Як зміцнити силу духу та волю. П’ять порад від психолога

Logo
Головна / Блог / Новини / Як зміцнити силу духу та волю. П’ять порад від психолога

Сьогодні через війну багато хто відчуває, що дійшов до межі, а довкола лише непробивні стіни пережитих розчарувань. Так легко зневіритися, ступити крок – і впасти. Однак чи вистачить сил піднятися? Стародавня японська мудрість відповідає: «Сім разів впади – вісім піднімись».

Насправді ми набагато сильніші, ніж хочемо про себе думати. І кожен із нас має внутрішній ресурс, який допоможе вистояти.

Як зрозуміти, що  ви занепадаєте духом?

  • Виснаження фізичних та психічних сил,
  • Часті та безпричинні перепади настрою,
  • Повна зневіра та песимізм,
  • Бажання усамітнення та переривання/зменшення соціальних контактів, навіть із близькими та сім’єю.

Така поведінка є очевидною в ситуації війни, тим паче, якщо війна безпосередньо принесла горе та втрату в сім’ю. Тоді втрачається сенс життя, і людина занепадає духом.

Як підняти силу духу та волю:

  1. Використовуйте досвід. Коли в серце закрадається відчай, а віра в себе розбивається об несправедливість та людську жорстокість, нерідко в нагоді стає чужий життєвий досвід. Шукайте їх в історії нашого народу, книгах, розповідях наших ветеранів.
  2. Знайдіть сенс життя. Сильна духом людина – та, яка точно знає, в чому сенс її життя, не розмінюючись на дрібниці, йде до чітко поставленої мети, досягаючи мрії і одночасно допомагаючи людям, які її оточують, заряджаючи їх власним оптимізмом.
  3. Не жалійте себе. У цьому почутті є зиск: коли ми жаліємо себе, ми стаємо нещасними і безпорадними, тим самим обґрунтовуємо свою відмову від спроб вирішити проблему. У момент почуття жалості до себе відбувається знецінювання себе. Навіть якщо насправді у нас були сили для вирішення проблеми, жалість їх знищує. Ми не можемо знайти вихід із ситуації, а через це падає самооцінка і виникає почуття власної нікчемності.
  4. Визначте зону компетентності. Не витрачати енергію на те, що ви не в змозі контролювати. Приймайте факти і події, що знаходяться поза вашим контролем не так емоційно. Власну енергію краще скеруйте туди, де ви можете на щось впливати, навіть якщо це власні реакції і ставлення до ситуації.
  5. Позбудьтеся страху! Якщо глибоко покопатися у своїй підсвідомості, можна дійти висновку, що більшість наших страхів – уявні. Люди часто бояться того, що ще не сталося, або того, що вже сталося, заперечуючи факт прийняття ситуації.

Сильний духом та волею – це той, на кого можна покластися. Відповідальний, чесний, завжди готовий прийти на допомогу, той, хто тримає своє слово і усвідомлює своє життя, несе відповідальність за кожен свій вчинок, не відступає перед труднощами.

Нам потрібно бути сильними сьогодні заради безхмарного завтра. Тому бережіть себе і давайте дбати про свій психічний стан разом!

Психолог Гасанова Лейла