29 жовтня — Всесвітній день боротьби з інсультом. Як запобігти хворобі та чи може у боротьбі з нею фінансово допомогти держава?

Logo
Головна / Блог / Новини / 29 жовтня — Всесвітній день боротьби з інсультом. Як запобігти хворобі та чи може у боротьбі з нею фінансово допомогти держава?

Про епідемію інсульту Всесвітня організація охорони здоров’я заявила 2004 року. У 2006 році Всесвітня організація боротьби з інсультом (World Stroke Organization, WSO) оголосила 29 жовтня Всесвітнім днем боротьби з інсультом (World Stroke Day). 

Статистика “українського” інсульту та фінансова допомога хворим

За даними офіційної статистики МОЗ, щороку в Україні трапляється близько 130 тисяч випадків інсульту, і до 40% пацієнтів помирають протягом першого місяця від початку захворювання. Близько 35% пацієнтів – люди працездатного віку. 

Проте саме Україна першою в Європі ухвалила на державному рівні Декларацію щодо реалізації європейського плану дій щодо боротьби з наслідками інсульту. Її мета — зменшити до 2030 року кількість інсультів на 10% порівняно з 2019 роком та забезпечити лікування 90% пацієнтів у спеціалізованих відділеннях.

Держава гарантує фінансування допомоги хворим на інсульт у лікарнях, які підписали договори з НСЗУ.

“У разі базового лікування фінансування на одного хворого складає 14,6 тис. грн., у разі проведення тромболізису – 54 тис. грн., при виконанні внутрішньосудинного хірургічного втручання – 97,8 тис. грн.”, – наголосив Андрій Віленський, керівник Національної служби здоров’я України.

Про муніципальну програму «Здоров’я» в Одесі

Відзначимо, що в Одесі за рахунок міського бюджету в рамках муніципальної програми «Здоров’я» пацієнтів з інсультом безкоштовно забезпечують високотехнологічною діагностикою — комп’ютерною томографією (КТ). КТ є «золотим стандартом» обстеження для диференціальної діагностики геморагічних та ішемічних інсультів та дозволяє своєчасно призначити пацієнтам необхідне лікування.

Госпіталізацію пацієнтів із підозрою на інсульт проводять три міські багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування — ДКЛ №1, №10 та №11. Ці медустанови підписали договори з Національною службою здоров’я та надають пацієнтам з інсультом усі необхідні діагностичні та лікувальні можливості. 

Реабілітація пацієнтів після інсульту в Одесі проводиться у відділенні відновного лікування та реабілітації при міській лікарні №8. Фахівці допомагають пацієнтам не лише у відновленні моторної функції з використанням сучасного обладнання, а й адаптації до соціального середовища за допомогою спеціальних тренувальних майданчиків.

Одесити з гіпертонічною хворобою можуть отримувати за державною програмою «Доступні ліки» безкоштовно або з невеликою доплатою гіпотензивні препарати, що сприяють зниженню ризику інсульту та інших ускладнень. Для отримання рецепту слід звернутися до сімейного лікаря.

Як розпізнати інсульт?

Три провідні фактори інсульту — високий артеріальний тиск, атеросклероз та цукровий діабет. Погіршують ризик інсульту: надмірна вага, малорухливий спосіб життя, куріння, зловживання алкоголем.

Якщо ви помітили, що в людини раптово з’явилася асиметрія обличчя, порушення мови, вона скаржиться на раптову слабкість кінцівок, попросіть її зробити три речі:

– посміхнутися – посмішка буде асиметричною;

– сказати виразно «тридцять три» – мова буде невиразною, порушеною;

– попросити витягнути руки – на ураженому боці рука опуститься.

З появою цих симптомів необхідно негайно викликати швидку допомогу «103». Від своєчасності надання медичної допомоги залежить життя та здоров’я пацієнта з інсультом.

До приїзду швидкої не намагайтеся дати людині ліки, воду чи їжу, щоб уникнути аспірації дихальних шляхів. Заспокойте хворого, покладіть його, щоб голову підняли на 30 градусів, і виміряйте рівень артеріального тиску.

 

Підготувала Аліна Манасова

 

Джерела: офіційний сайт міста Одеса – odessa.gov.ua

https://www.epravda.com.ua/