіх справ.

Дитина зростає з усвідомленням того, що Вона має бути ідеальною в усьому, а інакше — означає, що Ви не варті уваги, не цікаві для оточення.

Так і йдемо далі по життю.

Причини виникнення комплексу:

 • постійне порівняння батьками дитини з іншими дітьми;
 • в дитинстві вас мало хто хвалив;
 • низька самооцінка;
 • дитина отримує батьківську увагу тільки у разі відмінного навчання;
 • дитину часто критикують;
 • отриманий низький результат дуже засмучує батьків.

Комплекс відмінника

Як боротися з комплексом відмінника?

 1. Любіть себе не ідеального.

По-перше, варто усвідомити — Ви не повинні нікому нічого доводити. Не треба ні з ким змагатися. Кожна людина належить лише собі. Кожна людина  – індивідуальність, і кожна людина має право на помилку, яка, до речі, може бути гарним досвідом.

Важко бути найкращим в усьому, а головне, від Вас, насправді ж, ніхто цього не вимагає. Це лише Ваші внутрішні страхи. Вони женуть Вас вперед зі швидкістю, яку організм людини не здатен витримати.

 1. Навіщо бути ідеальним в усьому?

Якщо Ви — прекрасний педагог, Вам пробачать незнання в медичних аспектах. Тож визначте, що для вас у пріоритеті, і працюйте над цим. Звісно, треба цікавитися усіма сферами життя, та не всюди бути кращим.

Варто навчитися не соромити себе. Не сварити за недосконалість. Всі мають право на помилки, бо саме вони роблять наше життя цікавим. Погодьтесь, бути постійно неперевершеним — нудно!

Комплекс відмінника

Виправдайте свого внутрішнього відмінника: «Я зробив все що міг», «Моєї вини в цьому немає» тощо. Після цього проаналізуйте ситуацію і візьміть від неї те що допоможе Вам уникнути невдач у майбутньому.

 1. Перестаньте себе соромити

Комплекс відмінника неможливо уявити без постійного страху помилитися і бути присоромленим. Це змушує вас постійно вдосконалювати те, що робите, і віддавати останні сили на те, щоб отримати похвалу. Але невдачі трапляються навіть у найстаранніших, тому варто навчитися правильно реагувати на них.

Не потрібно себе звинувачувати, краще підтримайте та виправдайте свого внутрішнього відмінника: «Я зробив все що міг», «Моєї вини в цьому немає» тощо. Після цього проаналізуйте ситуацію і візьміть з неї щось для свого досвіду, що допоможе вам уникнути невдач у майбутньому.

 1. Влаштуйте собі канікули

Для емоційної розрядки всім важливо відпочивати. Продумайте своє дозвілля і займіться чимось цікавим. Світ не зупиниться, якщо ви замість того, щоб наводити у своєму помешканні ідеальну чистоту, прогуляєтеся ввечері парком. Ви не втратите мільйони, якщо перестанете себе завантажувати роботою і відправитеся у відпустку. Невеличке послаблення вимог до себе та відпочинок від усіх обов’язків допоможе вам зрозуміти, що ідеальним бути скрізь не так і корисно.

Комплекс відмінника

 1. Не бійтеся просити про допомогу

Для початку викиньте з голови думку «я все можу сам». Щоб навчитися просити про допомогу, потрібно побороти страх здатися вразливим чи слабким. Психологи вважають, що люди, які шукають поради чи допомоги у ближнього, насправді краще інших контролюють своє життя і працюють над слабкими сторонами. Тому прохання про допомогу не повинні вас соромити, вони навпаки вважаються корисними.

 1. Приділіть увагу своєму хобі.

Займатйтеся хобі, проявляйте себе в поза професійної діяльності, робіть те, що приносить задоволення. Головне, не намагайьеся бути ідеальним і в цій сферу – просто емоційно.відпочивайте

Комплекс відмінника

У дорослому віці позбутися від комплексу відмінника дуже непросто, але перераховані поради допоможуть мінімізувати вплив вашого внутрішнього ідеаліста на життя. До того ж, усвідомлення всієї біди цього синдрому допоможе вам бути менш вимогливими до своїх дітей, щоб і їм у дорослому віці не довелося шукати способи позбутися від комплексу відмінника.

Будьте здорові та бережіть свій психічний стан.

Гасанова Лейла, психолог

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *