Пурпурний день календаря: що важливо знати про епілепсію

Logo
Головна / Блог / Новини / Пурпурний день календаря: що важливо знати про епілепсію

Пурпурний день (26 березня) – це міжнародний масовий захід, спрямований на підвищення обізнаності про епілепсію у світі. Цього дня, на знак підтримки хворих на епілепсію, пропонується носити фіолетові стрічки і брати участь у відповідних заходах.

Епілепсія це неінфекційне хронічне захворювання мозку, яке супроводжується судомними нападами. В Україні на цю недугу хворіють понад 100 тисяч людей. Патологія може бути вродженою. Також причиною можуть стати черепно-мозкові травми, захворювання головного мозку, рубці, кісти.

Епілепсія вважається найпоширенішим хронічним неврологічним захворюванням. У всьому світі приблизно 50 млн людей страждають на неї. У той же час про епілепсію існує чимало міфів і мало хто знає, що насправді являє собою ця хвороба. Щоб розповісти світові про це, в календарі і з’явився Всесвітній день боротьби з епілепсією.

Як розпізнати напад епілепсії?

Як правило, напади схожі: втрата свідомості, крик, посиніння, судоми в руках і ногах, слиновиділення у вигляді піни. Після цього людина відчуває сонливість, загальмованість. Напад ніби випадає з пам’яті – людина не пам’ятає, що з нею сталося, не може описати свій стан.

У деяких випадках у пацієнта можуть спостерігатися нетипові симптоми. Наприклад, напад епілепсії може бути без втрати свідомості і судом, а проявлятися в епізодах безпричинної агресії. Іноді людина завмирає на півслові, на хвилину-дві «застигає», а потім так само раптово включається в розмову.

Як допомогти під час нападу епілепсії?

У більшості сформувався стереотип, що під час нападу людині обов’язково потрібно розтиснути щелепи і помістити між зубами якийсь предмет. Це величезна помилка.

Головне завдання людини, яка стала свідком нападу – захистити пацієнта від травми.

  1. Приберіть подалі предмети, які можуть травмувати постраждалого, зніміть гострі прикраси з одягу, ослабте краватку.
  2. Переверніть голову на бік і підкладіть під неї щось м’яке.
  3. Не намагайтеся щось покласти між зубами. Таким чином можна тільки нашкодити. Під час нападу виникає спазм м’язів, і, застосовуючи силу, дуже легко пошкодити людині зуби.
  4. Не тримайте пацієнта, намагаючись зупинити судоми – це марно. Не чіпайте і не рухайте його, якщо немає необхідності.
  5. Викличте швидку і пам’ятайте, що напад зазвичай закінчується сам по собі через хвилину, максимум дві.

Хворобу можна взяти під контроль

Якщо у людини був напад епілепсії – їй необхідно обов’язково звернутися до невропатолога і пройти діагностику (електроенцефалографію). Головне завдання фахівця полягає в тому, щоб підібрати максимально ефективні препарати і взяти хворобу під контроль. Пацієнту також необхідно працювати над модифікацією способу життя і виключення провокуючих чинників. Це може бути недосип, стреси, яскраві спалахи світла або гучна музика.

 

Підготувала Аліна Манасова