Профілактика передчасних пологів та інших ускладнень вагітності під час війни

Logo
Головна / Блог / Новини / Профілактика передчасних пологів та інших ускладнень вагітності під час війни

Війна – це надзвичайний стан, який значним чином впливає на всіх людей. І на тих, хто перебуває у зоні воєнних дій, і на тих, хто перебуває в окупації, і на людей, які знаходяться у безпеці. А  вагітні жінки, роділлі та породіллі є саме тією групою людей, які надзвичайно уразливі під час війни. Тож ризики різноманітних ускладнень вагітності і, насамперед, передчасних пологів, під час війни зростають. 

Звичайно, жіночий організм має багато генетично обумовлених захисних механізмів, які зменшують вплив будь-яких негативних чинників. До таких відноситься, насамперед притаманний вагітності високий рівень власного «гормону вагітності» – Прогестерону. Зазвичай під час вагітності активуються ще низка захисних механізмів. Тож сприятливе виношування вагітності під час війни можливе і саме цього ми маємо прагнути. 

 • Розглянемо основні чинники ймовірних проблем:
 •  Надзвичайно висока тривожність, страх, побоювання за власне життя і життя дитини.
 •  Навала негативної інформації про стан воєнних дій.
 •  Перебування у небезпечних умовах: бомбування, постріли, окупація тощо.
 •  Відсутність доступу до нормальних гігієнічних умов.
 •  Проблеми з повноцінним харчуванням.
 •  Відсутність або обмежений доступ до фахової медичної допомоги.

У кожній конкретній ситуації убезпечення від ускладнень вагітності ґрунтується на можливостях, які доступні жінці. До таких, насамперед, можна віднести наступні: 

СУПРОВІД ВАГІТНОСТІ. Кожна вагітна жінка має бути на зв‘язку з лікарем акушером-гінекологом. Нині це можливо і безпосередньо, і дистанційно. На контрольованих Україною територіях амбулаторне консультування і огляди вагітних доступні. Більшість пологових відділень працюють цілодобово, навіть у зоні воєнних дій.  

Інший варіант – телефонне консультування, у тому числі в месенджерах. 

Якщо жінка не має контакту з обраним нею лікарем, інструкцію щодо подальших дій можуть надати у контакт-центрі МОЗ України за номером: 0 800 60 20 19. Крім того, Українська медична спільнота сформувала перелік спеціалістів, які наразі можуть надавати консультації телефоном, поштою чи у соцмережах. Знайти контакти акушерів-гінекологів можна у відповідній вкладці за посиланням: https://bit.ly/342LYZC

Навіть дистанційно лікар може дати пораду, яка дозволить зменшити ймовірність ускладнень. 

Якщо вагітна перебуває у зоні воєнних дій, раціонально виїхати у більш безпечне місце. Якщо це неможливо, доступність до консультування, бодай по телефону, має бути забезпечена. 

До якої групи ризику відноситься кожна конкретна вагітна і як зменшити цей ризик – важлива допомога, яку може надати виключно лікар акушер-гінеколог або навчена акушерка. 

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАХИСТ. Є сенс вагітній жінці отримувати дозовану інформацію про стан воєнних подій. Насамперед, відволікатися від звички постійного отримання інформації.  Попросити близьких людей переказувати виключно гарні новини. 

ВІДСТЕЖЕННЯ СИГНАЛІВ ТІЛА. Організм вагітної жінки вміє сам себе захистити. Треба вміти його слухати. Це не значить, що треба сидіти і прислухатися чи десь, щось не потягнуло, чи не кольнуло, а розуміти і своєчасно відчути небезпечні симптоми. Саме за їх наявності необхідно звертатися до акушерського або будь-якого доступного стаціонару. До таких відносяться: 

 •  Кров‘яні яскраві виділення із піхви;
 •  Вилиття навколоплідних вод (прозорих або зелених);
 •  Підвищення артеріального тиску вище від 140/90 мм рт ст.;
 •  Виразні головні болі, миготіння «мушок» перед очима;
 •  Нудота, блювота після 20 тижня вагітності або важка блювота (більше 5 разів на добу) у ранніх термінах вагітності;
 •  Виразні болі будь-якої локалізації;
 •  Температура тіла вище від 37,5°C;
 •  Перейми (регулярні скорочення матки кожні 10 хвилин і менше).

Нерідко вагітну жінку хвилює питання чи не підвищений у неї тонус матки. Достеменно про це може сказати лікар під час огляду. А от перевірити можна і самій. Треба зручно лягти на спину чи на лівий бік, полежати спокійно хвилин 5-10, а потім помістити власну долоню на живіт у проекції збільшеної матки. Порівняйте щільність матки з власним біцепсом. Якщо вона має таку саму щільність як не напружений розслаблений біцепс – все добре, матка в нормальному тонусі. Якщо вона щільна як біцепс, який скоротився, коли ви зігнули руку у лікті, – це може бути ознакою підвищеного тонусу матки. Тоді ви маєте звернутися до пологового відділення або до лікаря. 

ЗМЕНШЕННЯ ТРИВОЖНОСТІ. Під час війни цього досягнути важко, навіть коли вагітна знаходиться у безпеці. Ще важче, коли вона перебуває в умовах окупації чи під бомбуванням. Однак до цього слід прагнути. Важливою засадою є доступ до цілодобової консультативної допомоги лікаря акушера-гінеколога, а за необхідності – професійного психолога. 

Із протитривожних лікарських засобів, які можуть допомогти у такій ситуації, слід звернути увагу на таблетовані препарати магнію у поєднанні з вітаміном В6 (Магне В6, Магвіт тощо). Ці засоби не діють відразу, а потребують тривалішого застосування. Звичайно, застосовувати їх слід згідно з інструкцією. Вони добре зарекомендували себе у клінічному акушерстві як анксіолітики (протитривожні засоби), які додатково сприяють нормалізації тонусу матки. Тож якщо вагітна не має можливості проконсультуватися з лікарем у ситуації стривоженості, вона може приймати таку терапію до моменту отримання фахової консультації.

 

! Важливо НЕ ЗАСТОСОВУВАТИ жодні ліки БЕЗ ПРИЗНАЧЕННЯ лікаря. Наведена вище порада з препаратами магнію стосується виключно ситуацій, коли консультація лікаря недоступна. В цілому головна стратегія убезпечення при вагітності – ДОСТУПНІСТЬ ДО КОНСУЛЬТАЦІЇ ТА ПОРАД лікаря АКУШЕРА-ГІНЕКОЛОГА.

 

Світлана Галич, доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри акушерства, гінекології та педіатрії Міжнародного гуманітарного університету.