Пурпурний день (26 березня) – це міжнародний масовий захід, спрямований на підвищення обізнаності про епілепсію у світі. Цього дня, на знак підтримки хворих на епілепсію, пропонується носити фіолетові стрічки і брати участь у відповідних заходах.
Епілепсія – це неінфекційне хронічне захворювання мозку, яке супроводжується судомними нападами. В Україні на цю недугу хворіють понад 100 тисяч людей. Патологія може бути вродженою. Також причиною можуть стати черепно-мозкові травми, захворювання головного мозку, рубці, кісти.
Епілепсія вважається найпоширенішим хронічним неврологічним захворюванням. У всьому світі приблизно 50 млн людей страждають на неї. У той же час про епілепсію існує чимало міфів і мало хто знає, що насправді являє собою ця хвороба. Щоб розповісти світові про це, в календарі і з’явився Всесвітній день боротьби з епілепсією.
Як розпізнати напад епілепсії?
Як правило, напади схожі: втрата свідомості, крик, посиніння, судоми в руках і ногах, слиновиділення у вигляді піни. Після цього людина відчуває сонливість, загальмованість. Напад ніби випадає з пам’яті – людина не пам’ятає, що з нею сталося, не може описати свій стан.
У деяких випадках у пацієнта можуть спостерігатися нетипові симптоми. Наприклад, напад епілепсії може бути без втрати свідомості і судом, а проявлятися в епізодах безпричинної агресії. Іноді людина завмирає на півслові, на хвилину-дві «застигає», а потім так само раптово включається в розмову.
Як допомогти під час нападу епілепсії?
У більшості сформувався стереотип, що під час нападу людині обов’язково потрібно розтиснути щелепи і помістити між зубами якийсь предмет. Це величезна помилка.
Головне завдання людини, яка стала свідком нападу – захистити пацієнта від травми.
- Приберіть подалі предмети, які можуть травмувати постраждалого, зніміть гострі прикраси з одягу, ослабте краватку.
- Переверніть голову на бік і підкладіть під неї щось м’яке.
- Не намагайтеся щось покласти між зубами. Таким чином можна тільки нашкодити. Під час нападу виникає спазм м’язів, і, застосовуючи силу, дуже легко пошкодити людині зуби.
- Не тримайте пацієнта, намагаючись зупинити судоми – це марно. Не чіпайте і не рухайте його, якщо немає необхідності.
- Викличте швидку і пам’ятайте, що напад зазвичай закінчується сам по собі через хвилину, максимум дві.
Хворобу можна взяти під контроль
Якщо у людини був напад епілепсії – їй необхідно обов’язково звернутися до невропатолога і пройти діагностику (електроенцефалографію). Головне завдання фахівця полягає в тому, щоб підібрати максимально ефективні препарати і взяти хворобу під контроль. Пацієнту також необхідно працювати над модифікацією способу життя і виключення провокуючих чинників. Це може бути недосип, стреси, яскраві спалахи світла або гучна музика.
Підготувала Аліна Манасова