Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / ВООЗ: курці мають на 50% вищий ризик померти від коронавірусу

ВООЗ: курці мають на 50% вищий ризик померти від коронавірусу

Тема Всесвітнього дня без тютюну у 2021 році — «Пандемія COVID-19 — привід відмовитися від тютюну». Пандемія, серед іншого, нагадала людям про прості цінності, які ми зазвичай просто не помічаємо. Наприклад, про можливість вільно дихати. Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала наукову доповідь, згідно з якою курці важче переносять коронавірусну інфекцію, мають великі шанси померти, і їм складніше відновлюватися після перенесеного захворювання.

За даними ВООЗ, куріння вбиває 8 мільйонів людей на рік. Якщо комусь із бажаючих кинути курити ще був потрібен додатковий стимул, то пандемія його надала. У 2021 році ВООЗ запускає масштабну кампанію відмови від тютюну з амбітною метою: допомогти як мінімум 100 мільйонам людей позбутися шкідливої ​​звички.

Кампанія має не тільки закликати до відмови від куріння, а й допомагати бажаючим. Адже кинути не так просто, особливо в умовах постійного стресу, який тільки посилюється у результаті пандемії, вимушених обмежень і економічної кризи. Більше 780 мільйонів людей у світі хотіли б кинути курити, але тільки 30% мають доступ до необхідних для цього ресурсів, у тому числі до соціальної та психологічної підтримки.

Вживання тютюну — основна причина раку. 27% всіх ракових захворювань спричинено тютюном. 

В Європейському плані боротьби з раком пропонують сміливі та амбітні заходи щодо запобігання вживанню тютюну. «Ми поставили чітку мету — створити в Європі покоління, вільне від тютюнового диму, де до 2040 року тютюн буде вживати менше 5% людей. Якщо не вживати тютюн, можна уникнути дев’яти з десяти випадків раку легенів», — йдеться в опитуванні-дослідженні Європейської комісії (Євробарометр — серія опитувань громадської думки, що проводяться регулярно від імені Європейської комісії та інших інститутів ЄС з 1973 року — прим. авт.).

Криза COVID-19 показала вразливість курців, які мають на 50% вищий ризик розвитку важких захворювань і смерті від вірусу. Цей факт спонукав мільйони з них кинути курити. «Але кинути буває складно. Ми можемо зробити більше, щоб допомогти, і саме цьому присвячено Всесвітній день боротьби з тютюном в цьому році — зобов’язання кинути палити», підкреслюють автори опитування на сайті Євробарометра.

До Всесвітнього дня без тютюну приєднався також Форум міжнародних респіраторних товариств (FIRS), одним із засновників якого є Глобальна ініціатива з боротьби з астмою — GINА. Вони закликають уряди держав взяти на себе політичні та фінансові зобов’язання для підтримки і просування послуг щодо відмови від тютюну.

Незважаючи на це, лікування для припинення куріння, як і раніше, погано реалізується в системі охорони здоров’я у світі. Відповідно до Звіту ВОЗ про глобальну тютюнову епідемію, тільки 23 країни світу пропонують послуги з припинення вживання тютюну, які ВОЗ описує як відповідні рівням передової практики.

Тютюнова і нікотинова залежність — це не спосіб життя, а хронічне рецидивуюче захворювання, яке слід лікувати. Коли нікотин, психоактивний компонент тютюну, вдихається, він швидко досягає мозку і викликає сильну залежність. Більшість курців хочуть кинути, але дані свідчать про те, що тільки 3-5% людей, які намагаються зробити це без професійної медичної допомоги, досягають успіху через 6 місяців. Це підкреслює необхідність професійної допомоги у відмові від тютюну.

Зазначимо, що ті, хто кинув курити, бачать плюси практично відразу. Вже через 20 хвилин відновлюється пульс, всього за день нормалізується склад крові. Через рік очищаються легені, стає легше дихати. Через 10 років вдвічі зменшується ймовірність розвитку ракових захворювань, а через 15 — хвороб серця.

 

Підготувала Аліна Манасова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *