Головна / Блог / Новини / Новини медицини: Неврологи знайшли в мозку померлих людей «клітини-зомбі»

Новини медицини: Неврологи знайшли в мозку померлих людей «клітини-зомбі»

Нейробіологи виявили, що деякі клітини людського мозку збільшують свою активність після смерті людини. Ці «клітини-зомбі» збільшують експресію своїх генів і відважно продовжують виконувати життєво важливі функції протягом деякого часу. Фактично клітини намагаються виправити те, що вже не врятувати.

«Більшість досліджень припускають, що все в мозку зупиняється, коли перестає битися серце, але це не так. Наші результати будуть необхідні для інтерпретації досліджень тканин людського мозку», – розповів Джеффрі Леб, провідний автор дослідження з університету Іллінойсу, США.

Велика частина інформації про розлади мозку, таких як аутизм, хвороба Альцгеймера і шизофренія, отримані вченими в результаті експериментів, проведених на тканинах мозку після смерті. Цей підхід має вирішальне значення для пошуку лікування, оскільки дослідження, проведені на тваринах, у більшості випадків неможливо застосувати для людини. 

Зазвичай дослідники працюють з тканинами людей, які померли більше 12 годин тому. Порівнюючи експресію генів у свіжих тканинах мозку (видалених в ході операції з приводу епілепсії у 20 пацієнтів) з вищезазначеними зразками мозку померлих людей, Леб і його команда виявили разючі відмінності, які не залежали від віку або захворювання.

Вони спостерігали, як клітинно-специфічна активність змінюється з плином часу після смерті при кімнатній температурі. Хоча більша частина активності генів залишалася стабільною протягом 24 годин, задокументованих командою, нейронні клітини і їх активність генів швидко виснажувалися. Однак найбільш примітним є те, що гліальні клітини тільки збільшували експресію генів після смерті.

Гліальні клітини є критичними захисниками нервової системи і регуляторами. Вони не тільки підтримують гомеостатичні умови і сприяють рутинній функції мозку, але також реагують на травми нервової системи, інфекції і хвороби. Оскільки смерть «сприймається» гліальними клітинами як збій системи, вони збільшують активність.

«Те, що гліальні клітини після смерті збільшуються в розмірах, не дивно, з огляду на те, що вони запальні, і їх робота полягає в очищенні після травм головного мозку, таких як кисневе голодування або інсульт», – горовить Джеффрі Леб. За його словами, тепер стало відомо, «які гени і типи клітин стабільні, які деградують, а які з часом збільшують активність», і це хороша новина щодо розуміння захворювань, пов’язаних з імунними реакціями.

Дослідники відзначають, що активність гліальних клітин тривала в середньому 24 години після смерті, після чого вони також гинули, і їх не можна було відрізнити від руйнування навколишньої тканини.

Переклад та адаптація тексту: Аліна Манасова

Джерела:

https://www.sciencealert.com/confused-zombie-cells-spring-to-action-after-a-human-brain-die

https://bigthink.com/mind-brain/zombie-brain-cells?rebelltitem=3

https://today.uic.edu/zombie-genes-research-shows-some-genes-come-to-life-in-the-brain-after-death

https://neurosciencenews.com/death-zombie-genes-18093/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *