Всесвітній день пневмонії-2021: вакцинація, групи ризику і блакитні джинси

Logo
Головна / Блог / Новини / Всесвітній день пневмонії-2021: вакцинація, групи ризику і блакитні джинси

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day). За даними ВООЗ, пневмонія входить до списку 10 найбільш поширених причин смерті. За статистикою МОЗ України, протягом осені та зими 2020-2021 років від грипу та пневмонії в Україні померло 9948 осіб – утричі більше, ніж за осінь-зиму 2019-2020. 

Пневмонія та COVID-19

Пневмонія це запалення легеневої тканини частіше інфекційного походження. Легені складаються з дрібних мішечків, альвеол, які при диханні у здорової людини наповнюються повітрям. “Під час пневмонії альвеоли заповнюються гноєм або рідиною, що робить дихання болісним і обмежує надходження кисню в організм”, пояснює сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 міста Одеси Олена Лазор.

Будь-яка інфекція, що викликає запальну реакцію в легенях, називається пневмонією. Хоча більшість пневмоній викликано бактеріальними інфекціями, вірусні інфекції, такі як грип або вірус COVID-19, також можуть вражати легені і можуть спричинити їхнє серйозне запальне ураження.

Сприйнятливість до пневмонії збільшується під впливом факторів ризику:

▫️ вік (дитячий і старше 60 років);

▫️ наявність хронічних захворювань;

▫️ ВІЛ-інфекція; 

▫️ ослаблений імунітет;

▫️ несприятливі житлові умови та ін.

Під час пандемії COVID-19 лікарі почали розділяти коронавірусну та бактеріальну пневмонії. 

Те, що ми зараз спостерігаємо у хворих на коронавірус, це не пневмонія, а скоріше підвищена реакція легеневої тканини на вплив вірусу. Саме тому коронавірусну пневмонію можна розпізнати тільки при проведенні комп’ютерної томографії, пояснює лікар Олена Лазор.

На початку розвитку пневмонії деякі люди не звертають увагу на симптоми хвороби, адже вони можуть бути слабко виражені. Але якщо не почати лікування вчасно, стан хворого погіршиться. 

Лікар наголошує, що для коронавірусної пневмонії характерно дуже швидке прогресування, аж до розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому. На відміну від бактеріальної пневмонії, це частіше двобічне ураження легень, яке спочатку має вигляд матового скла при комп’ютерній томографії легенів. На жаль, під час проведення рентгенографії легенів початкові прояви коронавірусної пневмонії розпізнати неможливо. 

Коронавірусна пневмонія підступна тим, що може протікати абсолютно безсимптомно, на відміну від бактеріальної, додає лікар.

Сприяти розвитку пневмонії можуть також такі фактори:

– Погане харчування, особливо у дітей.

– Недостатня вентиляція вдома або на робочому місці.

– Наявність основних імунодефіцитних станів, таких як ВІЛ.

– Прийом стероїдів або інших імунодепресантів.

– Неконтрольований цукровий діабет в анамнезі. 

Перші симптоми та лікування пневмонії

Про бактеріальну пневмонію може говорити температура вище 38ºC або нижче 36ºC, якщо вона тримається довше п’яти днів. А також задишка в стані спокою, болісний сухий кашель, біль в грудній клітці, сильні головні болі, дистонія (стрибки артеріального тиску) та аритмія.

Проконсультуйтеся з лікарем, якщо у вас чи ваших близьких спостерігаються: головний біль, болі в м’язах, слабкість, надмірна пітливість, сильний жар, тремтіння і озноб, біль у грудях при диханні або кашлі, кашель, який не припиняється або посилюється. При підозрі на пневмонію в осіб старше 65 років, у людей з хронічними захворюваннями або з ослабленим імунітетом, дітей і вагітних слід негайно викликати лікаря і не відмовлятися від госпіталізації, якщо медик її запропонує. Якщо пневмонія виявлена ​​на ранній стадії, то ускладнень після лікування уникнути легше.

Зазначимо, що для встановлення діагнозу лікарю може знадобитися флюорографія або рентгенографія. Важливо, що рентген можна проходити до шести-восьми разів на рік. У той же час випромінювання при проведенні звичайної комп’ютерної томографії прирівнюється до 50 рентгенівських знімків, зроблених поспіль.

Якщо у пацієнта виявляють пневмонію, йому можуть призначити антибіотики, оскільки найчастіше запалення має бактеріально-вірусний характер. Це визначає лікар за клінічними симптомами та аналізами.

Ускладнення та наслідки хвороби

Найчастіше пневмонія проходить без наслідків для організму. Але у важких випадках є ймовірність, що після одужання у пацієнтів залишаться проблеми з дихальною системою. Наприклад, можуть з’явитися плевральні спайки, які заважають легеням змінювати форму під час вдихів і видихів. 

Інтерстиціальні ураження легень (інтерстиціальна тканина – сполучна тканина, яка є основним структурним елементом печінки, нирок, легенів, підшлункової та щитовидної залоз, – авт.) призводять до пневмофіброзу (рубцювання/заміщення сполучною тканиною), що залежить від обсягу ураження легеневої тканини, стану імунної системи, своєчасності звернення за медичною допомогою, каже лікар Олена Лазор, уточнюючи, що, на жаль, коронавірусна інфекція занадто мало вивчена, щоб говорити про віддалені наслідки. 

Профілактика пневмонії

Що може зробити кожен, щоб зміцнити свій організм та знизити власні ризики захворювання та ускладнень:  

  1. Вести здоровий спосіб життя: виконувати фізичні вправи, гуляти на свіжому повітрі, не курити і не дихати сигаретним димом. 
  2. Повноцінно харчуватися: їсти продукти з достатнім вмістом білків, мікроелементів і вітамінів (в раціоні повинні бути свіжі овочі, фрукти, м’ясо, риба, молоко і молочні продукти).
  3. Зробити щеплення проти грипу, оскільки пневмонія часто є ускладненням цього захворювання. Щеплені люди можуть хворіти на пневмонію, проте у них вона протікає легше. Щеплення проти гемофільної і пневмококової інфекцій також є профілактикою пневмонії.
  4. У холодну пору року одягатися по погоді, уникати переохолоджень і протягів.
  5. Слід дотримуватися режиму провітрювання та робити вологі прибирання в приміщеннях.
  6. Якомога частіше мити руки протягом 15-30 секунд.
  7. У період росту захворюваності на грип уникати контакту з хворими людьми, використовувати маску для захисту органів дихання, утриматися від відвідування місць з великим скупченням людей.
  8. Уникати стресових факторів для легень, наприклад, вдихання пилу, парів бензолу або інших сильнодіючих хімічних сполук.
  9. Стежити за чистотою кондиціонерів у приміщеннях, де ви перебуваєте тривалий час.

***

Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома, не наражайте на небезпеку своїх колег та друзів, також залиште вдома хвору дитину. Не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до свого сімейного лікаря. Від пневмонії не застрахований ніхто, тому краще бути обізнаним і остерігатися ризиків. 

2021 року тема дня боротьби з хворобою – «Зупинити пневмонію/Кожен подих має значення». Вона спрямована на збільшення кількості доступних ліків і кисневих балонів у країнах з низьким рівнем доходу.

Якщо ви хочете приєднатися до Всесвітнього дня пневмонії та підтримати тих, хто хворіє, ви також можете одягнути… блакитні джинси. Цей одяг став символом Всесвітнього дня боротьби з пневмонією. Адже блакитний колір це колір неба, чистоти та надії на те, що захворюваність на пневмонію загальними зусиллями вдасться звести до мінімуму.

Підготувала Аліна Манасова

 

Джерела:

https://www.healthshots.com/preventive-care/self-care/world-pneumonia-day-2021-know-everything-about-pneumonia/

https://moz.gov.ua/

https://www.apsresp.org/archive/world-days/2021-pneumonia.html

https://www.firstpost.com/world/world-pneumonia-day-2021-history-significance-and-all-you-need-to-know-disease-10131181.html

https://www.sepsis.org/news/world-pneumonia-day-2021-focus-on-air-pollution/