Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Вплив мутацій збудника COVID-19 на вакцинацію

Вплив мутацій збудника COVID-19 на вакцинацію

Усі віруси, зокрема й вірус, що викликає COVID-19, еволюціонують з часом. Коли вірус копіює себе, він може трохи змінюватися, що є звичним для вірусу. Ці зміни називаються “мутаціями”. Вірус з однією або кількома новими мутаціями називається «варіантом» оригінального вірусу. Нині багато людей задається питанням чи буде вакцина ефективна проти мутацій коронавірусу. Ось що каже Всесвітня організація охорони здоров’я.

Що викликає мутації вірусу?

Коли вірус широко циркулює серед населення ймовірність мутації вірусу зростає. Чим більше можливостей має вірус для розповсюдження, тим більше він розмножується – і тим більше можливостей він має зазнати змін.

Більшість вірусних мутацій майже не впливають на здатність вірусу викликати інфекції та захворювання. Але залежно від того, де знаходяться зміни в генетичному матеріалі вірусу, вони можуть впливати на властивості вірусу, такі як передача (наприклад, він може поширюватися більш або менш легко) або ступінь тяжкості перебігу захворювання (наприклад,  може спричинити більшу або меншу кількість ускладнень).

Який вплив мають нові варіанти вірусу COVID-19 на вакцини?

Очікується, що вакцини проти COVID-19, які зараз затверджені, забезпечують захист від нових варіантів вірусів, оскільки ці вакцини викликають широку імунну відповідь із залученням ряду антитіл та клітин. Тому зміни або мутації вірусу не роблять вакцини неефективними. Проте у випадку, якщо будь-яка з вакцин виявиться менш ефективною проти одного або декількох мутацій, можна буде змінити склад вакцин для захисту від цих нових варіянтів.

Що робиться для моніторингу та розуміння мутацій варіантів вірусів на ефективність вакцин COVID-19?

Науковці по всьому світі та ВООЗ відстежують мутації та варіанти з самого початку спалаху COVID-19. Глобальна мережа лабораторій SARS-CoV-2 контактує з робочою групою з питань еволюції вірусів, яка спрямована на швидке виявлення нових змін та оцінку їх можливого впливу.

Дослідницькі групи проводять геномне секвенування вірусу COVID-19 та діляться інформацією про мутації в загальнодоступних базах даних. Глобальна співпраця дозволяє вченим краще відстежувати, як змінюється вірус. ВООЗ рекомендує всім країнам збільшити секвенування вірусу COVID-19, де це можливо, та обмінюватися даними, щоб допомогти один одному відстежувати та реагувати на еволюцію пандемії.

Як можна запобігти майбутнім новим варіантам вірусу COVID-19?

Зупинення поширення вірусу серед людей залишається ключовим заходом у боротьбі з мутаціями. Поточні заходи щодо зменшення передачі – включаючи часте миття рук, носіння маски, фізичне дистанціювання, хорошу вентиляцію та уникнення скупчень людей зменшуючи кількість вірусної передачі, а отже, також зменшують можливості вірусу мутувати.

Розширення масштабів виробництва вакцин та їх розповсюдження якнайшвидше також є важливим способом захисту людей до того, як вони підпадуть під вплив вірусу та ризику нових мутацій. Оскільки все більше людей отримують щеплення, науковці очікують на зменшення циркуляції вірусу, що в подальшому призведе до меншої кількості мутацій.

Святослав Лінніков
Експерт з громадського здоров’я

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *