Почуття безпорадності: три ефективні методи його подолання

Logo
Головна / Блог / Новини / Почуття безпорадності: три ефективні методи його подолання

Війна триває не лише на лінії фронту, а й всередині кожного з нас. Ми за цей час відчули безліч емоцій: страх, шок, ейфорію, агресію, гнів, відчай. Багато хто намагається повернутися до звичного життя, але є люди, які не можуть бути активними та енергійними, оскільки їх переповнює почуття безпорадності.

Наша зневіра та песимізм – саме те чого прагне ворог. Тому не тільки заради самих себе, але й заради перемоги слід спробувати нормалізувати свій психологічний стан.

Сильне почуття безпорадності розвивається в ситуації, яку неможливо контролювати. Воно дуже схоже з депресивним станом та апатією, коли людина не може відповідати за власне життя та безпеку, критично сприймати інформацію, ділитися своїми переживаннями та страхами, а головне – перестає боротися за життя.

Чи можна не опускати руки і не здаватися почуттю безпорадності? Можна. Психологи мають щодо для цього кілька рекомендацій.

Метод №1. Дійте. Робіть що-небудь: якщо можете лягти спати замість того, щоб обговорювати новини та події на фронті, то лягайте; можете почистити зуби, то чистіть. І не тому що хочеться спати або раптово подбати про гігієну, а тому що так можна повернути контроль над своїм життям.

По-перше, у вас з’являється вибір: зробити те чи інше.

По-друге, в ситуації вибору ви можете прийняти рішення і негайно його виконати. Що важливо – це ваше власне рішення, прийняте самостійно.

Навіть маленька дія стає вакциною проти повної безпорадності.

Метод №2. Повірте в себе. Коли людина заходиться в стані стресу чи постійного страху, вона схильна занижувати свою самооцінку, значущість та рівень внутрішньої сили. Тому слід частіше згадувати про свої перемоги та життєві вершини: навчання, робота, сім’я, друзі тощо. У кожного з нас були свої історії життя, якими ми можемо пишатися. Саме зараз час згадати про власні перемоги.

Метод №3 Інший погляд. Всі ми помічали, що поради комусь давати легше, ніж собі. Часто стається так, що людина може допомогти будь-кому, а сама не може правильно та швидко вирішити власні життєві задачі. У такому випадку можна спробувати подивитися на свою проблему ніби чужим поглядом. Опишіть свої переживання та страхи на папері та через пару днів прочитайте. Що ви б порадили людині, яка це написала? Яка ваша думка щодо описаної ситуації? Саме такий погляд з боку допоможе вам знайти правильний вихід з будь-якої ситуації.

Важливо пам’ятати, що немає єдиної відповіді, яка безумовно підійде кожному. Іноді самостійна робота людини дає очікуваний результат. А іноді потрібно заручитися зовнішньою підтримкою та допомогою психолога.

Точно потрібно звернутися за професійною допомогою, якщо:

  • ви маєте важкі переживання і за шкалою від 1 до 10 оцінюєте їх на 7 або вище;
  • ви перебуваєте в депресивному стані, все валиться з рук;
  • ви почали самостійну роботу, але в процесі відчуваєте себе гірше;
  • відчуття безпорадності посилюється, а негативні уявлення про себе зміцнюються.

Людина має найцінніший дар – вибір. Тож давайте обирати волю.

Бережіть себе і дбайте про свій психологічний стан. Все буде добре!

Психолог Лейла Гасанова