Як обрати “свого” психолога, – поради спеціаліста

Logo
Головна / Блог / Новини / Як обрати “свого” психолога, – поради спеціаліста

Давайте відразу поставимо всі крапки на «і». Психолог – не чарівник, і чекати від нього дива не варто. Робота з психологом – це, перш за все, робота над собою. І якщо ви хочете поліпшити якість свого життя, то ви обрали правильний шлях, звернувшись до психолога. Як обрати фахівця, консультації якого вам допоможуть?

Визначіться з вашими бажаннями

 • Із сімейними проблемами допомагає сімейний психолог. Якщо у вас складні стосунки з чоловіком або дружиною, то це ваш варіант.
 • Проблеми з дітьми та підлітками – це до підліткового або дитячого психолога. Психотерапевт зможе виявити проблеми, допомогти пройти через перехідний період дорослішання, налагодити ваші стосунки з дітьми. І тут вам теж доведеться працювати над собою.
 • Страхи, хвилювання, агресія, втрата сенсу життя – цим займається особистісний психолог. На питання «коли мені очікувати результату?», ви відповіді не отримаєте. Якщо, звичайно, не потрапили до рук шарлатанів.

Обирайте за алгоритмом:

 1. Рекомендації людей, яким довіряєте.
 2. Сайти, відкриті сторінки спеціалістів у Facebook: почитайте, що вони пишуть у статтях та професійних замітках, поставте запитання.
 3. Особиста зустріч із спеціалістом: розпитайте, перевірте наявність у нього терапевтичної практики, особистої терапії і супервізії*.

Відсіюйте сумнівні варіанти

Вибір психолога – це завжди ризик. Зараз свої послуги пропонують багато людей, які профанують психологічну допомогу. Ось кілька ознак такої псевдодопомоги:

 • Вам обіцяють вирішити ваші проблеми швидко та безболісно.
 • Психолог покладає відповідальність за ваші вчинки та рішення на якісь не підвладні вам сили.
 • Відсутність беззастережного прийняття ваших почуттів, поваги до них, намагання нав’язати вам «правильні» почуття.
 • Намагання вмовити вас «змінитися» так, як це видається потрібним психологу.

Як знайти “свого” спеціаліста?

Це дуже складне запитання. Поради успіху не гарантують, проте допоможуть вам зорієнтуватися в ситуації і знайти спеціаліста, із яким працюватиметься комфортно.

 1. Запитайте психотерапевта про його освіту та метод, за яким він проходив навчання (або ще навчається).
 2. Під час терапії важливо спостерігати за своїми емоціями під час контакту з психотерапевтом. Якщо після 1-2 сеансів ви відчуваєте себе переляканим чи присоромленим, краще розповісти про ці почуття терапевту і подивитися, як він буде з цим працювати.
 3. Запитуйте свого психолога про його цінності. Це ставлення до релігії, інституту сім’ї, наукового мислення тощо.
 4. Звертайте увагу на етичну сторону професії. Психотерапевт не може знаходитися з вами в «подвійних» відносинах – він не може бути вашим другом, родичем, начальником, клієнтом або постачальником послуг з інших галузей (наприклад, якщо він одночасно ваш викладач/студент та психотерапевт).
 5. Психотерапевт не повинен нав’язувати вам свою систему цінностей, апелювати категоріями магічного мислення (релігія, езотерика) як догматами.

У будь-якому разі, не варто сприймати роботу з психологом як панацею від усіх проблем. Консультації не вчать вас бути щасливими на 100%. Проте за результатами таких консультацій з’являється більше усвідомленості про те, що відбувається у вашому житті. Вони допомагають знайти ресурс, хоча і не дають чарівної пігулки. Це в принципі неможливо, адже здорова психіка має переживати всю гаму емоцій – і позитивних, і негативних.

Лейла Гасанова, психолог