Більше 10 мільйонів українців наразі змінили місце проживання на більш безпечне. Але навіть коли гострої фізичної загрози життю переселенців вже немає, велика кількість з них почуваються навіть гірше, ніж до вимушеного переселення: мають постійний страх, безсоння, не можуть позбутися спогадів про травматичну подію тощо.
Чуму так відбувається? Справа в тому, що після отриманої психологічної травми у 20% людей спостерігається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Він може проявлятися як кілька днів і тижнів, так і кілька років. Перші прояви ПТСР не завжди з’являються одразу після травматичної події, а можуть проявитися через півроку, рік.
ПТСР має свої симптоми:
- Уникання і зціплення. Людина схильна уникати будь-яких нагадувань про травматичну подію: відмовляється дивитися новими, підтримувати бесіди про війну тощо.
- Нездатність сконцентруватися. Нервова система та психіка людини з ПТСР постійно в напрузі та в «готовності до бою». Звідси роздратування, гнів, складність концентрації уваги тощо.
- Супутні проблеми:
- Депресія, апатія;
- Зловживання алкоголем або вживання наркотиків;
- Погане фізичне самопочуття: слабкий імунітет, головний біль, проблеми зі шлунково-кишковим трактом, біль у грудях та в області серця тощо.
Що робити, якщо у вас ознаки ПТСР?
Більшість людей, які страждають на ПТСР із пізніми проявами симптомів, протягом року позбуваються розладу самостійно. Але якщо пройшло понад 6 місяців і симптоми лише набирають обертів, потрібно негайно звертатися до лікаря.
З метою профілактики ПТСР рекомендуємо методи самодопомоги:
- встановіть чіткий режим дня та слідуйте йому;
- пам’ятайте про гігієну сну;
- облаштуйте своє спальне місце заспокійливими предметами (фото рідних, надпис: «Усе гаразд. Ти в безпеці»);
- будьте активними;
- займайтеся улюбленою справою, хобі;
- живіть за принципом «тут і зараз».
Якщо ви зіткнулися з симптомами ПТСР, не зволікайте з візитом до психолога або психотерапевта та не забувайте про методи самодопомоги – це застрахує вас від переходу до хронічної стадії розладу, лікування якої у лікаря-психіатра може зайняти багато років.
Бережіть себе та близьких. Все буде добре!
Психолог Гасанова Лейла