Як поводитися в укритті, щоб уникнути конфліктів та зменшити рівень дискомфорту

Logo
Головна / Блог / Новини / Як поводитися в укритті, щоб уникнути конфліктів та зменшити рівень дискомфорту

Сигнал «повітряна тривога» вмикається та передається у разі виникнення реальної загрози життю та здоров’ю людей. Він запускає оперативні та ефективні заходи щодо забезпечення захисту кожної людини. Але важливо чути цей сигнал, знати, що він означає, і як саме потрібно діяти. Так, наприклад, багато хто не знає, що укриттям може бути не тільки бомбосховище, але й приміщення у цокольних поверхах, підземні паркінги, підвали і навіть спільні коридори в житловому будинку (у цьому випадку від ймовірних вибухів вас захищатиме зовнішня стіна будинку та стіни квартири). Знання цього факту може значно спростити та прискорити ваші дії у разі, коли лунає сигнал тривоги.

Проте якнайшвидше дістатися до укриття – це ще не все. Незалежно від кількості часу, який доведеться провести в укритті, і незалежно від того, що це буде за укриття, тут мають бути встановлені деякі правила спільного перебування для дорослих та дітей. Ці правила допоможуть уникнути конфліктів та сприятимуть загальному комфорту людей, що перебувають в укритті. Таких правил лише два:

Перше – не панікувати. Адже паніка – наш найбільший ворог. Не поспішайте, не штовхайте нікого, не кричіть, не біжіть. Заздалегідь приготуйте «тривожну валізу», дізнайтеся про найближче укриття, розкажіть дітям, що буде відбуватися після отримання сигналу «повітряна тривога».

Уже в укритті подбайте про свій комфорт та комфорт дітей. Домовтеся з іншими людьми, щоб сім’ї з дітьми були дещо відокремлені, якщо це можливо. Адже дитячий плач може заважати літнім людям та збільшувати відчуття тривоги в інших. Намагайтеся не ініціювати і не долучатися до емоційних розмов та суперечок стосовно положення в країні, зовнішньої політики тощо. Це тільки збільшує рівень тривожності.

Друге – пам’ятайте, що ви не одні в укритті. Забороняється палити, вживати спиртні напої, вмикати гучний звук на телефоні (для перегляду новин чи прослуховування музики тощо), шуміти, запалювати без дозволу гасові лампи, свічки, приносити легкозаймисті речовини або такі, що мають різкий та сильний запах, а також громіздкі речі. Беручи із собою в укриття тварин, обов’язково подбайте про те, щоб вони були в клітках, якщо йдеться про гризунів чи котів, на ланцюгах та в намордниках, якщо йдеться про собак. Із повагою ставтеся до прохань міцно тримати тварину, не підпускати її до дітей тощо – є люди, які мають негативний досвід спілкування, наприклад, із собаками, є такі, що мають алергію на шерсть тварин тощо. Слідкуйте за тим, щоб пустощі ваших дітей не заважали іншим – діти також мають не забувати про те, що вони не одні в укритті.

Зараз психологічно важка ситуація в країні, всі налякані, тривожні, занепокоєні і всі по-різному реагують на стрес: хтось проявляє агресію, а хтось навпаки «замикається» у своїх переживання. Тому слід контролювати себе під час взаємодії з іншими. А якщо ви відчуваєте, що паніка чи роздратування от-от накриє, почніть виконувати дихальні вправи (глибокий вдих носом, видих ротом), потріть долоні одна об одну, доки не стане гаряче, рахуйте у зворотному напрямку від 10 до 1.

Пам’ятайте, що ваше життя багато в чому залежить від вправних і правильних дій у разі виникнення надзвичайної ситуації. Слідкуйте за оповіщеннями та слідуйте нашим правилам.

Бережіть себе та рідних

Все буде добре

 

Психолог Лейла Гасанова