Як віддалена робота впливає на здоров’я людей – дослідження

Logo
Головна / Блог / Новини / Як віддалена робота впливає на здоров’я людей – дослідження

Жорсткі локдауни і введений на невизначений час карантин внесли істотні корективи в розпорядок робочого тижня мільйонів людей в усьому світі. Як позначився масовий перехід на дистанційний формат роботи і навчання на нашому здоров’ї? Це питання стало головною темою дослідження вчених Каліфорнійського університету (США), результати якого не так давно були опубліковані в Journal of Occupational and Environmental Medicine.

Більше половини людей (64%), опитаних в рамках проєкту, скаржилися на помітне погіршення самопочуття, пов’язане з небажаною прибавкою у вазі, проблемами зі спиною, шиєю, хребтом, частими головними болями, апатією і почуттям загальної розбитості.

75% респондентів позначили проблеми психологічного характеру, обумовлені відсутністю особистого простору: знизилися увага, креативність та творчий підхід у виконанні поставлених завдань, помітно впав показник продуктивності праці.

Всього лише одна третина опитаних могли похвалитися наявністю окремої кімнати для роботи вдома. Майже 50% змушені ділити робоче місце зі своїми домашніми. Вчені прийшли до висновку, що наявність свого куточка в квартирі або будинку набагато пом’якшило б негативні наслідки дистанційки.

Дуже важливо мати свій особистий домашній простір. Його наявність дає знати оточуючим вас людям, що ви зайняті, вас не можна відволікати і переривати, – зазначив автор дослідження Бурцін Бекерік-Гербер. – Це мінімізує нервове напруження, пов’язане з переживаннями з приводу неякісно або невчасно виконаної роботи.

Крім того, люди, які були змушені перейти на дистанційний формат роботи, журилися з приводу невміння налагодити правильний, здоровий режим дня. Від спроб це зробити ставало тільки гірше.

Близько 80% респондентів скаржилися на те, що стали більше їсти шкідливої ​​їжі і практично відійшли від фізичної активності. На думку дослідників, корінь зла лежить ще й в тому, що, перебуваючи на дистанційній роботі, люди немов втрачають відчуття часу і, в результаті, переробляють на 1,5-2 години довше, ніж передбачалося.

Опитування також показало, що найбільше від віддаленого режиму роботи постраждали жінки з дітьми. Крім проблем з фізичним здоров’ям, що з’явилися, вони в два рази частіше, ніж чоловіки, скаржилися на депресію.

Як не страждати на дистанційці – поради психолога

Проаналізувавши численні спілкування з людьми, котрі відчувають ряд труднощів у зв’язку з переходом на дистанційний формат роботи і навчання, психолог Одеського ЦГЗ Лейла Гасанова визначила ряд ключових моментів, які допомагають “удальонщикам” відчути себе бадьоріше, здоровіше і активніше.

Для цього потрібно:

 • прокидатися за 1,5-2 години до початку робочого дня
 • працювати – вдень, спати – вночі
 • дотримуватися розкладу, складеного завчасно
 • обов’язково відволікатися на перерви
 • приймати їжу чітко по годинах.

До плюсів віддаленої роботи Лейла Гасанова відносить:

 • Відсутність стресу через конфлікти з колегами та керівництвом
 • Працівник чітко виконує лише свої обов’язки, не переключаючись на прохання колег
 • Можливість створити робоче місце за своїм смаком
 • Гнучкий графік
 • Відсутність сторонньої думки щодо процесу виконання роботи
 • Економія часу на дорогу та спрямування його на улюблені справи, сім’ю, навчання.

Проте, як показує практика, віддалена робота не найкраще впливає на якісне виконання робочих завдань. Проблема в тому, що людині важко саму себе дисциплінувати і, як наслідок, працівник займається довго однією справою, застосовуючи максимум сил на те, щоб змусити себе працювати”, – резюмувала фахівчиня.

Джерело:

https://journals.lww.com/joem/Fulltext/2021/03000/Impacts_of_Working_From_Home_During_COVID_19.2.aspx

Підготувала Аліна Манасова