Факти про нирки та нефрологію, які повинен знати кожен

Logo
Головна / Блог / Новини / Факти про нирки та нефрологію, які повинен знати кожен

Нирки – унікальний фільтр людського організму. Вони беруть участь у сечовиділенні, формуванні гормонів, кровотворенні. У людини можуть виникати недуги, які порушують ці процеси. Вони вимагають негайного втручання спеціаліста та терапії. Для вшанування лікарів, які займаються подібними хворобами, започатковано професійне свято, яке у світі щорічно відзначають 27 березня.

Про історію галузі

Нефрологія – галузь медицини, засновником якої вважають персонального лікаря королеви Вікторії Річарда Брайта (1789-1859), є вузькою спеціалізацією урології. Вона займається лікуванням патологій, до яких належать:

 • пієлонефрит (ураження ниркової паренхіми та чашково-мисливської системи);
 • гломерулонефрит (ушкодження ниркових клубочків);
 • нефроптоз (опущення нирки);
 • нефрит (запалення нефронів, основних структурних одиниць);
 • ниркова колька як результат порушення відтоку сечі;
 • амілоїдоз (накопичення в нирковій тканині специфічної крохмалистої речовини амілоїду, що веде до дистрофії органу);
 • пухлини;
 • нефролітіаз (відкладення солей у нирках);
 • ниркова гіпертензія.

До речі, понад 50% усіх трансплантацій стосуються пересадки нирки.

Коли треба йти до нефролога

Нефролог – вузький фахівець, тому направлення до нього зазвичай видає сімейний лікар (наприклад, якщо йому не вдалося вилікувати пацієнта від пієлонефриту) або медики, які займаються хронічними захворюваннями, наприклад гіпертонією, цукровим діабетом, серцево-судинними або аутоімунними захворюваннями.

Також показаннями для візиту до нефролога є підвищений рівень білку в сечі, кров при сечовипусканні, прийом деяких ліків, які можуть мати токсичну дію на нирки, і спадковість – якщо хтось із близьких пацієнта страждав на хвороби нирок.

Чого чекати від візиту до нефролога

Лікар розпитає про симптоми, спосіб життя, наявні захворювання. Потім проведе огляд, і, швидше за все, запропонує зробити деякі аналізи. Вони необхідні, щоб уточнити діагноз. Це можуть бути:

 • аналізи крові – загальний та біохімічний. Вони допоможуть визначити запалення, уточнити рівень електролітів та інших речовин, пов’язаних зі станом нирок;
 • аналіз сечі. Він допомагає виявити кров, білок, глюкозу, бактерії та інші елементи, які можуть говорити про порушення функції нирок;
 • УЗД, комп’ютерна томографія чи рентген нирок;
 • біопсія нирок.

Коли діагноз буде поставлено, лікар призначить лікування. Воно залежить від захворювання та стану нирок. Наприклад при пієлонефриті призначають антибіотики, при каменях – ліки або процедури, які можуть їх зруйнувати і вивести. Якщо йдеться про ниркову недостатність, нефролог призначить і проведе діаліз, який полягає в очищені крові від токсинів і надлишкової рідини за допомогою спеціального апарату (штучної нирки).

Коли одужує, нефролог розповість, що треба робити, щоб нирки більше не завдавали неприємностей.

Факти про нефрологію та нирки людини

1. Нирки виконують не тільки функцію виділення (очищення крові від непотрібних сполук і виведення їх із сечею), але також:

 • регулюють баланс рідини в організмі;
 • виробляють гормони, що беруть участь у регуляції артеріального тиску;
 • підтримують здоров’я кісток шляхом активації вітаміну D;
 • беруть участь в утворенні гемоглобіну (білок, який переносить кисень органам та тканинам);
 • підтримують баланс електролітів та мінералів крові (натрій, фосфор, калій, кальцій та інші);
 • регулюють кислотно-лужний баланс;
 • глюконеогенез (вироблення глюкози).

2. Кожна нирка містить близько одного мільйона нефронів, кожен з яких здатний виробляти сечу. Регенерації (самовідновлення) нефронів не відбувається, тому при пошкодженні нирок, захворюваннях, старінні відзначається постійне зменшення кількості нефронів.

3. Нирка дорослої людини важить близько 150 грамів і приблизно відповідає стиснутому кулаку.

4. Кровопостачання нирок становить 22% серцевого викиду або 1100 мл/хв. При цьому обсяг кровотоку в нирках майже в 7 разів вищий, ніж у головному мозку!

5. Нирки виводять різні речовини з організму шляхом:

 • клубочкової фільтрації,
 • канальцевої реабсорбції та канальцевої секреції.

6. Чим токсичніший продукт, тим швидше нирки його виділять. Наприклад: креатинін, сечовина, сечова кислота, медикаменти тощо виділяються шляхом тільки клубочкової фільтрації, минаючи реабсорбцію та секрецію. І навпаки, при нестачі електролітів і мінералів більша частина реабсорбується (повертається) назад у кров чи, при надлишку, секретується з крові на просвіт. Саме тому за рівнем креатиніну (токсичної речовини) та його кліренсу (швидкості виведення) визначається фільтраційна (очисна) функція нирок. У середньому швидкість клубочкової фільтрації становить 125 мл/хв.

7. За добу у дорослої людини утворюється приблизно 180 літрів сечі. Однак внаслідок процесів, зазначених у пункті 6, виділяється близько 1.5 літрів вторинної сечі.

8. Нирки самостійно пристосовують виділення води та електролітів у суворій відповідності до їх надходження, а також компенсують надмірні втрати, що виникають при патологічних станах. Наприклад, при збільшенні артеріального тиску нирки виводять надлишок рідини з організму, і тиск повертається до нормального рівня. Підвищення тиску лише на кілька міліметрів ртутного стовпа здатне збільшити виділення води (гіпертензивний діурез) та солі (гіпертензивний натрійурез) у два рази.

9. Людина може жити і бути здоровою з однією ниркою. Наприклад, бувають вроджені аномалії розвитку: гіпоплазія/аплазія/агенезія нирки. При цьому друга нирка повністю компенсує її функцію, трохи збільшуючись у розмірах. Або коли йдеться про донорство нирки.

Отже, нирки є одночасно органом-фільтром, органом виведення, органом секреції та органом регуляції. Нирки заслуговують на особливе ставлення до них, правда ж?

Бережіть себе та будьте здорові!

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу лікарям-нефрологам Ользі Чуб та Сергію П’янковському.

 

Підготувала Аліна Манасова