Контрацепція. Сексуальне здоров’я підлітка

Logo
Головна / Блог / Про здоров'я / Контрацепція. Сексуальне здоров’я підлітка

Діти підліткового віку ставлять батькам менше запитань про сексуальне життя через ніяковість, сором (або не ставити їх взагалі, якщо раніше питання статі та сексуальності у родині були під табу), але це не означає, що вони не хочуть знати… І саме батькам треба стати джерелом коректної та правдивої інформації, аби дитина не шукала відповіді на свої запитання в некомпетентних джерелах.

Питання не стільки про контрацепцію, скільки про безпеку

Коли мова заходить про сексуальну освіту, багато батьків стороняться цієї теми. Вони дивляться на неї з власного дорослого досвіду і помилково думають, що на таких уроках дітей навчатимуть, як займатися сексом чи користуватися контрацептивами.

Сексуальна освіта вчить дитину розуміти і поважати себе, її головне завдання – захистити неповнолітніх від сексуального насильства. Міцний фундамент – довіра між дітьми і батьками.

 

Якщо діти відчують якісь домагання з боку незнайомців, вони мають прийти до своїй рідних і розказати їм про це. Даних, скільки дітей стикаються з цим, ми не маємо, оскільки в Україні відсутня така статистика.

Але є опитування, які проводились у європейських країнах. За їхніми результатами, 20% дітей зазнали сексуального насильства у різних проявах. Це спонукало владу і громадських активістів запровадили у цих державах у шкільних чи дошкільних навчальних програмах такий предмет.

Сексуальна поведінка сучасного підлітка

Дівчатка віком 12-17 років, хлопчики 13(14) – 15(16) років перебувають в так званій стадії еротичного потягу, тобто розвивається чуттєвість, потреба фізичного контакту: доторкатися, тримати за руку, обіймати, цілувати, говорити ніжні слова.

 

У хлопців дана стадія починає формуватися дещо пізніше, ніж у дівчат, однак і завершується швидко, переходячи до наступної . Дівчатка довше залишаються на еротичній стадії, переходячи до сексуальної лише з початком і досвідом статевого життя.

Стадія еротичного потягу полягає саме у відчутті близькості з партнером. Це не про секс, тому батькам не слід допитувати дитину, чи був у неї досвід поцілунків . Це досить особисте питання, і вона сама повинна вирішити, чи хоче про це говорити та ділитися з батьками. Водночас, дитина має знати, що батьки завжди готові слухати і говорити, підтримувати і бути поруч.

Якщо дитина почала говорити з вами про поцілунки, не потрібно в бесіді прогнозувати розвиток таких стосунків (який наступний етап: «Вже почалися поцілунки! Ага. А далі що? Щось ти швидко починаєш!»). Враховуючи таку реакцію батьків, дитина може зробити висновок, що не варто ділитися з ними найпотаємнішим у своєму житті.

На цій стадії важливо говорити з дітьми про прийняття рішень, оскільки в цьому віці (приблизно з 14 років) у підлітків починається різного роду сексуальна активність та експерименти – від дотиків і поцілунків до статевих актів. Якщо до цього часу підліток буде не обізнаний про секс і важливість контролю народжуваності (сучасні засоби контрацепції), йому не будуть прищеплені навички прийняття відповідальних рішень і відповідні моральні стандарти, цілком можливо, що він може вдатися до ризикованої поведінки.

У 2019 році Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в рамках проєкту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», було проведено дослідження в якому взяло участь 13 тис. підлітків  віком 13-17 років, за даними дослідження  було з’ясовано , що середній вік початку статевого життя в Україні – 15,1 року – для дівчат та 14,4 року – для хлопців; 9,2% опитаних підлітків визнали віком сексуального дебюту вік 12 років (і молодше); 66,8% опитаних отримали свій перший сексуальний досвід у віці 15 років (і старше).

У підлітковому віці, коли цікавість до питань статі максимальна і відзначається напругою та набуває особистісного сенсу, статева та сексуальна поведінка значною мірою залежить від попереднього виховання та рівня поінформованості. Результатом статевого виховання має стати особисте уявлення дитини про моральні та соціальні норми статевої поведінки у різних сферах життя.

 

Психолог Гасанова Лейла