Давайте відразу поставимо всі крапки на «і». Психолог – не чарівник, і чекати від нього дива не варто. Робота з психологом – це, перш за все, робота над собою. І якщо ви хочете поліпшити якість свого життя, то ви обрали правильний шлях, звернувшись до психолога. Як обрати фахівця, консультації якого вам допоможуть?
Визначіться з вашими бажаннями
- Із сімейними проблемами допомагає сімейний психолог. Якщо у вас складні стосунки з чоловіком або дружиною, то це ваш варіант.
- Проблеми з дітьми та підлітками – це до підліткового або дитячого психолога. Психотерапевт зможе виявити проблеми, допомогти пройти через перехідний період дорослішання, налагодити ваші стосунки з дітьми. І тут вам теж доведеться працювати над собою.
- Страхи, хвилювання, агресія, втрата сенсу життя – цим займається особистісний психолог. На питання «коли мені очікувати результату?», ви відповіді не отримаєте. Якщо, звичайно, не потрапили до рук шарлатанів.
Обирайте за алгоритмом:
- Рекомендації людей, яким довіряєте.
- Сайти, відкриті сторінки спеціалістів у Facebook: почитайте, що вони пишуть у статтях та професійних замітках, поставте запитання.
- Особиста зустріч із спеціалістом: розпитайте, перевірте наявність у нього терапевтичної практики, особистої терапії і супервізії*.
Відсіюйте сумнівні варіанти
Вибір психолога – це завжди ризик. Зараз свої послуги пропонують багато людей, які профанують психологічну допомогу. Ось кілька ознак такої псевдодопомоги:
- Вам обіцяють вирішити ваші проблеми швидко та безболісно.
- Психолог покладає відповідальність за ваші вчинки та рішення на якісь не підвладні вам сили.
- Відсутність беззастережного прийняття ваших почуттів, поваги до них, намагання нав’язати вам «правильні» почуття.
- Намагання вмовити вас «змінитися» так, як це видається потрібним психологу.
Як знайти “свого” спеціаліста?
Це дуже складне запитання. Поради успіху не гарантують, проте допоможуть вам зорієнтуватися в ситуації і знайти спеціаліста, із яким працюватиметься комфортно.
- Запитайте психотерапевта про його освіту та метод, за яким він проходив навчання (або ще навчається).
- Під час терапії важливо спостерігати за своїми емоціями під час контакту з психотерапевтом. Якщо після 1-2 сеансів ви відчуваєте себе переляканим чи присоромленим, краще розповісти про ці почуття терапевту і подивитися, як він буде з цим працювати.
- Запитуйте свого психолога про його цінності. Це ставлення до релігії, інституту сім’ї, наукового мислення тощо.
- Звертайте увагу на етичну сторону професії. Психотерапевт не може знаходитися з вами в «подвійних» відносинах – він не може бути вашим другом, родичем, начальником, клієнтом або постачальником послуг з інших галузей (наприклад, якщо він одночасно ваш викладач/студент та психотерапевт).
- Психотерапевт не повинен нав’язувати вам свою систему цінностей, апелювати категоріями магічного мислення (релігія, езотерика) як догматами.
У будь-якому разі, не варто сприймати роботу з психологом як панацею від усіх проблем. Консультації не вчать вас бути щасливими на 100%. Проте за результатами таких консультацій з’являється більше усвідомленості про те, що відбувається у вашому житті. Вони допомагають знайти ресурс, хоча і не дають чарівної пігулки. Це в принципі неможливо, адже здорова психіка має переживати всю гаму емоцій – і позитивних, і негативних.
Лейла Гасанова, психолог