Головна / Блог / Коронавірус COVID-19 / Центри вакцинації населення: як це працює?

Центри вакцинації населення: як це працює?

Із пожвавленням поставок в Україну вакцин проти COVID-19 МОЗ починає пілотувати так звані центри вакцинації населення (ЦВНи) – локації для масової вакцинації людей у найбільш зручному та безпечному для всіх форматі. Як саме це працюватиме, розповідаємо на прикладі Одеської області. 

Міжнародний досвід 

Перетворення стадіонів та спортивних споруд на Центри вакцинації населення є поширеною в світі практикою. Окрім стадіонів, у США, Великобританії, Австралії та Європі використовують культурні споруди, зокрема, музеї, театри та художні галереї, а також релігійні об’єкти. Серед відомих споруд, що стали центрами вакцинації – Олімпійський стадіон в Монреалі (Канада), стадіони Національної футбольної ліги (США), домашній стадіон бейсбольної команди “Доджерс” (Лос-Анджелес) тощо.

Перші українські ЦВНи

В Україні пілотні ЦВНи відкрилися на стадіоні “Арена Львів”, на базі Міжнародного виставкового центру в Києві та на стадіоні НУ “Одеська юридична академія”. Розмір цих інфраструктурних об’єктів дозволяє за відносно короткий проміжок часу вакцинувати велику кількість людей із дотриманням всіх стандартів організації вакцинації: інфекційного контролю, холодового ланцюга для вакцини тощо. При цьому пункти вакцинації та мобільні бригади, які щеплюють маломобільних людей та організовані колективи, працюють у звичному режимі. Тобто ЦВНи та їхні потужності ніяк не порушують плани людей вакцинуватися найближче до місця проживання у знайомій амбулаторії або разом з колегами на місці роботи чи служби. ЦВН – це додаткова можливість для людей, які бажають отримати щеплення, та додаткова потужність для МОЗу на шляху до вакцинації більшої частини дорослого населення країни. 

ЦВНи та масова вакцинація в Одесі

Коли ми говоримо про масову вакцинацію, мається на увазі, що один ЦВН, залежно від його типу, може упродовж робочого дня вакцинувати до 6000 людей. Зазначимо, що наразі уся Одеська область виконує за день в середньому близько 1 тисячі щеплень. Тож ЦВНи – це дійсно важливий інструмент досягнення максимального охоплення населення вакцинацією. Звичайно, на такі потужності має бути ще й вдосталь бажаючих вакцинуватися, які певним чином своє бажання висловлять: зареєструються в листі очікування, через контакт-центр чи сімейного лікаря. Крім того, таких великих інфраструктурних об’єктів, готових надати свої майданчики під вакцинацію, у принципі не дуже багато. Тому Одеса і почала зі створення ЦВНу четвертого типу, розрахованого на 250-300 щеплень на день (при цьому медикам вдалося щепити 377 людей на стадіоні ОЮА). Проте уже 6 червня таких центрів в Одесі буде відкрито три, щоб забезпечити доступність до них людей, які проживають у різних районах міста, та не спричинити транспортних проблем і скупчення відвідувачів. 

Вакцинація відбуватиметься на наступних локаціях: 

  1. ТЦ «Мегадом», вул. Толбухіна, 135, (корпус “Космос”, 3-й поверх, хол), тел.: 095-706-19-77
  2. ТЦ «Fontan Sky», пров. Семафорний, 4, (середній ескалатор, 2-й поверх, над магазином “Антошка”), тел.: 097-542-08-57
  3. ЗОШ №15, вул. Кримська, 80-А, спортзал (біля ТЦ City Center), тел: (048) 750 50 81

Як потрапити на вакцинацію до ЦВНу? 

Є кілька механізмів отримання щеплення в центрах вакцинації. Важливо розуміти, що робота таких центрів, як і пунктів щеплення має бути запланована для того, щоб уникнути черг. Тобто людина має бути записана на конкретний час. Для цього потрібно:

  • зареєструватися у листі очікування на порталі або додатку ДІЯ (обов’язково зайдіть у свій кабінет та перевірте, чи надали ви контактні дані для зворотнього зв’язку). 
  • зателефонувати до контакт-центру МОЗ і залишити оператору свої контактні дані. 
  • зателефонувати відповідальному за запис у ЦВН.

Також слід пам’ятати, що уже в центрі вакцинації для внесення даних про щеплення в електронну систему необхідні документи щепленої особи. Тож із собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код (або активний додаток ДІЯ з цими документами), а також мобільний телефон. 

Бажано також подбати про те, щоб у вас була укладена декларація з сімейним лікарем – це значно спростить роботу реєстратору і скоротить ваш час перебування в ЦВНі. Проте зазначимо, що декларація – це не обов’язкова умова для щеплення, тож її відсутність не стане на заваді вашої вакцинації. 

Зазначимо, що Одеська область планує нарощувати потужності центрів вакцинації населення і відкривати додаткові майданчики як в Одесі, так і в інших населених пунктах області.

Анна Мячина 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *