Згідно з наукою: шість способів бути щасливим цього року

Logo
Головна / Блог / Новини / Згідно з наукою: шість способів бути щасливим цього року

Бувають дні, коли світ може здаватися надзвичайно хаотичним і приголомшливим — через політику, економіку, глобальні проблеми чи просто стрес, із яким ви стикаєтесь на роботі чи вдома. При всьому цьому щастя є ключовим пріоритетом. Люди хочуть радості та задоволення від роботи та життя. Хоча воно може здатися швидкоплинним, є шляхи, якими ви можете піти, щоб знайти своє щастя.

У дослідженні американського соціолога та доктора філософії Трейсі Бауера (автора книг: «Секрети щастя на роботі» та «Оживіть роботу, притягнувши життя до роботи»), щастя має кілька важливих джерел. Відчувати значущість цілей у своєму житті; підтримувати значущі зв’язки з іншими; можливість розвиватися, навчатися та рости; вдячність, — все це співвідноситься зі щастям.

Але у Бауера є також певні шляхи до відчуття щастя, які можуть вас здивувати.

Не шукайте щастя

Парадокс щастя говорить про те, що якщо ви прагнете бути щасливими, у вас буде менше шансів досягти цього. Натомість ви повинні прагнути створити умови, пов’язані зі щастям, а не шукати щастя заради нього самого.

Це вірно, тому що гонитва за щастям нагадує вам про те, чого у вас немає (оскільки ви, врешті-решт, прагнете його), і це зосереджує вас на ваших власних потребах, а не на потребах інших. Але ви, швидше за все, відчуєте щастя, якщо зробили свій внесок у потреби інших, а не у власні потреби.

Розумно проводьте час

Якщо ви хочете бути щасливими, витрачайте час на заняття, які одночасно розслабляють і “омолоджують”. Дослідження в Університеті Ноттінгема показали, що коли ви витрачаєте час на хобі або ігри, які вам подобаються, це співвідноситься зі щастям. Дрімати — це також чудовий спосіб підвищити рівень щастя.

А дослідження в Університеті Колорадо виявили, що якщо ви встановлюєте будильник так, щоб прокидатися на годину раніше щодня (якщо ви в цілому спите достатньо), це також корелює зі щастям — ймовірно, тому що ви маєте більше контролю над своїм часом і можете наповнити свій день тим, що любите.

Інвестуйте в досвід

Створюючи умови для щастя, розумно також шукати значущий досвід. Хоча ви можете витрачати гроші на речі, досвід набагато швидше окупиться вашим почуттям радості або задоволенням. Це пов’язано з тим, що покупка речей, як правило, приносить лише швидкоплинне задоволення, тоді як досвід має віддалені наслідки. Вам сподобалося оглядати визначні пам’ятки Венеції, куштувати чудові страви та відчувати бруківку під ногами? Ці переживання створюють спогади, які триваліші, ніж об’єкти та речі. Крім того, люди зазвичай насолоджуються переживаннями з іншими людьми, що також робить їх більшими джерелами щастя. Стрибки з парашутом будуть завжди з вами, даруючи дозу радості кожного разу, коли ви згадуєте ці моменти.

Їжте свіжі овочі та фрукти

Якщо ви вибагливі в їжі, можете перейти до наступного джерела щастя, але для всіх тих, хто їсть здорову їжу (або тих, хто хоче бути здоровим), це також шанс. Дослідження Університету Уорвіка виявили, що постійне споживання фруктів та овочів роблять людей більш щасливими. У дослідженні, проведеному в Університеті Лідса, була висунута гіпотеза, що більша присутність каротиноїдів в крові сприяє підвищенню суб’єктивного самопочуття, коли люди харчуються більш здоровою їжею.

Зробіть суспільний внесок

Ще один шлях до щастя — міцні зв’язки з вашою спільнотою. Це може бути спілкування з дітьми: як показало дослідження, опубліковане в Social Psychological and Personality Science, ті, хто ставить потреби дітей вище власних, відчули більше щастя. Звичайно, ви все одно повинні встановити здорові межі для дітей, але безкорисливе інвестування у благополуччя дітей, проведення часу із ними і демонстрація беззастережної любові тісно пов’язані зі щастям.

Ви також можете стати волонтером у своїй громаді і відчути більше щастя. Усі люди мають потребу бути корисним і прагнуть розділити свої таланти зі своєю спільнотою. Це підтвердило дослідження в Університеті Іллінойсу, яке показало, що коли люди бачать інших, чиї потреби задоволені, вони самі відчувають себе щасливими. Отже, підбадьорюючі інших, ви покращуєте і власне життя.

Слідкуй за грошима

Твердження, що за гроші можна купити щастя, є помилковим. Звичайно, кожному потрібен пороговий рівень доходу, щоб забезпечити безпеку, достатнє харчування та притулок, але це призводить лише до базового задоволення. Якщо ви вийдете за цей “поріг”, гроші “не куплять” вам додаткове щастя. Справжня радість, як правило, є результатом усіх інших факторів, про які йшлося вище — від мети та здоров’я до внесення значущих суспільних внесків.

Зрештою, вам не потрібно просто чекати, поки навколо вас “розквітне” щастя. Натомість ви можете створити умови для власного щастя.

Переклад та адаптація тексту: Аліна Манасова

Джерела:

https://journals.sagepub.com/home/spp

https://www.amazon.com/Secrets-Happiness-Work-Purpose-Fulfillment/dp/1728230896?tag=wwwfccom-20

https://www.amazon.com/Bring-Work-Life-Bringing-Organizations/dp/1629560030?tag=wwwfccom-20